Προς το περιεχόμενο

Δεν ανοίγει το PC


taskor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Επειδή δεν γράφεις αν έκανες τα του bios, κάνεις τα εξής.

Ανοίγεις το Ψ(p+c) και ενώ φορτώνει πατάς διακοπτόμενα το del ή το F8 αναλόγως πως σου λέει πως μπαίνει setup. (Το λέει στους μαύρους πίνακες κάτω δεξιά. Γράφει press ταδε to enter set up.

Μπαίνεις μέσα λοιπόν και με τα βελάκια πας στα options όπου κάπου λέει load safe defaults.

Πατάς enter και ξανά μανά enter και το αφήνεις να φορτώσει.

Εναλλακτικά και με την ίδια διαδικασία μπορείς να βάλεις στο bios load optimum ή turbo ή super ή ότι ανάλογο κραυγαλέο γράφει, το οποίο θα φορτώσει τα windows κάνοντας πιο πολλά τσεκαρίσματα σε διάφορα υποσυστήματα.

Πριν κάνεις οτιδήποτε τσέκαρε τα καλώδια των δίσκων, εάν είναι καλά κουμπωμένα σε δίσκο και μητρική.

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω να ευθύνονται οι σκληροί.

 

Άποψή μου είναι ότι παίζει κάποιο θέμα με τη μητρική. Αν το LOAD SETUP DEFAULTS δε βοήθησε τότε προσπάθησε να κάνεις CLEAR το CMOS. Αυτό γίνεται εύκολα αν διαβάσεις το manual της μητρικής (κάθε μητρική έχει διαφορετικό τρόπο για να το κάνει). Αν πάλι δε μπορείς να το κάνεις έτσι, ο άλλο τρόπος για να κάνεις CLEAR είναι να αποσυνδέσεις την τροφοδοσία του ρεύματος από το tower και να βγάλεις για κανα 2 λεπτά την μπαταρία που υπάρχει πάνω στη μητρική....προσοχή, δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο....μην την πιέσεις, εύκολο είναι.

 

Μετά από 2 λεπτάκια βάλε πάλι πίσω την μπαταριούλα, σύνδεσε και την τροφοδοσία και πες μας. Επίσης, να ξέρεις ότι μετά το BIOS θα έχει έχει επαναφέρει τις αρχικές του ρυθμίσεις.

Την εβγαλα και την μπαταρία. ::) Εχει σημασία αν κάνω LOAD SETUP DEFAULTS τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς όταν είναι κρύο το μηχάνημα; Όταν είναι ζεστό δηλαδή τι γίνεται; Δώσε λίγες παραπάνω πληροφορίες αν θες.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Την εβγαλα και την μπαταρία.  Εχει σημασία αν κάνω LOAD SETUP DEFAULTS τώρα;"

 

Όχι, το έκανες με το clear.

 

Είχες βγάλει και το ρεύμα τη στιγμή που έβγαλες την μπαταρία? είδες κάποια διαφορά?

And isn't it ironic, don't you think?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς όταν είναι κρύο το μηχάνημα; Όταν είναι ζεστό δηλαδή τι γίνεται; Δώσε λίγες παραπάνω πληροφορίες αν θες.

 

 

 

Δηλαδή,το πρωί,μετά από 5-6 ώρες κλειστό,αλλά ειδικά όταν πέφτει η θερμοκρασία

π.χ Στην Καβάλα ο΄που και μένω,εδώ και 2 ημέρες κάνει λιγουλάκι κρύο,τα συμπτώματα

ξεκίνησαν πάλι πριν 2 ημέρες.Δεν είναι τυχαίο παιδιά το παρακολουθώ εντατικά εδώ και 4 μήνες.Μετά από 1-2 λεπτά λειτουργίας ανοίγει κανονικά.

 

Ασχετο,Γιατί στα τραλαλά τραλαλό το θέμα για ένα PC φορτωμένο με κάρτες,dogles,μουσικά προγράμματα κ.α.Μπορεί να σας ακούγεται αστείο πρόβλημα,αλλά για μένα είναι πολύ σοβαρό.Μιλάμε για εργαλείο(θα μου πείτε πάρε Mac ;D)Με αγάπη ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τα  έβγαλα και τα ξαναέβαλα σχεδόν όλα,Εριξα σπρει επαφών στα σλοτ όπως προείπα έκανα load setup defaults και load safe-fails defaults και άνοιξε κανονικά μετά

από 4 ώρες που το είχα σβηστό.Αλλά αύριο θα είναι το κρας τεστ το καλό.

Επίσεις να αναφέρω πως διορθώθηκε ο τρόπος που έσβηνε  το pc δλδ,όταν έκανα

τερματισμό και έκλεινε,συνέχιζε για 1/2 λεπτό και βάλε να είναι αναμένα τα λαμπάκια

του σκληρού και του Power,τυχαίο,δε νομίζω ;DΕνώ τώρα μαχαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά σε ένα απ'τα PC μου (σχεδόν ίδιο σετάπ) έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Η βλάβη τελικά και μετά από άπειρες αλλαγές (μνήμες, δίσκους, τροφοδοτικά κλπ) αποφάνθηκε ότι ήταν η μητρική.

Έτσι μία νέα μητρική είναι καθ'οδόν.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι απολύτως σίγουρος ότι είναι θέμα θερμοκρασίας περιβάλλοντος, ίσως να έχει να κάνει με το κουτί σου. Μια υπόθεση κάνω βέβαια. Δεν έχω ξανακούσει τέτοιο περιστατικό. Κατά τ' άλλα κι εγώ τη Motherboard υποπτεύομαι αλλά με παραξενεύει το γεγονός ότι αν τελικά ο υπολογιστής ανάψει, δουλεύει κανονικά.

 

Δεν κάνεις κι ένα memtest με bootable cd να δεις και τη RAM σου; Άστο να τρέξει μια ολόκληρη νύχτα και δες αν σου βγάζει κάποιο πρόβλημα. Μπορεί να μην έχουν τα τσιπάκια πρόβλημα αλλά τα slots.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι απολύτως σίγουρος ότι είναι θέμα θερμοκρασίας περιβάλλοντος, ίσως να έχει

να κάνει με το κουτί σου. Μια υπόθεση κάνω βέβαια. Δεν έχω ξανακούσει τέτοιο περιστατικό. Κατά τ' άλλα κι εγώ τη Motherboard υποπτεύομαι αλλά με παραξενεύει το γεγονός ότι αν τελικά ο υπολογιστής ανάψει, δουλεύει κανονικά.

 

Δεν κάνεις κι ένα memtest με bootable cd να δεις και τη RAM σου; Άστο να τρέξει μια ολόκληρη νύχτα και δες αν σου βγάζει κάποιο πρόβλημα. Μπορεί να μην έχουν τα τσιπάκια πρόβλημα αλλά τα slots.

Ναι μωρέ  κι εμένα αυτό με τρελένει,ότι δουλευει κανονικότατα.Σ'αυτή την κατάσταση έκανα ολόκληρο cd σε φίλη. ???Σωστά mem test η καλύτερη λύση. ;)(Με το καλό, τράμπα το πρωί τις μνήμες με τον brother μου :D

 

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλά σε ένα απ'τα PC μου (σχεδόν ίδιο σετάπ) έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα.

Η βλάβη τελικά και μετά από άπειρες αλλαγές (μνήμες, δίσκους, τροφοδοτικά κλπ) αποφάνθηκε ότι ήταν η μητρική.

Έτσι μία νέα μητρική είναι καθ'οδόν.

Απο το στόμα σου και στου θεού τ'αυτί.Μακάρι να είναι μόνο η μητρική(ασε που βρήκα και την ίδια σε ένα κατάστημα Αθήνα)να τελειώνουμε με αυτό τον βραχνά γιατί πιστεύω πως δε θα έμενε μονο σ'αυτά τα συμπτώματα,αλλάμε την πάροδο του χρόνου σίγουρα θα χειροτέρευε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου