Προς το περιεχόμενο

rack cases


takis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια ξερετε που μπορω να βρω rack cases?

εχω 1 φετα alesis quadraverb και 1 φετα marshall 8008 και ψαχνω για κατι οικονομικο.

πηρα τωρα στον τσελιο και μου ειπε οτι γιαυτες τις 2 φετες θα μου στοιχησει 90€.

υπαρχουν καπου αλλου πιο φθηνες;

α!και κατι αλλο...1U ειναι αυτες οι 2 φετες που εχω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου Takis. Γιατι δεν κοιτας να φτιαξεις μονος σου; Νομιζω εχω δει στον thomann να πουλανε τα κομματια και μετα απλά τα βιδώνεις και εισαι ετοιμος. Δεν θυμαμαι τιμες αλλα νομιζω δεν ειναι ακριβα. Αν δε θες να πας απο εξωτερικό ισως στο Musicorama να βρεις κατι αλλα δεν ξερω από τιμες τι παιζει

Rockinger Teleplikter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks chaostar!

το σκεφτηκα αλλα εχω μπερδευτει και με κατι...U που λεει..καποιες ειναι 1U καποιες αλλες ειναι 2 ή 3 U...αυτες που εχω νομιζω ειναι 1U αλλα δεν ειμαι σιγουρος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες που ειναι πχ σαν το g-force της tc-electronics ειναι 1 U.

εδω ειναι www.axess-electronics.com/_r_07.htm ολα 1 U εκτος απο τα delay(tc2290)της tc,παλι και το πρασινο unit,που ειναι τα διπλασια στο υψος κ αρα κ ειναι 2 U.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν takis να σου εξηγήσω τι είναι το U. Προέρχεται απλά από την λέξη Unit και σημαίνει αυτό ακριβώς, την μονάδα που χρησιμοποιείται σαν στάθμη αναφοράς στα rack cases. Οι διαστάσεις της μιας μονάδας (1U) για τα rack cases είναι στάνταρ, και ισούνται με 4cm (1.6'') στο ύψος, και 47.5cm (19'') στο πλάτος. Έτσι όταν λέει ο κατασκευαστής ότι κάποια συσκευή είναι 1U σημαίνει ότι έχει αυτές τις διαστάσεις και θα σου καταλάβει αυτόν ακριβώς τον χώρο στην πρόσοψη ενός rack case, αν έχει 2U υπολόγισε τις προηγούμενες διαστάσεις επί δύο, και ου το καθ' εξής. Επίσης μπορεί να βρεις και την ονομασία 1HE σε μερικά site αντί για 1U, είναι ακριβώς το ίδιο, δηλαδή 1U=1HE. 8)

Δεν συμφέρει με τίποτα η αγορά από Ελλάδα. Για δες εδώ

http://www.thomann.de/gruppe-HWST-0.html?iwid=2

http://www.thomann.de/gruppe-CARA-1.html?iwid=2

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Στολλας φέρνει κάποιες απο fiberglass που είναι σε καλές τιμές, αλλοιώς πάρε απο έξω.

Καλό είναι αν έχεις πχ 2 φετες απο 1U να πάρεις μια θήκη 3U για χωράει και τα καλώδια απο τις πρίζες.

 

Επίσης σημασία έχει και το βάθος. Τα περισσότερα εφε είναι κοντά και δεν χρειάζονται βαθειές θήκες ενω οι ενισχυτές θέλουν βαθιές θήκες.

 

Δεν συμφέρει με τίποτα να φτιάξεις μόνος σου. Εκτός αυτού θα ειναι απο ξύλο που είναι βαρύ ενω οι πλαστικές είναι πολύ ελαφριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

και..studiom13...να εισαι σιγουρος οτι βοηθησες.. :)

αυτο εδω εβαλα στο ματι και εκτος απροοπτου το παραγγελνω σημερα:

 

http://www.thomann.de/thoiw2_skb_xrack_3_prodinfo.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου