Προς το περιεχόμενο

String gauge για Drop-b tuning


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.Στη μπάντα ξεκινήσαμε να παίζουμε με το συγκεκριμένο κούρδισμα (επιμένω εγώ σε drop c αλλά το χαβά τους ;D). Η κιθάρα μου είναι 25 και 1/2 κλίμακα.Ποιο μέγεθος χορδών προτείνετε να χρησιμοποιήσω.

 

Για να διευκολύνω, σε κουρδισμα σε ρε χρησιμοποιώ 10-56 μέγεθος και μου είναι τέλειο και μέγεθος 9(ή και 10)-46 για κούρδισμα σε μι. Σκεφτόμουνα για ernie ball not even slinky 12-56 ή κάποιο σετ με εντεκάρες με την πάνω χορδή σε τίποτα 56-60 μέγεθος.

 

Εσεις τι μέγεθος δηλαδή προτείνετε για drop b?

 

Ή ακόμα καλύτερα γνωρίζετε κάποιο πρόγραμμα το οποίο να μετρά το τένσιον των χορδών ή κάποιον πίνακα τέλος πάντων?Κατέβασα ένα pdf από την d' addario αλλά είναι πολύ δυσνόητο.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου mike, πρόσφατα δοκίμασα τις not even slinky σε 25,5 κιθάρα σε drop b και παλευόταν αρκετά καλά. Θα στο συνιστούσα για μια δοκιμή, ειδικά αφού σε καλύπτει και το 9-46 σε drop D. Πάντως 13άρες πιστεύω θα ήταν ιδανικές :)

den einai skies oi ouranoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου mike, πρόσφατα δοκίμασα τις not even slinky σε 25,5 κιθάρα σε drop b και παλευόταν αρκετά καλά. Θα στο συνιστούσα για μια δοκιμή, ειδικά αφού σε καλύπτει και το 9-46 σε drop D. Πάντως 13άρες πιστεύω θα ήταν ιδανικές :)

 

Xαχα!Μάλλον δεν το εξήγησα καλά και ζητάω συγνώμη.όταν λέω drop κάτι εννοώ πχ μι με την πάνω χορδή σε ρε κοκ. όταν λέω drop b εννοώ ντο δίεση με την πάνω χορδή σε σι.Εκτός αν και συ το ίδιο εννοείς οπότε αγνόησε ότι γράφω. (Όταν είπα ρε και μι πιο πάνω εννοώ αρμονικό κούρδισμα αλλίως θα έβαζα το drop).Eλπίζω να μην σε μπέρδεψα  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φιλε mike

 

λοιπον επειδη κ εγω παιζω σε c# με drop B την πανω χορδη θα δοκιμασεις αυτο το σετ που θα σου πω κ ειμαι σιγουρος οτι θα σε βολεψει

 

D'addario EXL117

 

http://www.thomann.de/gr/daddario_exl117.htm

 

ασε που γραφει για Ρε,μην δινεις σημασια...αυτα τα Gauges κανουν και για c# με drop B την πανω χορδη,παιζω απο το 2005 σε αυτο το κουρδισμα

 

αλλιως οτι αλλο σετ σου πω θα πρεπει να παρεις το σετ αλλα επιπλεον και μια πιο χοντρη χορδη μπασα για Σι

 

π.χ

 

εχω βαλει το GHS GB-LOW (11,15,19,33,43,53) αλλα την 53αρα την εβγαζα κ εβαζα μια 60 στην θεση της για μπασα Σι

 

...οποτε εχουν μαζευτει ποσες χορδες 53αρες που περισευαν κ.λ.π

 

στο λεω για να μην ξοδευεσαι κιολας με περιττες χορδες....

 

αλλα να ξερεις παντα στα κουρδισματα που ειναι one finger chord που λεμε

 

π.χ Ε με drop D , D με drop C κ.λ.π παντα θα χρειαζεται να περνεις 1 σετ κ 1 εξτρα χορδη

 

ακομα κ του kerry king το σετ απο την Dunlop εχει 10,13,17,26,36,46 κ συν μια μπασα  52 σε περιπτωση που θες να παιξεις κανονικο Ε με drop D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα drop-τάδε με μπερδεύουν( ;D), για Β/F#/B/E/G#/C#, σε 25.5 scale, η Earendil Solutions λέει ναι στις Not Even Slinky.

Φυσικά δε θα αφήνει την αίσθηση μιας Strat με εννιάρες αλλά σίγουρα δε θα είναι χαλβάς απο πλευράς tension και μάλλον αυτό είναι το κυριότερο.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για drop-d (DADGBE) χρησιμοποιείς 10-56? Μήπως 10-52? Ποιό σετ βάζεις?

56 ή 60 είναι νομίζω OK για Β (Σι). Ίσως ένα set 13 (ή 12) - 60 να κάνει.

 

όχι ρε παιδιά το μόνο drop κούρδισμα που ανέφερα είναι το drop b.Tα άλλα που ανέφερα είναι αρμονικά.Ναι 10-56 σωστά τα λέω.έχω δοκιμάσει και 10-52 αλλά δε μου καθοτανε καλά η πάνω χορδή σε ρε κούρδισμα (1 τόνο κάτω όλα δηλαδή).Μάλλον δεν το εξήγησα καλά... :(

 

Θέλω αυτό το κούρδισμα Β-F#-B-E-G-C#

10-56 χρησιμοποιώ αυτό και είναι τέλειο για μένα για ρε ήτοι : DGCFAD

Για μι χρησιμοποιώ 9(10)-46 (δηλαδή εννιαρο-δεκάρες ή όλο δεκάρες).

Απλά ίσως αν κάποιος μπορούσε να μου στείλει και κάποιο λινκ με την τάση των χορδών (κάποια ονλαιν εφαρμογή ίσως) που να υπολογίζει ή απλά να δείχνει την τάση κάθε χορ΄δης ώστε να μπορέσω να αντικαταστήσω την κάθε χορδή με την ανάλογη για να έχω πάνω κάτω την ίδια τάση με το κούρδισμα μου σε ρε πουτ με βολευει.

 

Αλλά έτσι όπως το κόβω μάλλον για κάποιο σετ 11άρες πάει με πάνω χορδή καμιά 58αρα ή 60άρα.

 

EDIT: Earendil τώρα είδα την απάντηση σου.Αυτές θα τις πρότεινες και για ντο(αρμονικό)?Δηλαδή να μην είναι σα χαλβάς όπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σου φιλε mike

 

λοιπον επειδη κ εγω παιζω σε c# με drop B την πανω χορδη θα δοκιμασεις αυτο το σετ που θα σου πω κ ειμαι σιγουρος οτι θα σε βολεψει

 

D'addario EXL117

 

http://www.thomann.de/gr/daddario_exl117.htm

 

ασε που γραφει για Ρε,μην δινεις σημασια...αυτα τα Gauges κανουν και για c# με drop B την πανω χορδη,παιζω απο το 2005 σε αυτο το κουρδισμα

 

αλλιως οτι αλλο σετ σου πω θα πρεπει να παρεις το σετ αλλα επιπλεον και μια πιο χοντρη χορδη μπασα για Σι

 

π.χ

 

εχω βαλει το GHS GB-LOW (11,15,19,33,43,53) αλλα την 53αρα την εβγαζα κ εβαζα μια 60 στην θεση της για μπασα Σι

 

...οποτε εχουν μαζευτει ποσες χορδες 53αρες που περισευαν κ.λ.π

 

στο λεω για να μην ξοδευεσαι κιολας με περιττες χορδες....

 

αλλα να ξερεις παντα στα κουρδισματα που ειναι one finger chord που λεμε

 

π.χ Ε με drop D , D με drop C κ.λ.π παντα θα χρειαζεται να περνεις 1 σετ κ 1 εξτρα χορδη

 

ακομα κ του kerry king το σετ απο την Dunlop εχει 10,13,17,26,36,46 κ συν μια μπασα  52 σε περιπτωση που θες να παιξεις κανονικο Ε με drop D

 

 

 

 

Πολύ κατατοπιστικός.Απλά γενικά δεν τα πήγαινα και πολύ τα ντροπ αλλά σχετικά πρόσφατα ανακάλυψα τη χρησιμότητα τους.Παλιότερα που έπεζα αρμονικά ήταν πιο απλά τα πράγματα ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ειμαι παικτης που χρησημοποιω σε Μι 10αρες...θελω την ιδια αισθηση κ στα αλλα κουρδισματα (π.χ οι 9αρες μου φαινονται πολυ μαλακες)

 

οποτε σου προτεινω για Β-F#-B-E-G#-C♯τα εξης νουμερα 011-014-019-032-044-056

 

D'addario EXL117

                                                         

(χωρις να χρειαστει να αλλαξεις κατι στο σετ,ενω οποιο αλλο σετ παρεις,ολο κ καποιο νουμερο δεν θα βολευει κ θα χρειαστει να το αλλαξεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου