Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα στα εφτά ?


tassoss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού ειπώθηκαν οι απαντήσεις απο την πλευρά των μουσικών, ας προστεθεί και ένα λιθαράκι απο πλευράς νευροεπιστήμης.

 

Τα τελευταία 20 - 25 χρόνια η αντίληψη της μουσικής έχει μπεί για τα καλά στο επίκεντρο των νευροεπιστημονικών ερευνών με σημαντικές "ανακαλύψεις" στα στοιχεία του γνωστικού συστήματος που χτίζουν την ολοκληρωμένη αντίληψη της μουσικής, τις εγκεφαλικές δομές που την υποστηρίζουν και τις αλλαγές που φέρει σε εγκέφαλο και "νου" η μουσική εκπαίδευση.

Η ηλικία των 7 χρονών συγκεκριμένα είναι η καλύτερη για να ξεκινήσει ένα παιδί μουσική εκπαίδευση. Αποτελεί την κρίσιμη περίοδο ανάπτυξης του εγκεφάλου για μια σειρά συστήματα που εξειδικεύονται στην μουσική - έπειτα μερικά απο αυτά γενικεύονται και σε άλλους τομείς (πχ γλώσσα - ανάγνωση). Ξεκινώντας λοιπόν μουσική στο παιδί σου τώρα θα του κάνεις πολύ μεγάλο καλό. Απο εκεί και πέρα ο,τι όργανο και αν είναι αν η εκπαίδευση είναι ολοκληρωμένη θα κερδίσει τα μέγιστα. Και σε αυτό το ολοκληρωμένη μπαίνουν τα ζητήματα του ωδείου ή ιδιαίτερων και κλασσικής η ηλεκτρικής. Σε αυτά μάλλον απάντησαν οι παραπάνω.

 

Υ.Γ. Αν κανείς θέλει βιβλιογραφία παίζει άπειρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φιλε tassoss .Αυτο που πρεπει να ξερεις ειναι οτι τα παιδια ειναι ενθουσιωδη πανω  απ'ολα.Αν το θελει να τον στειλεις να μαθει ηλεκτρικη κιθαρα.Αυτο που πιστευει ειναι οτι με το που θα την παρει στα χερια του, θα αρχισει να παιζει τραγουδια.Συντομα ομως θα καταλαβει οτι δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα.Το ιδιο θεμα ειχα και με τον δικο μου γιο.Τον ξεκινησα στα 7του.Φυσικα δεν ηταν αυτο που περιμενε.ομως συνεχιζει ακομα.Τον πηγα σε ωδειο(Φακανα).Το καλο με το ωδειο ειναι οτι μετα απο ενα χρονικο διαστημα(οταν αρχιζουν να πατανε καλα τα δαχτυλα) τους βαζουν σε group με παιδια της ιδιας ηλικιας στο οποιο δουλευουν ευκολα κομματια, οποτε οπως καταλαβαινεις ανεβαινει η ψυχολογια τους και πανω απο ολα η ορεξη τους για εξασκηση.Σιγουρα δεν θα μελεταει οσο ενα πιο μεγαλο σε ηλικια και συνειδητοποιημενος εφηβος,αλλα πανω απο ολα θα εχει επαφη με ενα οργανο απο μικρη ηλικια,θα λυθουν τα δαχτυλα,και αργοτερα μεγαλωνοντας που θα συνειδητοποιησει αυτο που κανει θα δεις οτι θα ασχολειται ολο και περισσοτερο.Το βασικο ειναι να μην αποθαρυνθει και σε αυτο θα βοηθησεις εσυ και η γυναικα σου.Απλα αφησε τον να τραβηξει το δρομο του,να κανει αυτο που θελει.

Αν θελει ηλεκτρικη,να μαθει ηλεκτρικη.Και ο δικος μου ηλεκτρικη κανει.Το θεμα ειναι να κανει το οργανο που θελει γιατι αυτο πιστευει οτι του αρεσει.Αν παει κλασσικη μπορει και να τα παραατησει.

Φιλικα Βασιλης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και πάλι και σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

 

Τελικά τείνω στο να αρχίσει ιδιαίτερα στην ηλεκτρική κιθάρα.

Φιλε tassoss .Αυτο που πρεπει να ξερεις ειναι οτι τα παιδια ειναι ενθουσιωδη πανω  απ'ολα.Αν το θελει να τον στειλεις να μαθει ηλεκτρικη κιθαρα.Αυτο που πιστευει ειναι οτι με το που θα την παρει στα χερια του, θα αρχισει να παιζει τραγουδια.Συντομα ομως θα καταλαβει οτι δεν ειναι τοσο ευκολα τα πραγματα.Το ιδιο θεμα ειχα και με τον δικο μου γιο.Τον ξεκινησα στα 7του.Φυσικα δεν ηταν αυτο που περιμενε.ομως συνεχιζει ακομα.Τον πηγα σε ωδειο(Φακανα).Το καλο με το ωδειο ειναι οτι μετα απο ενα χρονικο διαστημα(οταν αρχιζουν να πατανε καλα τα δαχτυλα) τους βαζουν σε group με παιδια της ιδιας ηλικιας στο οποιο δουλευουν ευκολα κομματια, οποτε οπως καταλαβαινεις ανεβαινει η ψυχολογια τους και πανω απο ολα η ορεξη τους για εξασκηση.Σιγουρα δεν θα μελεταει οσο ενα πιο μεγαλο σε ηλικια και συνειδητοποιημενος εφηβος,αλλα πανω απο ολα θα εχει επαφη με ενα οργανο απο μικρη ηλικια,θα λυθουν τα δαχτυλα,και αργοτερα μεγαλωνοντας που θα συνειδητοποιησει αυτο που κανει θα δεις οτι θα ασχολειται ολο και περισσοτερο.Το βασικο ειναι να μην αποθαρυνθει και σε αυτο θα βοηθησεις εσυ και η γυναικα σου.Απλα αφησε τον να τραβηξει το δρομο του,να κανει αυτο που θελει.

Αν θελει ηλεκτρικη,να μαθει ηλεκτρικη.Και ο δικος μου ηλεκτρικη κανει.Το θεμα ειναι να κανει το οργανο που θελει γιατι αυτο πιστευει οτι του αρεσει.Αν παει κλασσικη μπορει και να τα παραατησει.

Φιλικα Βασιλης

 

Όσο για τον ενθουσιασμό που λέει ο billskali έχει δίκιο, και είναι κάτι που σκέπτομαι κι εγώ.

 

Από την άλλη νομίζω ότι σίγουρα ξέρει ότι χρειάζεται μελέτη και δεν θα μπορέσει να παίξει αμέσως, αφού βλέπει κι εμένα να μελετάω σχεδόν κάθε μέρα και κάποιες  φορές να του λέω ότι «αυτή η άσκηση με δυσκολεύει και πρέπει να την μελετήσω κι άλλο».

 

Με αυτό που λέει ο parasvag, συμφωνώ απόλυτα. Δεν θέλω κατ’ ανάγκη να κάνει κιθάρα, απλά θέλω να του κολλήσω το «μικρόβιο» της μουσικής.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κανεις το λαθος να αρχισει ο πιτσιρικας κλασσικη για να μπει στη ηλεκτρικη την κλασσικη καραμελα των ασχετων που κοπανανε επειδη απο καπου το ακουσαν,τα 2 οργανα εχουν εντελως διαφορετικη φιλοσοφια..ηλεκτρικη γουσταρει ηλεκτρικη θα ρχισει τελος..

Με συγχωρείς φίλε μου... απο την απάντηση που είχα δώσει πιο πάνω σου έδωσα την εντύπωση του "άσχετου που κοπανάει καραμέλες επειδή απο κάπου τις άκουσε"; Λίγο αυθαίρετο δεν είναι αυτό; Αν δηλαδή εγώ βγώ και πω πως: "όλοι αυτοί οι υπέρμαχοι της άποψης να ξεκινήσει ένα παιδί 7 χρονών ηλεκτρική κιθάρα είναι αποτυχημένοι κλασσικοί κιθαρίστες και τους έχει μείνει απωθημένο" δε θα είμαι άδικος; Απόψεις εκφράζουμε. Δε χρειάζεται να προσπαθούμε να μειώσουμε ο ένας τον άλλο, έτσι δεν είναι;

 

Αν εσύ έκανες 2-3 χρόνια κλασσική απο τα 7 σου και αφου ασχολήθηκες με την ηλεκτρική κατέληξες πως η κλασσική είναι άχρηστη μετα χαράς θα ακούσω τα επιχειρήματά σου. Σε αντίθετη περίπτωση, οι φράσεις περι "καραμέλας των άσχετων" μπορούν να επιστραφούν άνετα... ;)

 

Συμφωνώ πως είναι διαφορετική η φιλοσοφία κλασσικής-ηλεκτρικής. Όχι όμως και τελείως διαφορετική.  Εκτός και αν πιστεύεις πως στο αριστερό χέρι στην ηλεκτρική τα δάχτυλα ΔΕΝ πρέπει να λυγίζουν, ΔΕΝ πρέπει να πατάνε κοντά στο τάστο και ο αντίχειρας πρέπει να κόβει βόλτες ΚΑΤΩ απο την ταστιέρα! Βεβαίως και η κλασσική τεχνική καταργείται στην ηλέκτρική όταν απαιτείται (βεβαίως και ΔΕ θα κάνεις bending με το χέρι στημένο "κλασσικά" ) αλλα άν έχεις προσέξει μεγάλους shredders σε πολύπλοκες και γρήγορες φράσεις, το χέρι τους (για το αριστερό μιλάω πάντα) δεν έχει καμία διαφορά απο αυτό του κλασσικού κιθαρίστα! Τυχαίο; Δε νομίζω...

 

Η μήπως πιστεύεις πως στην κλασσική κιθάρα (όταν προχωρήσεις αρκετά) δε θα συναντήσεις κομμάτια με hard rock ή ακόμα και heavy metal προσεγγίσεις; Γιατί εγώ αγαπητέ ως κλασσικός κιθαρίστας έχω παίξει μπόλικα powerchords και πεντατονικές. Αυτά σου τα λέω για να μη νομίζεις πως τα 2 όργανα είναι παντελώς άσχετα μεταξύ τους. Ελπίζω να με κατάλαβες...

 

Συμφωνώ επίσης (για να σε προλάβω) πως είναι πάρα πολλοί οι ηλεκτροκιθαρίστες που δεν ξεκίνησαν απο κλασσική. Ξεκίνησαν όμως στα 7 τους; Και όταν έμαθαν καλή ηλεκτρική δεν έπιασαν ποτέ τους την κλασσική γιατι τους ήταν άχρηστη;

 

Ο Randy Rhoads ήταν χαζός που έπαιζε κλασσική; Ο Jason Becker; Ο Chris Broderick; Ο δικός μας ο Ioannis Anastasakis; Είχες ποτέ την ευκαιρία να τους ρωτήσεις και σου απάντησαν πως η κλασσική κιθάρα ήταν χάσιμο χρόνου για αυτούς;

 

Κλείνω -και συγγνώμη για την έκταση της απάντησης- πως για να γίνει κάποιος 7χρονος ηλεκτρικός κιθαρίστας, θα πρέπει πρώτα να γίνει "κιθαρίστας". Και αν δεν αποτελεί τη μεγάλη εξαίρεση του υπερταλαντούχου παιδιού που μπορεί να παίξει άψογη ηλεκτρική χωρίς κανένα πρόβλημα, καλό ειναι να πάρει τις κιθαριστικές βάσεις που θα του δώσει η (με πολλούς αιώνες εξέλιξης) κλασσική κιθάρα.

 

Μπορείς να διαφωνείς μαζί μου όσο θες, το σέβομαι. Αλλα δε μπορείς να επιτίθεσαι και να προσβάλεις κατ'αυτό τον τρόπο  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη αλλα την κλασικη σταση του χεριου κ γενικα την φιλοσοφια που λετε δεν μπορεις να την εξασκησεις κρατωντας στα χερια σου μια ηλεκτρικη κιθαρα?

Το παιδι εχει παθος για την ηλεκτρικη. Αυτο που πιθανοτατα θα γινει αν το βαλεις να κανει κλασσικη ειναι να μην ικανοποιηθει να μην μελεταει με το ιδιο παθος κ ενδιαφερον που θα εκανε αν ειχε μια ηλεκτρικη στα χερια του κ μπορει κ να βαρεθει.

Ετσι το βλεπω εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τείνω στο να αρχίσει ιδιαίτερα στην ηλεκτρική κιθάρα.

 

 

Δεν θέλω κατ’ ανάγκη να κάνει κιθάρα, απλά θέλω να του κολλήσω το «μικρόβιο» της μουσικής.

 

μην μου το χαλάς ...μην μου το χαλάς.......αυτός ξέρει..εσυ πρέπει να τον βοηθήσεις με ότι θα διαλέξει...και στο κατω κάτω ειπαμε.....ασε με να κάνω λάθος ;)

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην μου το χαλάς ...μην μου το χαλάς.......αυτός ξέρει..εσυ πρέπει να τον βοηθήσεις με ότι θα διαλέξει...και στο κατω κάτω ειπαμε.....ασε με να κάνω λάθος ;)

 

 

OK,... μη βαράς...

Εχεις απόλυτο δίκιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου