Προς το περιεχόμενο

Σε αναζήτηση 8χορδης


Ektellion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους τους μουσικόφιλους!

 

Λοιπόν έχουμε και λέμε - πολύ πράμα!

 

 

(1 Εισαγωγή & Επισκόπηση των αιτίων)

Εδώ και καιρό οι δημιουργικές παικτικές ανησυχίες μου με ωθούν στην απόκτηση μιας "ERG"=extended range guitar, ελληνιστή "κιθάρα διευρυμένης κλίμακας". Θέλω κ άλλες χορδές να γρατζουνάω να βρίσκω μπόλικους νέους ήχους! Να παίζω και τις μπασσογραμές μου μόνος μου και να είμαι αυτάρκης! Θέλω κανονικό&drop κούρδισμα, 2σε1! Περιορίζομαι δεν αντέχω άλλω στην χούντα των 6!  :-X Αρχικά είχα εστιάσει σε 7άρες (έπαιξα με μερικές φίλων, έρευνα αγοράς, συμβιβασμοί-κατασταλαγμοί-πειρασμοί.. γνωστό παιχνίδι) και δεν μου χε περάσει από το μυαλό το κάτι παραπέρα. Όμως, ενώ ακόμα μαζεύω χρήματα για την όποια τελική αγορά (με ρυθμούς... φοιτητικούς) μου φαίνεται οτι η πιο λογική λύση για την κάλυψη όλων μου των ... απωθημένων είναι τελικά η ..8! Γνωρίζοντας φυσικά και τις δυσκολίες που θα είχε η μετάβαση σε αυτή, οι οποίες επίσης μου φαίνονται όμως ενδιαφέρουσες και διασκεδαστικές, οπότε κατέληξα!

 

 

(2 Η κατάσταση)

Μέχρι στιγμής κάτοχος 2 ταπεινών εξάχορδων (super strat washburn & <super kafr> bc rich  ;D) νιώθω την ανάγκη πρωτ' απ' όλα απόκτησης ενός ποιοτικού όσο να χει οργάνου, το οποίο δεν θα μου "κόβει" μουσικά μονοπάτια (τα οποία είναι πολλά πανάθεμά τα.. και με απαιτήσεις!-"μια απ όλα και με έξτρα τζατζίκι"), και θα πληρεί κάποια δεδομένα ως αναφορά τις τρέχοντες προτιμήσεις μου για το νέο μου όργανο (σίγουρα fixed bridge για την άνεση, through bοdy/set neck για την αίγλη  :P, όχι ξύλα από συμπιεσμένο χαρτόνι, fingerboard κατά προτίμηση maple-αλλά εδώ δεν τα χαλάμε λόγω σπανιότητας στο είδος..). Έξτρα το ότι, απ ότι διάβασα, για να κουρδίσω χορδή<80αρας σε Ε1 που θέλω σε λογικές τάσεις πρέπει να είναι ~28" η κλίμακά του μπράτσου.. δυσκολεύουν τα πράγματα

 

 

(3 Η αγορά(?))

Διαμορφωθείσας λοιπόν μιας α (ομιχλώδους) εικόνας για το τι ψάχνω, πήρα σβάρνα αρχικά τα "ηλεκτρονικά παζάρια". Και απογοητεύτηκα.. η (ευρωπαϊκή ειδικά) αγορά-πέρα από τις δυσπρόσιτες custom υλοποιήσεις, έχει να προσφέρει ελάχιστες 8άχορδες (μια πανάκριβη ibanez, 2-3 της schecter απ τις οποίες η c8 ίσως κάτι να λέει στο χιλιάρικο περίπου, και μια αδιάφορη κάπως prs) που είναι στα όρια του ικανοποιητικού στα μάτια μου, ενώ αμφίβολες και οι ηχητικές τους επιδόσεις... (το extended range δεν περιλαμβάνει και το extended tone φαίνεται :\)  Σε άλλες ηπείρους βρήκα μερικές ενδιαφέρουσες και προσιτές προτάσεις (πχ agile) αλλά με τα μεταφορικά-τελωνεία και (την ακόμα σημαντικότερη επί του προκειμένου) αδυναμία δοκιμής απέρριψα αυτή την επιλογή. Στα εγχώρια η ίδια (και χειρότερη!) κατάσταση.. από το λίγο που κοίταξα στα ντόπια καταστήματα της Αθήνας δεν βρήκα... τίποτα! Ουσιαστικά η μόνη εν Ελλάδι επιλογή βρίσκεται σε γνωστό Γιαννιώτικο μαγαζί.

 

Ελπίδα! είναι η C-8! Πρέπει να πάω να την δοκιμάσω λοιπόν πιθανότατα (αν και έχει ακόμα χώρο ο κουμπαράς μέχρι τα 920.. δεν θα με πείραζε αν ήταν λίγο φθηνότερη  :D). Ως αναφορά την C-8 με προβληματίζουν βέβαια (κυρίως) τα εξής σημεία:

 

>ΗΧΟΣ φυσικά! Αναφέρομαι στα καθαρά κυρίως (..αν υπάρχουν αυτά "βρομίζουν".. για τα βρόμικα δεν υφίσταται  χλωρίνη  ;D). Δεν ζητάω twang :P αλλά έναν "γεμάτο" σύγχρονο ήχο εύκολα παραμετροποιήσιμο ωστέ να έχει και την λαμπάδα του, και την ευκρίνεια του αν θές, και το κελάιδισμά του, και την μεστάδα του.. :) (ζητάω πολλά?! ..εμμ μάλλον ναι, τουλάχιστον 2 παραπάνω  ::) )

 

> 26,5 Scale.. μάλλον θα την χρειαστεί την 80αρα του για να κάνω το κούρδισμα των ονείρων μου (Ε-Β-E-A-D-G-B-E).. η θα έχω θέμα;

 

Ακούω λοιπόν προτάσεις-σκέψεις-συμβουλές-εμπειρίες-απορίες!.. όλες καλοδεχούμενες :)

den einai skies oi ouranoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξες την Ltd 8 ορδη του καρπεντερ ;

οτι 8ορδη ξερω βγαινει με active και ο λογος "φανταζομαι " οτι θα ναι πολυ λασπη αμα εχεις passive .

 

παντως οι bareknuckle βγαζουν αρκετα μοντελα τους σε 8οχρδη εκδοση οποτε παντα μπορεις να τσεκαρεις και εκει .

ξεχασα να πω οτι η agile , μια αμερικανικη εισαγωγων , φτιαχνει πολυ φτηνες κιθαρες και εχει και 8χορδες

 

http://www.rondomusic.com/intrepidpro8.html

 

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιταξες την Ltd 8 ορδη του καρπεντερ ;

οτι 8ορδη ξερω βγαινει με active και ο λογος "φανταζομαι " οτι θα ναι πολυ λασπη αμα εχεις passive .

 

παντως οι bareknuckle βγαζουν αρκετα μοντελα τους σε 8οχρδη εκδοση οποτε παντα μπορεις να τσεκαρεις και εκει .

ξεχασα να πω οτι η agile , μια αμερικανικη εισαγωγων , φτιαχνει πολυ φτηνες κιθαρες και εχει και 8χορδες

 

http://www.rondomusic.com/intrepidpro8.html

 

 

 

 

Και μένα το μυαλό μου πήγε κατευθείαν σε rondo music. Φαίνονται απίστευτα όργανα!!

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον φιλε,

απ' τις καλυτερες 8ρες ειναι η Schecter Hellraiser C-8! το κιθαρονι ειναι ετη φωτος μακρια απο καθε αλλο οργανο της κατηγοριας!!

...PLAY LOUD...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση αρχικά  :)

 

Ενδιαφέρουσα απο άποψη χαρακτηριστικών η ltd (μισή ίντσα μακρύτερη της σέκτερ, αλλά και αρκετά πιο ακριβή - ενώ είναι λίγο ασχημούλα για κάποιο λόγο :Ρ αξίζει άραγε την διαφορά;) Περίεργα τοποθετημένοι και οι μαγνήτες της! (Αν και φαντάζομαι! θα μπορούσε κανείς να βάλει και 3ο neck με μόντα - μονό και να γίνουμε  8) ) Υπάρχει αλήθεια σε μαγαζί στην Ελλάδα;

 

Τις bareknuckle τις είχα ακουστά μονάχα για τους μαγνήτες τους, υλοποιούν και ολόκληρες κιθάρες; Που!;

 

Και ναι, τις Agile και γω τις χαλβάδιαζα με τις ώρες ;) Αλλά μπέρδεμα αν μη τι άλλο η εξ Αμερικής αγορά, με κόστος που τελικά μάλλον θα ξεπερνούσε την c-8... και εντάξει, δεν μπορώ να ξέρω τι να περιμένω καλά καλά. Αλλιώς δεν τίθεται θέμα.. Πολύ μπροστά θα ήταν αν γίνοταν κανείς αντιπρόσωπος πάντως ;D

-ωραίος ήχος η στο βίντεο !

 

@Panagiotis Tsap Χαίρομαι γ'αυτή σου την άποψη καθώς είναι κ ο πιο εφικτός προς ώρας στόχος :)

den einai skies oi ouranoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα πήγαινα στην C-8. Οι άλλες που αναφέρθηκαν φαίνονται καλές για αυτά τα λεφτά (οχι οτι κατάλαβα κάτι απο το κλιπ,ετσι που έπαιζε κιόλας),αλλά εγώ θα ήθελα και έναν neck μαγνήτη. Οι bare knuckle είναι ακριβούτσικοι... οπότε βάλε +280 περίπου(υποθέτω) στο πόσο τελικά θα σου στοιχήσει το όργανο...αν αποφασίσεις να τους αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου