Προς το περιεχόμενο

Τιμές Ακινήτων στην Ελλαδα...


fuZZed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Δεν νομίζω πως ζητώ να επιβάλω κάτι πέρα από τεκμηριωμένες απόψεις. Αν σου φάνηκε επιθετικό το ύφος μου ζητώ συγγνώμη, δεν είναι αυτή η πρόθεση μου.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν πρόκειται να συνεχίσω τη κουβέντα παρά τα περί  τεκμηριωμένων απόψεων ,ότι δηλαδή εσύ έχεις τεκμηρίωση στο συλογισμό σου ενώ εγώ όχι .

Η συγνώμη δεκτή πάντως λόγω της διαβεβαίωσης περί μη προθέσως 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως ζητώ να επιβάλω κάτι πέρα από τεκμηριωμένες απόψεις. Αν σου φάνηκε επιθετικό το ύφος μου ζητώ συγγνώμη, δεν είναι αυτή η πρόθεση μου.

 

OFF TOPIC

 

 

ΑΨΟΓΟΤΑΤΟΣ !!  (Δεν είναι γλύψιμο  ;))

 

 

Άλλοι, όχι μόνο συγνώμη δεν ζητάνε αλλά...............

 

 

If you want to be a hippie...you 're too late.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Μια μικρή παρένθεση, από φέτος που θα τίθεται σε εφαρμογή ο ΚΕΝΑΚ (κανονισμός ενεργειακής απόδοσης κτιρίων), αν μια κατοικία βρίσκεται σε ''χαμηλή'' κατηγορία ενεργειακής απόδοσης ίσως να μπορείς να πετύχεις χαμηλότερη τιμή (όχι οτι αυτό είναι κάποιος νόμος, απλά αν μια κατοικία έχει χαμηλη ενεργειακή απόδοση,ίσως να μπορείς να ''παζαρέψεις'' την τιμή). Αυτό δεν ισχύει μόνο για πώληση αλλά για ενοικίαση κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σύμφωνα με επίσημα στοιχεία που ανακοινώθηκαν από την Τράπεζα Ελλάδος, το ποσοστό πτώσης των τιμών ακινήτων το 2010 ήταν - κατά μέσο όρο - 4%.

 

Ελπίζω ότι αυτό απαντά στο αρχικό ερώτημα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης για το ποσο κοροιδα ειμαστε εδω...

 

ισως τα μεγαλυτερα κοροϊδα της Ευρωπης.

 

θα σε πιασει καταθλιψη αλλα στο Βερολινο (την φθηνοτερη μεγαλη πολη στη Γερμανια) οι τιμες ειναι στο 60% των εδω,στο κεντρο, στα προαστια ειναι πολυ φθηνοτερα οπως σε καθε πολιτισμενη χωρα...... ;D (αλλα τα ακινητα ειναι κατα το πλειστον Prime real estate  σε εξαιρετικα σημεια (σε μια ετσι κι αλλοιως αλλου επιπεδου πολη υψηλης αισθητικης και ποιοτητας ζωης) οχι τα καλυβια στα αθλια προαστια των Αθηνων που ολοι ξερουμε και....αγαπαμε...και που δεν εχουν ουτε ...βοθρο ;D),αντιθετα τα ενοικια ειναι στα επιπεδα της Αθηνας κατι που κανει την αγορα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ συμφερουσα (εχεις δηλ.μια μεση αποδοση 6%-10% με πληθωρισμο 2% ενω στην Αθηνα εχεις....1%-2% με πληθωρισμο....5,5%... ::)),  στην ακριβοτερη Γερμανικη πολη (Μοναχο) οι τιμες ειναι περιπου σαν της Αθηνας (αλλοτε χαμηλοτερες και αλλοτε ακριβοτερες..) αλλα βεβαια μιλαμε για πλουσιες πολεις με μεσο  μισθο γυρω στα 3-4 χιλιαρικα/μηνα και φυσικα απιστευτα καλα ακινητα....  

 

αν εχεις λεφτα αγορασε στο Βερολινο γιατι τα ενοικια αυξανονται συνεχεια  ενω οι τιμες των ακινητων μενουν ιδιες....η πολη γνωριζει εντονη αναπτυξη στον ανατολικο τομεα στις παραδοσιακες ,κουκλιστικες γειτονιες ειναι δε τοσο τεραστια που υπαρχουν ακινητα για...ολους....(γενικα οι Βερολινεζοι σπανια αγοραζουν σπιτι μια και προτιμουν το ενοικιο μια και οι ...μισοι παιρνουν επιδοτηση το 50% περιπου....λογω υψηλης ανεργιας )

 

για να καταλαβεις το επιπεδο της ΠΑΡΑΝΟΙΑΣ των Ελληνω στην Αθηνα νοικαζω ενα σπιτι 120 τμ  σε καλη περιοχη (Χιλτον/Κολωνακι) 800 ευρω/μηνα και αυτο το σπιτι ο ιδιοκτητης του το πουλαει....400.000 ευρω :o...ενω στο Βερολινο νοικιαζω το σπιτι μου (μου κοστισε 65.000 και ειναι περιπου 50 τμ σε παρα πολλη κυριλε περιοχη) 550 ευρω....γενικα τα ενοικια στην Αθηνα ειναι αυτα που δειχνουν την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ αξια των ακινητων και για αυτο και ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ χαμηλα σε σχεση με την "αξια" των ακινητων (για αυτο αλλωστε και συμφερει ΤΡΕΛΛΑ να νοικιαζεις)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισως τα μεγαλυτερα κοροϊδα της Ευρωπης.

 

...τώρα που έφτασε ο κόμπος στο χτένι και δεν κυκλοφορεί φράγκο ούτε για Harley Benton. Πριν ήμασταν οι βασιλιάδες...

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχεις λεφτα αγορασε στο Βερολινο γιατι τα ενοικια αυξανονται συνεχεια  ενω οι τιμες των ακινητων μενουν ιδιες....η πολη γνωριζει εντονη αναπτυξη στον ανατολικο τομεα στις παραδοσιακες ,κουκλιστικες γειτονιες ειναι δε τοσο τεραστια που υπαρχουν ακινητα για...ολους....(γενικα οι Βερολινεζοι σπανια αγοραζουν σπιτι μια και προτιμουν το ενοικιο μια και οι ...μισοι παιρνουν επιδοτηση το 50% περιπου....λογω υψηλης ανεργιας )

 

 

 

με όλο το σεβασμό προς τους συνομηλητες απομονώνω το κομμάτι για αν κανω την ερώτησή - παρατήρησή μου. Μελλοντικά λοιπόν αφού θα έχεις αγοράσει ένα ακίνητο σε καλή περιοχή στο Βερολίνο (ή και στη Αθήνα-Ελλάδα) δεν μπορεί να θελήσεις να καρπωθείς την υπεραξία(πουλώντας το)? Τοτε ποιά θα είναι η θέση κάθε ενός που παρακαλάει να φτάσουν οι τιμές στο κάτωτατο άκρο? (χαλίφης στη θέση του χαλίφη?) Έλα λοιπόν στη θέση καποιων ιδιοκτητών που μπορεί να πουλούν σήμερα ένα ακίνητο χωρίς να είναι κατασκευαστές έχουν όμως αναγκες αλλά και δεν υποκύπτουν στην πτώση τιμών (η οποία κατά τη γνώμη μου υπάρχει αλλά όχι στο γενικευμένο βαθμό που προσπαθούν να την παρουσιάσουν) και το πιο τραβηγμένο είναι ότι πολλοι  ιδιοκτήτες αν δεν τους συμβεί κάτι αναπάντεχο, δεν σκοτώνουν περιουσίες και αν συμβεί κατι τέτοιο περνάει στα χέρια μεγαλοϊδιοκτητών , ή του στενού κύκλου γνωριμιών (από ανεπίσημες στατιστικές) οπότε κατα τη γνώμη μου πάλι κοντα στον ίδιο παρονομαστή κινήσαι...

 

όχι ότι οι μεγαλοοικοδόμοι δεν έφτιαξαν φούσκα στο παρελθόν....και αν τους μείνουν κάποια απούλητα θα βρούν άκρη.....στο Ελλαδισταν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, από την απαρχή της "αγοράς" στις κοινωνίες μας, οι αγοραστές παρακαλούν να πέσουν οι τιμές όσο χαμηλότερα γίνεται και οι πωλητές να ανεβούν όσο ψηλότερα γίνεται. Βέβαια όταν η ευχή του ενός βγαίνει αληθινή, ο άλλος καταστρέφεται.

That's (economic) life.

Βέβαια, η Ελλάδα σιγά σιγά μετατρέπεται σε real estate junk market, υπό την έννοια ότι όσο και αν πέσουν οι τιμές, αυτός που αγοράζει για επένδυση, δεν θα ενδιαφέρεται επειδή δεν πρόκειται να πάρει υπεραξία από την επένδυσή του για πολύ πολύ καιρό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πάρει υπεραξία από την επένδυσή του για πολύ πολύ καιρό.

 

καμμια 60αρια χρονια τουλαχιστον..... ;D

 

το μεγαλο προβλημα των Αθηναϊκων ακινητων ειναι οτι βασικα δεν εχουν επενδυτικη αξια μια και εκτος του οτι ειναι "σαπακια" επι το πλειστον...βρισκονται σε μια πολη με πολυ μετρια ποιοτητα ζωης, μολυνση και ελαχιστες υποδομες,ανυπαρκτη αισθητικη η οποια πλεον ειναι και "danger zone" λόγω της χρεοκοπιας της χωρας,απλα οπως ειπε καποιος παραπανω καποιοι απατεωνες (ατζεντηδες,κατασκευαστες κτλ) θησαυρισαν και απλα δεν εχουν αναγκη να πουλησουν αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν θα πεθανει ουσιαστικα η αγορα (απλα κανεις δεν θα πουλα και κανεις δεν θα αγοραζει για πολλα χρονια)

 

οταν σε οποιαδηποτε αναπτυγμενη πρωτευουσα της Ευρωπης μπορεις να αγορασεις εξαιρετικο σπιτι με τα ιδια και λιγοτερα χρηματα πρεπει απλα να εχεις προβλημα στον εγκεφαλο για να αγορασεις στην Ελλαδα (για επενδυση μιλαω παντα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου