Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα στα εφτά ?


tassoss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Καλημέρα σε όλους…

 

Εδώ και αρκετό καιρό, ο γιός μου με έχει «φάει» για να μάθει ηλεκτρική κιθάρα.

 

Η αλήθεια είναι ότι στο σπίτι όλο και κάτι γίνεται με την μουσική, αφού εγώ παίζω ντραμς και η γυναίκα μου παίζει λίγο κλασική κιθάρα, ενώ τα ακούσματα μέσα στο σπίτι είναι από κλασική μουσική μέχρι Led Zeppelin, Doors, Deep Purple κ.α.

 

Το πρόβλημα (που δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα) είναι ότι ο πιτσιρικάς είναι μόνο εφτά χρονών, και σκέφτομαι μήπως είναι μικρός ακόμα…

 

Τελικά, είναι μικρός?

Μπορεί να αρχίσει κατευθείαν με ηλεκτρική?

Αν αρχίσει, καλύτερα σε ωδείο, ή ιδιαίτερα?

Θα ήθελα τις απόψεις σας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καλημέρα!

 

Στα 6 με 7 είχα ξεκινήσει και εγώ την κιθάρα και είναι μια χαρά ηλικία.

Ασχολήθηκα 3 χρόνια με κλασσική και μετά έκανα ηλεκτρική. Αλλά σίγουρα μπορεί να ξεκινήσει κατευθείαν με ηλεκτρική.

Βασικά ότι θέλει ας κάνει , ότι του αρέσει πιο πολύ!

 

Α..και έκανα ιδιαίτερα. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα άμα είσαι πιτσιρικακι να σου έρχεται ο καθηγητής σπίτι, θα αισθάνεται πιο ζεστά!

 

μπράβο στον πιτσιρικά σου να τον χαίρεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρική και ιδιαιτερα.ΟΧΙ ωδειο απο τωρα.Ειναι βαρυ το κλημα της κλασικης μουσικης παιδείας για ενα παιδακι 7 χρονων.Αν μεγαλωνοντας θελησει απο μονος του να μαθει κλασικη κιθαρα ειναι αλλο θεμα.

Κι εγω σε αυτη την ηλικια ξεκινησα σε ωδειο και γι αυτο στα λεω.Εμενα ομως ο πατερας

μου δεν ηταν ντραμερ και ελεγε οτι η πιο "ωραια" κιθαρα ειναι η κλασικη οποτε καταλαβαινεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θετικό σε όλη αυτή την ιστορία, είναι ότι τα μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας είναι το μοναδικό που συζητάει ως εξωσχολική δραστηριότητα (όλα τα άλλα, μπάλα, καράτε… τα έχει απορρίψει), και ότι επίσης «κολλάει» όταν ακούει σόλο κιθάρας.

 

Το αρνητικό είναι ότι μπορεί να είναι ένας παιδικός ενθουσιασμός, αλλά δεν μπορώ να του αρνηθώ , σκεπτόμενος μόνο αυτό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηλεκτρική και ιδιαιτερα.ΟΧΙ ωδειο απο τωρα.Ειναι βαρυ το κλημα της κλασικης μουσικης παιδείας για ενα παιδακι 7 χρονων.Αν μεγαλωνοντας θελησει απο μονος του να μαθει κλασικη κιθαρα ειναι αλλο θεμα.

Κι εγω σε αυτη την ηλικια ξεκινησα σε ωδειο και γι αυτο στα λεω.Εμενα ομως ο πατερας

μου δεν ηταν ντραμερ και ελεγε οτι η πιο "ωραια" κιθαρα ειναι η κλασικη οποτε καταλαβαινεις...

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Ακόμα και από 6 χρονών με 1/2 ή 3/4 (αν είναι μικρόσωμος) κλασική μπορεί να ξεκινήσει ωδείο.

Το θέμα είναι οτι επειδή θέλει ηλεκτρική (και πρέπει να σεβόμαστε απόλυτα τα θέλω των παιδιών ειδικά όταν έχει να κάνει με κάτι τέτοιο) θα πρέπει να έρθει σε συνεννόηση με τον δάσκαλο και να του το διευκρινίσει αυτό.

Απο κει και πέρα η σειρά έχει ως εξής:

Πηγαίνει για κλασική ώστε να έχει σωστές βάσεις θεωρίας, κλασικής αρμονίας κλπ και συγχρόνως μελετάει τα ίδια πάνω στην ηλεκτρική. Αυτό δίνει κουράγιο στους πιτσιρικάδες να συνεχίσουν την κλασική, εφόσον παίζουν και ηλεκτρική ;)

Στην πορεία και μετά απο 3-4 χρόνια το παιδί είναι πλέον σε θέση να επιλέξει αν θα συνεχίσει με τον ίδιο τρόπο ή αν θα πάει σε ωδείο για μοντέρνα μέθοδο ηλεκτρικής.

 

Επίσης σ'αυτή την ηλικία (6,7,8) είναι πιο εύκολο για ένα παιδί να μελετήσει κάποιο όργανο, αφού οι σχολικές υποχρεώσεις δεν είναι και τόσο απαιτητικές όπως θα είναι αργότερα στο γυμνάσιο-λύκειο και δεν θα του αφήνουν χρόνο για να μελετήσει.

Άρα ξεκινώντας απο μικρή ηλικία έχει το ατού να μάθει τον τρόπο να μελετάει για να το χρησιμοποιήσει αργότερα (στο γυμνάσιο-λύκειο κλπ).

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω σε τετοια ηλικία είχα ξεκινήσει με μια κλασική κιθάρα 3/4...

Μονο μη παει σε κανα ωδειο και τον ζαλίσουνε με την κλασική μουσική.. ας μαθει το παιδι τραγουδάκια και συγχορδίες το συντομότερο... Σε καμια περίπτωση παντως δε θα προτεινα να ξεκινήσει με ηλεκτρική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω συμφωνω με το ωδείο. Παω τωρα στα γερματα (29) και εγω ωδειο και στιν κιθάρα μπαίνω μετα απο έναν πιτσιρικά που κάνει κανονικά ηλεκτρική.

 

Στη θεωρία μπαίνουμε τρείς ενήληκες με ένα παιδι πρώτη λυκείου.

Και στην θεωρία πρίν απο εμάς βγαίνει ένα μπούγιο από παιδάκια εξι με οχτω χρονών και μαθάινουν σχεδόν τα ίδια με εμας!!!!

 

Θεωρω τις θεωρητικές γνώσεις πολύ σημαντικές και βλέπω παρα πολλά παιδια να τα καταφέρνουν οπότε γιατι όχι και ο δικός σου.  ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα μαθήματα ηλεκτρικής κιθάρας είναι το μοναδικό που συζητάει ως εξωσχολική δραστηριότητα (όλα τα άλλα, μπάλα, καράτε… τα έχει απορρίψει), και ότι επίσης «κολλάει» όταν ακούει σόλο κιθάρας.

 

 

Να ξεκινήσει...ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ;)

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα ιδιαίτερου-ωδείου πιστεύω ότι και τα δύο είναι μάλλον θέμα καλού δασκάλου, να μπορέσει να πλησιάσει και να εμπνέυσει το παιδί. Ίσως στα ιδιαίτερα έχεις περισσότερη ευελιξία.

 

Για το θέμα ηλεκτρική - κλασσική σε συμβουλεύω ως παθός, να βοηθήσεις το παιδί σου να ασχοληθεί με αυτό που του αρέσει και κυρίως να γίνεται με τέτοιο τρόπο ώστε να του φαίνεται ότι είναι παιχνίδι και όχι μάθημα. Διότι αν το δεί σαν κάτι υποχρεωτικό=μάθημα=αγγαρεία τότε είναι κρίμα. Πιστεύω το ζητούμενο είναι να έρθει σε επαφή με την ΜΟΥΣΙΚΗ. Τώρα αν θα είναι κλασική ή ροκ ή δημοτική κλπ λίγο θα πρέπει να σε απασχολεί τώρα

 

Τέλος στο θέμα θεωρία αρμονία κλπ γνώμη μου είναι ότι η θεωρία είναι κοινή για κλασική και μοντέρνα μουσική ενώ η κλασική αρμονία για κάποιον που θα θέλει να ασχοληθεί με μοντέρνα μουσική είναι, όχι βέβαια άχρηστη αλλά μάλλον, ανεφάρμοστη.  Όμως η ώρα της αρμονίας αργεί ακόμα οπότε είναι νωρίς για να το σκέφτεσαι. Εφόσον μιλάμε για δάσκαλο, και όχι για κάποιον που κάτι ξέρει και μπορεί να δείξει, αυτά μπορεί αξιοπρεπώς να τα διδάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου