Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με συγκεκριμένο Strat wiring


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασιλη, διαβασα κ το αντιστοιχο thread

http://guitarsbyfender.yuku.com/topic/2992/Q-filter-What-does-it-do-exactly

αποτι καταλαβα αυξομειωνεις την συνολικη αυτεπαγωγη συνδεοντας αλλο ενα πηνιο στην ουσια (μαζι με το RC φιλτρο) οποτε εστιαζεις σε μια συγκεκριμενη συχνοτικη περιοχη κ την επηρεαζεις με το tone pot (κυριως τις συχνοτητες στην μεσαια περιοχη). Θελει βεβαια πολυ πειραματισμο με τις τιμες RC κ αναλογα τον μαγνητη βεβαια. Εχει ενδιαφερον για πειραματισμο , εχεις αγορασει κανα q-filter απο τον Bill ?

 

Γιώργο, η χρήση του RC κυκλώματος είναι προαιρετική. Το ίδιο το Q είναι ένα LCR κύκλωμα, και, πρακτικά μιλώντας, αν το χρησιμοποιήσεις μόνο του, το αποτέλεσμα είναι σαν να "αφαιρείς τυλίγματα" (L) από το μαγνήτη. Κατά συνέπεια, λειτουργεί πιο αποτελεσματικά σε σχετικά "hot" μαγνήτες. Στο σκαρίφημα που έδωσα πιο πάνω υπάρχει επιλογή μέσω του τριθέσιου να δουλεύει και με τους δύο τρόπους (ή καθόλου).

 

Ναι, έχω ΔΥΟ Q-Filter που ήρθαν μαζί με δυο σετ μαγνήτες.  ;D ;D Τα Χ"γεννα ο Μπιλ είχε προσφορά Q-Filter μαζί με κάποια σετ, και δωρεάν μεταφορικά. Μαζί με το Q έρχονται και ο πυκνωτής με την αντίσταση (αλλά, όπως λες, μπορεί να πειραματιστεί κάποιος, μάλιστα και ο ίδιος ο Μπιλ προτρέπει για χρήση άλλης αντίστασης για neck/bridge).

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 37
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  To LCR φιλτρο αφαιρει  τυλιγματα αλλα ειναι κ ενα band pass φιλτρο. Κ ναι μεν κατεβαζεις στην ουσια την επαγωγη λογω της συνδεσης του πηνιου του Q με τον μαγνητη της κιθαρας αλλα ετσι αλλαζεις κ τον χαρακτηρα του ηχου σου. Αν βεβαια αυτο ειναι το ζητουμενο οκ.

  Δεν μπορω ομως να καταλαβω τι ειχε στο μυαλο του ο Bill οταν εφτειαχνε αυτην την τοπολογια. Να εχουμε ενα παθητικο tonestack μεσα στην κιθαρα ? Εδω κ του ενισχυτη το tonestack ''τρωει'' δυναμικες!

  Παντως αν θες το δοκιμαζουμε ενα πρωινο εδω περα κ βλεπουμε τι μας δινει το κολπο!!!!

  Για φαντασου να το βαλουμε σε ενα κουτι wah κ να φτιεαξουμε ενα παθητικο Almost Cry Baby!!! ;D

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  To LCR φιλτρο αφαιρει  τυλιγματα αλλα ειναι κ ενα band pass φιλτρο. Κ ναι μεν κατεβαζεις στην ουσια την επαγωγη λογω της συνδεσης του πηνιου του Q με τον μαγνητη της κιθαρας αλλα ετσι αλλαζεις κ τον χαρακτηρα του ηχου σου. Αν βεβαια αυτο ειναι το ζητουμενο οκ.

  Δεν μπορω ομως να καταλαβω τι ειχε στο μυαλο του ο Bill οταν εφτειαχνε αυτην την τοπολογια. Να εχουμε ενα παθητικο tonestack μεσα στην κιθαρα ? Εδω κ του ενισχυτη το tonestack ''τρωει'' δυναμικες!

  Παντως αν θες το δοκιμαζουμε ενα πρωινο εδω περα κ βλεπουμε τι μας δινει το κολπο!!!!

  Για φαντασου να το βαλουμε σε ενα κουτι wah κ να φτιεαξουμε ενα παθητικο Almost Cry Baby!!! ;D

 

Γιώργη, ο Μπιλλάρας είχε σχεδιάσει αρχικά τέτοιο κύκλωμα γι'αυτή την κιθάρα:

 

http://www.billlawrence.com/Pages/L6S.htm

 

Ναι, όπως το λες αλλάζει σίγουρα ο χαρακτήρας του ήχου, πράγμα που δεν είναι φυσικά κακό, αν ψάχνεσαι. Για παράδειγμα θυμάσαι την 25άρα μου (είσαι και ο μόνος φορουμίτης που την έχει παίξει!)... λοιπόν με split τα πηνία παράλληλα, και με κομμένο το tone έχει έναν πολύ ενδιαφέροντα ήχο "half cocked wah". Είναι για να τον χρησιμοποιείς συνέχεια? Όχι βέβαια. Αλλά είναι ενδιαφέρων για κάποιες χρήσεις. Με το Q-Filter ελπίζω να πάρω πολλές τέτοιες "χροιές" και, να σου πω την αλήθεια, ο τρόπος που δουλεύει το απλό tone στις κιθάρες πάντοτε με έκανε να ζητάω περισσότερα. Στην ουσία 2-3 θέσεις σε όλη τη διαδρομή του pot έχουν συνήθως νόημα...

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...να σου πω την αλήθεια, ο τρόπος που δουλεύει το απλό tone στις κιθάρες πάντοτε με έκανε να ζητάω περισσότερα. Στην ουσία 2-3 θέσεις σε όλη τη διαδρομή του pot έχουν συνήθως νόημα...

 

Amen.

Ειναι αξιο αποριας που δεν βλεπεις active tone & tonestack designs ή εστω πιο complex passive designs (οπως το προαναφερθεν) σε κιθαρες. Ειδικα αν σκεφτεις το ποσο ευκολο ειναι να τα παρακαμψεις/αντικαταστησεις με ενα passive control οποτε δε τα χρειαζεσαι...

 

Εχω μια strat χωρις ηλεκτρικα atmo...αρχιζουν να μου μπαινουν ιδεες με αυτο το thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια strat χωρις ηλεκτρικα atmo...αρχιζουν να μου μπαινουν ιδεες με αυτο το thread.

 

Από τότε που γνώρισα του Lawrence, καταλήγω ότι οι υπόλοιποι κατασκευαστές aftermarket μαγνητών μας... δουλεύουν ελαφρώς, με τους 3.403.893 διαφορετικούς τύπους που προσφέρουν... Και, παρεμπιπτόντως, ο Larry (DiMarzio) ήταν "μαθητής" του Bill...

 

Ευτυχώς αυτή τη στιγμή είναι άμεσα διαθέσιμοι μαγνήτες του Bill σε αντίθεση με παλιότερα. Είτε Keystones, είτε NF singles, είτε Twin Blades δεν πρόκειται να χάσεις. Όσο για το Q-Filter είναι αρκετά φτηνό για να κάνεις μια δοκιμή.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε παιδια να ''μπασταρδεψετε'' τον native ηχο σας? Καποτε ζαχαρωνα αυτα

http://www.guitarfetish.com/MODboards_c_30.html

εχοντας ομως μια blade texas strat με active boosterakι  πανω αλλαξα γνωμη γιατι ειδα πως δεν μου αρεσε να χρωματιζω τον ηχο μου πριν τον ενισχυτη.

  Θα μου πεις κ ενα πεταλακι αυτο δεν κανει? Ναι αλλα δεν ειναι μονιμο , αν δεν σου αρεσει το...σουταρεις απο την αλυσιδα του ηχου σου!

  Τωρα Βασιλη αν θες να βγαλεις ηχο strat η ακουστικης απο την musicman ( εργαλειο φοβερο κ τι σαυρα action ειχες ρε ατιμε?) ας το καλυτερα. Ετσι κι αλλιως σε βλεπω με Variax κ ολα τα καλουδια , full midi k modeling με IR 3αξονικο, τι ψαχνεσαι στα χναρια της αναλογικοτητας αφου μεσα σου βραζει η αλγεβρα του Boole ;D

 

Lets ...Rock!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ρε παιδια να ''μπασταρδεψετε'' τον native ηχο σας? Καποτε ζαχαρωνα αυτα

http://www.guitarfetish.com/MODboards_c_30.html

εχοντας ομως μια blade texas strat με active boosterakι  πανω αλλαξα γνωμη γιατι ειδα πως δεν μου αρεσε να χρωματιζω τον ηχο μου πριν τον ενισχυτη.

  Θα μου πεις κ ενα πεταλακι αυτο δεν κανει? Ναι αλλα δεν ειναι μονιμο , αν δεν σου αρεσει το...σουταρεις απο την αλυσιδα του ηχου σου!

  Τωρα Βασιλη αν θες να βγαλεις ηχο strat η ακουστικης απο την musicman ( εργαλειο φοβερο κ τι σαυρα action ειχες ρε ατιμε?) ας το καλυτερα. Ετσι κι αλλιως σε βλεπω με Variax κ ολα τα καλουδια , full midi k modeling με IR 3αξονικο, τι ψαχνεσαι στα χναρια της αναλογικοτητας αφου μεσα σου βραζει η αλγεβρα του Boole ;D

 

Αχαχαχαχαχαχα! Ρε Γιώργη, το κάθε τι έχει τη θέση του.

 

Το πρώτο και βασικό είναι η... σαύρα  ;D δηλαδή να είναι το όργανο τόσο ευκολόπαικτο και intuitive που να το ξεχνάς (πραγματικά, αυτό μου συμβαίνει καθημερινά με την 25th και είναι το μεγαλύτερο ατού της). Θέλω ήχο Strat αλλά δε με χαλάει καθόλου να μπορώ να πάρω μια διαφορετική χροιά όταν χρειάζεται, ακόμα και για λόγους... έμπνευσης.  ;) Εξάλλου το Q-Filter δεν πιστεύω ότι θα χαλάει ΤΟΣΟ τη συνταγή.

 

Στα πλαίσια της... αναλογικότητας, να προσθέσω ένα ακόμα μαραφέτι στο οποίο έχω αναφερθεί αρκετές φορές, και νομίζω ότι (για τους γενναίους) μπορεί να είναι ένα σημαντικό "όπλο" για να πειραματιστούν:

 

http://www.thdelectronics.com/quintet_sub_page.html

 

Βγαίνει σε πεταλάκι αλλά και για on board τοποθέτηση.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Marillion, το ολο θεμα ειναι οτι στην ηλεκτρικη κιθαρα τασσομαι υπερ της αποψης οτι δεν ασχολουμαστε τοσο με την πιστη αναπαραγωγη ηχου μεσω ηλεκτρονικων οσο με τη δημιουργια/επεξεργασια του. Ο less is more ηχος καρφι σε εναν απλο ενισχυτη μου αρεσει παρα πολυ αλλα υπαρχουν παρα πολλες μουσικες εφαρμογες που οχι μονο προτιθεμαι να "μπασταρδεψω" τον ηχο μου με εξτρα κυκλωματα αλλα να το κανω μπουρδελο κανονικο ;D

 

Στην τελικη μαλιστα

Ειδικα αν σκεφτεις το ποσο ευκολο ειναι να τα παρακαμψεις/αντικαταστησεις με ενα passive control οποτε δε τα χρειαζεσαι...

 

8)

 

Όσο για το Q-Filter είναι αρκετά φτηνό για να κάνεις μια δοκιμή.  ;)

 

Mαγνητες εχω μερικους kicking around. Οσο για τα λοιπα ηλεκτρικα & φιλτρα, θα πειραματιστω με δικες μου κατασκευες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου