Προς το περιεχόμενο

POD X3 live και monitoring


SlapGas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας φίλοι του Noiz.

Εδώ και αρκετό καιρό, χρησιμοποιώ την X3 live μου για να ηχογραφώ διάφορες ιδέες σπίτι και είμαι πολύ ικανοποιημένος, και λειτουργικά αλλά και από το αποτέλεσμα.

Ηχογραφώντας, χρησιμοποιούσα σαν κάρτα ήχου την πεταλιέρα μέσω USB.

Όλα μια χαρά.

Είχα ρυθμίσει την πεταλιέρα να είναι "Matched" με το DAW, οπότε άκουγα όλα τα backing tracks μια χαρά.

Το όργανο που ηχογραφούσα, το άκουγα direct από την πεταλιέρα.

Αν χρησιμοποιώ ήχους από την πεταλιέρα μόνο, αυτό είναι παραπάνω από ΟΚ.

 

Πρόσφατα όμως, άρχισα να ψάχνομαι με Impulse response για να προσομοιώνω τις καμπίνες και οφείλω να ομολογήσω ότι αν βρει κάποιος μια καλή καμπίνα και ασχοληθεί λίγο να την "φέρει στα ίσια" σε θέμα ήχου, το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό (α ρε Dnightshade...)!

Για να χρησιμοποιήσω τα impulse, κλείνω από την Χ3 την προσομοίωση καμπίνας και έχω μόνο την προσομοίωση κεφαλής (όπως έχω αναφέρει ξανά, ΧΑΛΙΑ ήχος αν δεν έχεις καμπίνα).

Η ήχος με μόνο την προσομοίωση κεφαλής περνάει στο DAW και εκεί το Impulse κάνει θαύματα.

Όλα καλά μέχρι εδώ.

 

Το πρόβλημα μου είναι ότι στην περίπτωση με τα impulse ανοίγοντας monitoring στο track που ηχογραφώ, τα ακουστικά (ή και τα monitor ηχεία) αναπαράγουν και το direct σήμα της πεταλιέρας (αυτό που δεν έχει καμπίνα) και το επεξεργασμένο απο το DAW με impulse.

Αυτό που θέλω είναι να κλείσω κάπως το direct monitoring στα ακουστικά και να ακούω ΜΟΝΟ αυτό που έρχεται από το DAW (το Latency είναι πολύ μικρό).

Ο λόγος είναι ότι θέλω να μπορώ να το tweakάρω real time παίζοντας και να μην πρέπει να ηχογραφώ ένα dry σήμα και μετά να κάνω αλλαγές.

Άλλος ένας λόγος είναι ότι θέλω να μπορώ να jammάρω και να ηχογραφώ με τον ήχο από τα impulse χωρίς να έχω τον ήχο της σκέτης πεταλιέρας.

 

I have read the f-----g manual αλλά δεν πολυβρήκα άκρη...

Any help??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου