Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με συγκεκριμένο Strat wiring


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η "Spcial" θέση, στην ουσία (απ'οτι μπορώ να καταλάβω) είναι ότι λειτουργεί ο Mid & Bridge μαζί, με τον Mid να έχει phase reverse και in series με τον Bridge.

Πάντως να σου πω την αλήθεια, δε βλέπω κάτι το σπουδαίο σ'αυτή τη συνδεσμολογία.

 

Υπάρχουν πιο απλοί τρόποι για να έχεις και περισσότερους ήχους απ'το παραπάνω.

 

Ρε Μπιλλάρα, ποια είναι τότε η διαφορά με τη θέση "5"?  :-\ Σου υπενθυμίζω ότι μιλάς με άσχετο περί ηλεκτρονικών.

 

Έχω βρει πολλές συνδεσμολογίες, δε με ενδιαφέρουν οι περισσότεροι ήχοι ούτε να έχω ένα σκασμό διακόπτες και push/pull (αν μπορώ να το αποφύγω). Τα μόνα που με ενδιαφέρουν είναι:

 

1) Να μπορεί να μπει στο κύκλωμα ο bridge μαζί με το neck, ή (δε με καίει) και οι τρεις μαζί. Δηλαδή ένας διακόπτης "add bridge".

 

2) Η δυνατότητα για μια-δυο θέσεις σε σειρά.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

με τον Mid να έχει phase reverse και in series με τον Bridge.

 

μάλλον αυτή είναι η διαφορά από το να είναι απλά ....Bridge + Mid

 

εγώ στην δική μου στρατ είχα ενώσει Neck + Bridge μέσο tone

Εκει που ειχα δηλαδη 2 tones εκανα το ενα Mastertone και με το αλλο

έκανα την μίξη neck με  Bridge και μάλιστα σταδιακά... έχωνα δηλαδή όσο ήθελα  ;)

 

...ούτε διακοπτακια ούτε τίποτα

 

με αποτέλεσμα επίσης οτι άμα ειναι ο Bridge αυτός που θα κανείς την μοντα να μπορείς στη θέση 2 να χώνεις και αυτόν μέσα και να παίζεις και με τους 3 μαγνήτες.

 

συμφέρει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον αυτή είναι η διαφορά από το να είναι απλά ....Bridge + Mid

 

εγώ στην δική μου στρατ είχα ενώσει Neck + Bridge μέσο tone

Εκει που ειχα δηλαδη 2 tones εκανα το ενα Mastertone και με το αλλο

έκανα την μίξη neck με  Bridge και μάλιστα σταδιακά... έχωνα δηλαδή όσο ήθελα  ;)

 

...ούτε διακοπτακια ούτε τίποτα

 

με αποτέλεσμα επίσης οτι άμα ειναι ο Bridge αυτός που θα κανείς την μοντα να μπορείς στη θέση 2 να χώνεις και αυτόν μέσα και να παίζεις και με τους 3 μαγνήτες.

 

συμφέρει

 

 

Τη λύση του blend την έχω σκεφτεί, ωστόσο μια απορία/ανησυχία μου είναι πως ο "blend μαγνήτης" θα είναι μόνιμα στο κύκλωμα (δεν θα βγαίνει bypass δηλαδή) ακόμα και αν το pot είναι στο 0. Ισχύει ή λέω παπαριές?

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύει ή λέω παπαριές?

 

Δεν ξέρω 100% (νομίζω πως είναι off στο 0)δεν το είχα κάνει εγώ το κύκλωμα αλλά την είχα πάει σε τεχνικό

 

...θα περιμένουμε να μας πούνε τα παιδιά που σίγουρα ξέρουν.

 

Να σου δώσω την ιδέα ήθελα βασικά μήπως και δεν το είχες κατά νου

...δεν είμαι αρμόδιος να σου απαντήσω τεχνικά θέματα  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με blend pot λογικα βγαινει off στην θεση 0 αλλα εχεις προσθεσει αλλο ενα συχνοτικο φιλτρο στην συνδεσμολογια σου εκτος απο το κυριως volume. Oποτε αυτο δεν θα σου αρεσει ιδιαιτερα!! Εκτος αν βαλεις pot με διακοπτακι οπως τα τρανζιστορακια!!! :)

Ειμαι της γνωμης πως οσο πιο pure βγαινει ο native ηχος απο τους μαγνητες τοσο πιο κοντα ειναι ο τονος σε αυτο που θελουμε. ;)

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με blend pot λογικα βγαινει off στην θεση 0 αλλα εχεις προσθεσει αλλο ενα συχνοτικο φιλτρο στην συνδεσμολογια σου εκτος απο το κυριως volume. Oποτε αυτο δεν θα σου αρεσει ιδιαιτερα!! Εκτος αν βαλεις pot με διακοπτακι οπως τα τρανζιστορακια!!! :)

Ειμαι της γνωμης πως οσο πιο pure βγαινει ο native ηχος απο τους μαγνητες τοσο πιο κοντα ειναι ο τονος σε αυτο που θελουμε. ;)

 

έχω κι εγώ blend pot και σκεφτόμαι: δε θα μπορούσε να είναι no load;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω κι εγώ blend pot και σκεφτόμαι: δε θα μπορούσε να είναι no load;

 

Εννοείς no-load που να δουλεύει "ανάποδα", δηλαδή στο 0 να κάνει bypass το ποτενσιόμετρο.

 

Ωστόσο έχω διαβάσει από κάποιους που έβαλαν Fender no-load pot ότι στην πραγματικότητα και στο 10 υπάρχει διαφορά, σε σχέση με την απευθείας σύνδεση volume-->jack.

 

Σ'αυτό που λέει ο Γιωργάρας έχει ένα δίκιο πάντως, έχω μια κιθάρα με τέτοια συνδεσμολόγια τύπου... Van Halen και πραγματικά "αναπνέει" ο (ένας) μαγνήτης. Είναι μια καλή ιδέα να υπάρχει η δυνατότητα hard bypass του/των tone pots.

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ποιό εύκολο σε αυτό που ζητάς είναι αυτό:

http://www.guitarelectronics.com/product/WDUSSS5L1204

 

το μόνο που αλλάζει από το απλό wiring είναι το puss pull που συνδέει bridge + neck αν κρατήσεις αυτό στο μυαλό σου μπορεις να κάνεις το TBX + το παραπάνω σχέδιο.

 

http://www.guitarelectronics.com/product/WDUSSS5L1205

 

 

Τα blend δεν είναι για σένα.....  ;)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Me το push pull μέσα είσαι κανονικός, μόλις το τραβήξεις έχεις στις 1 & 5 bridge & neck και στις 2&4 όλους μαζί.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ποιό εύκολο σε αυτό που ζητάς είναι αυτό:

http://www.guitarelectronics.com/product/WDUSSS5L1204

Α γεια σου :D!

Αυτό έψαχνα από χθες και δεν θυμόμουν πως λέγεται το site.

 

Συνονόματε, +1000 για το παραπάνω σχέδιο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου