Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα στα εφτά ?


tassoss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και πρέπει να σεβόμαστε απόλυτα τα θέλω των παιδιών  

 

Λες  ....ξέρω γω  εμένα ο μεγάλος που είναι στα έξι μου ζητάει  τρακτέρ  ??? γιατι του  παππού του είναι παλιό (μάλλον αυτός  τον έβαλε στα λόγια)  ;D

Παντός για αυτές τις ηλικίες και μέχρι εκεί στα 6-7, κάλο είναι να ασχοληθούν περισσότερο με την μουσική προπαιδεία ,κανα κρουστό ,τραγουδάκια, να μπούνε στο ρυθμό , να αρχίσουν να κουτσομετρανε  άντε και κανα πιάνο να βαράνε κανα πλήκτρο .

Αργότερα σιγά σιγά  αν αγαπήσουν την μουσική μπορούν να μπουν σε κάποιο όργανο.

 

Εγώ θα τους κάνω μπασίστες,  μιας και εγώ δεν θα καταφέρω να γίνω ποτέ.   ;D  

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Με την ιδιότητα του χεβιμεταλλά καθηγητή κλασσικής/ηλεκτρικής κιθάρας έχω να σου πω τα εξής φίλε μου:

 

1. Να χαίρεσαι το γιό σου για την αγάπη που δείχνει στη μουσική. Στήριξέ τον απόλυτα! Κατα την άποψή μου όμως για καθαρά λόγους παιδείας και ανάπτυξης, καλό είναι να ασχοληθεί και με μια αθλητική δραστηριότητα. "Νους υγιής εν σώματι υγιή"...

 

2. Είναι πολύ καλύτερο να ξεκινήσει με 2-3 χρόνια κλασσικής κιθάρας. Όπως και να το κάνουμε είναι η "μαμά κιθάρα"! Θα μάθει σωστά να κρατά την κιθάρα, θα αναπτύξει μια σωστή τεχνική ειδικά στο αριστερό του χέρι, θα συνειδητοποιήσει τι σημαίνει να βγαίνει ήχος απο τα χέρια του (και όχι απο την παρελκόμενη τεχνολογία) και θα πάρει πιο σωστές μουσικές-ρυθμικές βάσεις (η βιβλιογραφία της κλασσικής κιθάρας είναι τεράστια και καλύπτει άνετα τις ανάγκες ενός μικρού και αρχάριου κιθαρίστα Στην ηλεκτρική είναι πιο δύτσκολα τα πράγματα). Αυτό συμβαίνει γιατί η κλασσική κιθάρα απο τη φύση της σε αναγκάζει να κάνεις κάποια πράγματα σωστά χωρίς να σε "κοροιδεύει" όπως η ηλεκτρική. Κοινώς ό'τι παίζεις, αυτό βγαίνει. Αν ο γιός σου ήταν 15 ετών, θα είχε καλύτερη αντίληψη να κάνει τα πράγματα σωστά και στην ηλεκτρική. Στα 7 του όμως, το βλέπω λίγο δύσκολο..

 

Επίσης μη φανταστείς πως θα παίζει απο τον 1ο η 2ο χρόνο Bach, Sor, Carcassi και λοιπά κλασσικοκιθαριστικά πράγματα. Πλην όμως θα έχει μια μικρή επαφή με αυτά και έτσι θα εμπλουτίσει τα ακούσματά του. Άλλωστε... δεν είναι λίγοι οι ροκάδες-μεταλλάδες που έχουν ακούσει και πάααρα πολλή κλασσική μουσική  ;)

 

3. Μη το φοβάσαι το ωδείο. Αρκεί να ψάξεις να βρείς σωστό ωδείο, με σωστό δάσκαλο (που να γνωρίζει καλά και τα 2 είδη κιθάρας. Δυστυχώς υπάρχουν κάποιοι που προτείνουν την κλασσική, απλά και μόνο επειδή δε γνωρίζουν να διδάξουν ηλεκτρική. Δεν το λένε όμως...). Η προσωπική επαφή με το δάσκαλο είναι  ίδια, αλλα σε ένα χώρο που θα τον βάζει σε "πνευματική κίνηση" και όταν μπαίνει στο ωδείο θα έχει στο μυαλό του τη μουσική. Στο σπίτι, δε θα συγκεντρώνεται και τόσο εύκολα (μιας και θα παίζει "εντός έδρας").

 

Επίσης στο ωδείο, θα γνωρίσει και άλλα παιδιά που να ασχολούνται με τη μουσική οπου το ένα θα παρακινεί το άλλο και θα έχουν και μεταξύ τους μια δημιουργική άμιλλα και μουσική κοινωνικοποίηση.

 

Απο την άλλη, το γεγονός οτι το παιδί θα μπαίνει 2 φορές το χρόνο σε διαδικασία εξετάσεων και τουλάχιστον μιας συναυλίας, θα δίνει στο παιδί κίνητρο για μελέτη αλλα θα το μάθει να "εκτίθεται" σε κόσμο κάτι που όσο δύσκολο και αν του φανεί στην αρχή, μελλοντικά θα το βοηθήσει πολύ.

 

Αν απο την άλλη βέβαια, υπάρχουν πρακτικοί λόγοι που δε σου επιτρέπουν να στείλεις το παιδί σε ωδείο (απόσταση, χρόνος να το πηγαίνεις/φέρνεις), οκ. Μια χαρά είναι και το ιδιαίτερο... εγώ πάντως όσους γονείς με παίρνουν τηλ. για να κάνω ιδιαίτερο στο παιδί τους, τους προτρέπω να το φέρουν στο ωδείο που εργάζομαι (και ας μη με συμφέρει οικονομικά).

 

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο με την απάντησή μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντός για αυτές τις ηλικίες και μέχρι εκεί στα 6-7, κάλο είναι να ασχοληθούν περισσότερο με την μουσική προπαιδεία ,κανα κρουστό ,τραγουδάκια, να μπούνε στο ρυθμό , να αρχίσουν να κουτσομετρανε.

Σωστός.

AC/DC.

 

άντε και κανα πιάνο να βαράνε κανα πλήκτρο .

Και εμένα με πλήκτρα ξεκίνησαν. Και με σωστό δάσκαλο.  ;) ;D

Και απο κεί και πέρα κάνουν τα πάντα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν ειναι απαραιτητο αν παει σε ωδειο να κανει κλασικη κιθαρα, μπορει να κανει ηλεκτρικη, η γενικα να μαθαινει τραγουδακια (με ταμπλατουρα, χωρις να μαθει νοτες στην αρχη). αν παρει κλασικη κιθαρα, αγοραστε του μια 3/4 που ειναι οτι πρεπει για παιδακια (προτεινω τις suzuki - ευκολες, καλος ηχος, κουρδιζουν καλα, πολυ φτηνες γυρω στα 60 ευρω, οτι πρεπει για αυτη την ηλικια).

 

παλιοτερα ευρισκες και ηλεκτρικες σε πολυ μικρο μεγεθος, αλλα δεν εχει τυχει να δω τελευταια. ο μονος λογος να κανει παντως κλασικη αντι για ηλεκτρικη για μενα ειναι οτι ισως μια κανονικη ηλεκτρικη του πεφτει πολυ μεγαλη σε μεγεθος και τον δυσκολεψει. παντως σημερα ενα 80% γυρω στην πεμπτη δημοτικου ζητα ηλεκτρικη

 

εχω παντως μαθητη 3 δημοτικου που παιζει κομματια acdc τελεια  ;D ;D

 

Επίσης στο ωδείο, θα γνωρίσει και άλλα παιδιά που να ασχολούνται με τη μουσική οπου το ένα θα παρακινεί το άλλο και θα έχουν και μεταξύ τους μια δημιουργική άμιλλα και μουσική κοινωνικοποίηση.

 

Απο την άλλη, το γεγονός οτι το παιδί θα μπαίνει 2 φορές το χρόνο σε διαδικασία εξετάσεων και τουλάχιστον μιας συναυλίας, θα δίνει στο παιδί κίνητρο για μελέτη αλλα θα το μάθει να "εκτίθεται" σε κόσμο κάτι που όσο δύσκολο και αν του φανεί στην αρχή, μελλοντικά θα το βοηθήσει πολύ.

 

αυτα ειναι καλα επιχειρηματα υπερ του ωδειου. ειδικα μια συναυλια, συνηθως την ευχαριστιουναι πολυ, και τα σπρωχνει να μελετησουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κανεις το λαθος να αρχισει ο πιτσιρικας κλασσικη για να μπει στη ηλεκτρικη την κλασσικη καραμελα των ασχετων που κοπανανε επειδη απο καπου το ακουσαν,τα 2 οργανα εχουν εντελως διαφορετικη φιλοσοφια..ηλεκτρικη γουσταρει ηλεκτρικη θα ρχισει τελος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κανεις το λαθος να αρχισει ο πιτσιρικας κλασσικη για να μπει στη ηλεκτρικη την κλασσικη καραμελα των ασχετων που κοπανανε επειδη απο καπου το ακουσαν,τα 2 οργανα εχουν εντελως διαφορετικη φιλοσοφια..ηλεκτρικη γουσταρει ηλεκτρικη θα ρχισει τελος..

+1000 ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Και εγώ ξεκίνησα με κλασσική κιθάρα όταν ήμουνα δημοτικό, χωρίς να έχω ροκ ακούσματα. Το μικρόβιο της ηλεκτρικής το κόλλησα στο γυμνάσιο και στο λύκειο παράτησα την κλασσική.

 

  Και οι 2 απόψεις έχουν το δίκιο τους, αλλά τελικά τείνω να πιστεύω ότι δεν θα του κάνει και κακό να αρχίσει με κλασσική. Συμφωνώ ότι είναι διαφορετικά όργανα και διαφορετική τεχνοτροπία, αλλά νομίζω ότι σε τέτοια πολύ μικρή ηλικία μήπως που δεν υπάρχει η απαραίτητη ωριμότητα για να διαχειριστείς την ''ελευθερία'' που σου δίνει η ηλεκτρική αλλά είναι πιο απαραίτητη η πειθαρχεία που χρειάζεται για την κλασσική. Και εμένα ο αδερφός μου ήθελε να ''αγοράσει κιθάρα για να παίζει Χατζηγιάννη''  ;D όταν ήταν πρώτη γυμνασίου.

  Τελικά τον έγραψαν και αυτόν κλασσική (αν και ήμουν αντίθετος σε αυτό και είχα την ''άλλη'' άποψη) αλλά τελικά βλέπω ότι τώρα που του κόλλησε και αυτουνού η rock, και ηλ. κιθάρα πήρε, και μια χαρά για την ηλικία του παίζει. Θα συμφωνήσω 100% με τον Vaiking. Βέβαια και σε αυτό χρειάζεται δάσκαλος, νομίζω ότι με την δική μου καθοδήγηση τουλάχιστον απέφυγε λάθη που κάνουμε όλοι όταν πιάνουμε πρώτη φορά ηλεκτρική. Απο κει και πέρα τα εφόδια τα έχει αποκτήσει, τώρα πλέον δική του η ευθύνη να βελτιώσει τις τεχνικές του πάνω στην ηλ.κιθάρα και να αφομοιώσει προτροπές (δικές μου ή ακόμα καλύτερα ενός δασκάλου) για να εξελίσσει καθημερινά το παίξιμό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα την άποψή μου όμως για καθαρά λόγους παιδείας και ανάπτυξης, καλό είναι να ασχοληθεί και με μια αθλητική δραστηριότητα. "Νους υγιής εν σώματι υγιή"...

 

2. Είναι πολύ καλύτερο να ξεκινήσει με 2-3 χρόνια κλασσικής κιθάρας. Όπως και να το κάνουμε είναι η "μαμά κιθάρα"! Θα μάθει σωστά να κρατά την κιθάρα, θα αναπτύξει μια σωστή τεχνική ειδικά στο αριστερό του χέρι, θα συνειδητοποιήσει τι σημαίνει να βγαίνει ήχος απο τα χέρια του (και όχι απο την παρελκόμενη τεχνολογία) και θα πάρει πιο σωστές μουσικές-ρυθμικές βάσεις (η βιβλιογραφία της κλασσικής κιθάρας είναι τεράστια και καλύπτει άνετα τις ανάγκες ενός μικρού και αρχάριου κιθαρίστα Στην ηλεκτρική είναι πιο δύτσκολα τα πράγματα). Αυτό συμβαίνει γιατί η κλασσική κιθάρα απο τη φύση της σε αναγκάζει να κάνεις κάποια πράγματα σωστά χωρίς να σε "κοροιδεύει" όπως η ηλεκτρική. Κοινώς ό'τι παίζεις, αυτό βγαίνει. Αν ο γιός σου ήταν 15 ετών, θα είχε καλύτερη αντίληψη να κάνει τα πράγματα σωστά και στην ηλεκτρική. Στα 7 του όμως, το βλέπω λίγο δύσκολο..

 

Επίσης μη φανταστείς πως θα παίζει απο τον 1ο η 2ο χρόνο Bach, Sor, Carcassi και λοιπά κλασσικοκιθαριστικά πράγματα. Πλην όμως θα έχει μια μικρή επαφή με αυτά και έτσι θα εμπλουτίσει τα ακούσματά του. Άλλωστε... δεν είναι λίγοι οι ροκάδες-μεταλλάδες που έχουν ακούσει και πάααρα πολλή κλασσική μουσική  ;)

 

 

Επίσης στο ωδείο, θα γνωρίσει και άλλα παιδιά που να ασχολούνται με τη μουσική οπου το ένα θα παρακινεί το άλλο και θα έχουν και μεταξύ τους μια δημιουργική άμιλλα και μουσική κοινωνικοποίηση.

 

Απο την άλλη, το γεγονός οτι το παιδί θα μπαίνει 2 φορές το χρόνο σε διαδικασία εξετάσεων και τουλάχιστον μιας συναυλίας, θα δίνει στο παιδί κίνητρο για μελέτη αλλα θα το μάθει να "εκτίθεται" σε κόσμο κάτι που όσο δύσκολο και αν του φανεί στην αρχή, μελλοντικά θα το βοηθήσει πολύ.

 

 

 

Πραγματικά συμφωνώ απόλυτα και δεν θα μπορούσα ο ίδιος να τα εκφράσω καλύτερα.

ΟΛΟΙ ξέρουμε τις τραγικές διαφορές μεταξύ ηλεκτρικής-κλασσικής τόσο στην θεωρία, όσο και στην τεχνική, όσο και στην έκφραση. Αλλά κρατήστε στο πίσω μέρος του μυαλού σας το παραπάνω ποστ και την ηλικία του πιτσιρικά  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γιατί το λες αυτό;

 

Νομιζω οτι η ηλεκτρική ειναι βαριά για ενα παιδάκι 7 χρονών και δε θα μπορεί να τη σηκώσει εύκολα ποσο μάλλον να την κουβαλησει αν χρειαστεί.

 

Στην ακουστική/κλασική η επαφή και σχέση με τον ήχο είναι αρχέγονη.. χτυπάς μια χορδή, ακουμπας το αυτι σου στο ξύλο και ανακαλύπτεις κάτι μαγικό.. στην ηλεκτρική ειδικα με τρανζιστοράτο φθηνό ενισχυτή οσο δυνατα και να χτυπησεις σχεδον το ιδιο θα ακουστει.

 

Με την ακουστική/κλασική το παιδι θα μπορει να παιξει και να μελετησει οπουδηποτε και οχι μονο στο δωματιο του μονο του (η οπου βρίσκεται ο ενισχυτης/υπολογιστής).

 

Ακομα και αν ξεκινησει ηλεκτρική μετα απο 1 χρονο, η ακουστικη/ηλεκτρική δεν παει χαμένη. Δε μπορω να φανταστώ κιθαριστα χωρις να εχει καποια ακουστικη/ηλεκτρική εστω της πλάκας. Με αλλα λογια ειναι θεμα χρονου να θελησει να παρει και μια ακουστική/κλασική ουτως η άλλως.

 

Τέλος, ας μην ανακαλύψει απο τωρα την παραμορφωση και τα εφε.. ας ειναι σε β φάση.. για διάφορους λόγους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου