Προς το περιεχόμενο

Τιμές Ακινήτων στην Ελλαδα...


fuZZed

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με απασχολει αυτο το καιρο το να αποσαφηνισω οσο ειναι αυτο δυνατο, το κατα ποσο εχουν πεσει οι τιμες στις κατοικιες εντος Αττικης...

 

Εχετε καποια αποψη ως προς το θεμα?

Πιστευετε οτι τα ακινητα ειναι/ηταν γενικα υπερτιμημενα?

Προκειται για <<φουσκα>> που λογω  κρισης και μπλοκαρισματος στεγαστικων δανειων θα σκασει??

Θα σκεφτοσασταν να κανετε καποια αγορα αυτο το καιρο?

 

:)

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

GoodMorning

 

Εχετε καποια αποψη ως προς το θεμα?

 

Γενικά οι τιμές των ακινήτων έχουν πέσει σε όλη την Ελλάδα . Ειδικά στην Αττική, εξαρτάται από την περιοχή. Φυσικά η πτώση των τιμών σε μία περιοχή όπως το Αιγάλεω είναι μεγαλύτερη από ότι σε μία περιοχή όπως αυτή του Κολωνακίου  

 

Πιστευετε οτι τα ακινητα ειναι/ηταν γενικα υπερτιμημενα?

 

Σαν τιμές στην Ελλάδα ΝΑΙ. Έχουν φτάσει οι τιμές σε περιοχές στην Ελλάδα, κυρίως Αθήνα / Θεσσαλονίκη να είναι ίδιες με αυτές του Manhattan.Σαν επένδυση, εξαρτάται από το ρίσκο που είσαι διατεθιμένος να πάρεις.

 

Προκειται για <<φουσκα>> που λογω  κρισης και μπλοκαρισματος στεγαστικων δανειων θα σκασει??

 

Εν μέρει Ναι.Και εν μέρει έχει σκάσει. Από την Άλλη "οΈλληνας" πάντα θέλέι «ένα κεραμίδι πάνω από το κεφάλι του» . Πάντως πλέον τα πιστωτικά ιδρύματα χορηγούν στεγαστικά δάνεια με το σταγονόμετρο.

 

 

Θα σκεφτοσασταν να κανετε καποια αγορα αυτο το καιρο?

 

Εγώ προσωπικά σκέφτομαι, όχι για επένδυση, αλλά λόγω του ότι πηγαίνω /έρχομαι πολύ συχνά Θεσσαλανίκη ( μένω Κοζάνη), έχω βαρεθεί τα ξενοδοχεία και το να φορτώνομαι σε φίλες!  ;)

 

Επιγραμματικά ,

Με δεδομένο το χαμηλό επιτόκιο των τραπεζικών προθεσμιακών καταθέσεων, μάλλον το ακίνητο φαντάζει ως καλλίτερη «άνευ ρίσκου επένδυση». Το θες για να μένεις ή για επένδυση. Αν ισχύει το δεύτερο , προτίμησε κατάστημα και όχι διαμέρισμα. Τέλος , μην ξεχνάς και τη σχετικά υψηλή φορολογία τόσο στα μισθώματα όσο και σε Ε.Τ.Α.Κ. κ.λ.π… Αν ισχύει το πρώτο, υπάρχει και ή άποψη ότι "από εκεί που θα πληρώνω κάθε μήνα μίσθωμα,. τα δίνω στη δόση του δανείου και μου μένει και το σπίτι". Υπάρχουν ικανά επιχειρήματα και από τις δύο πλευρές.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές ότι ο Superfunk δεν έχει πρόσβαση σε υπολογιστή αυτές τις μέρες..... ;D

 

Πιστεύεις ότι ένα φόρουμ μουσικής ότι είναι το ιδανικό για μια τέτοια ερώτηση;

Πιστεύεις ότι θα πάρεις τις πιο τεκμηριωμένες απαντήσεις για μία, ικανού ποσού πιστεύω, οικονομική/επενδυτική απόφαση;

 

Λέω γω τώρα.....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου, μην αγοράσεις ακόμα.

Οι τιμές είναι μακριά από το χαμηλότερό τους σημείο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι προφανές ότι ο Superfunk δεν έχει πρόσβαση σε υπολογιστή αυτές τις μέρες..... ;D

 

Πιστεύεις ότι ένα φόρουμ μουσικής ότι είναι το ιδανικό για μια τέτοια ερώτηση;

Πιστεύεις ότι θα πάρεις τις πιο τεκμηριωμένες απαντήσεις για μία, ικανού ποσού πιστεύω, οικονομική/επενδυτική απόφαση;

 

Λέω γω τώρα.....

 

Πιστευω οτι δεν ειναι κακο να γινει μια κουβεντα, αλλωστε και οι μουσικοι ειναι και εν δυναμει αγοραστες σε καποια φαση της ζωης τους.

 

Πιστευω οτι δεν αναφερω πουθενα οτι ενδιαφερομαι σε προσωπικο επιπεδο για την εν λογω αγορα, πραμα που μου εξασφαλιζει τη ανεπηρεαστη θεωρητικη ενημερωση επι του θεματος.

 

Θα προτιμουσα να μου πεις παρα ταυτα την αποψη σου (αν εχεις) παρα να προσπαθεις να με προστατεψεις απο την ενδεχομενη παραπληροφορηση..

Ετσι κ αλλιως 7 χρονια που δουλευω σε τραπεζα καταφερα να την αποφυγω, και για να ρωταω ακομα κ εδω κατι σημαινει.

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κ αλλιως 7 χρονια που δουλευω σε τραπεζα καταφερα να την αποφυγω, και για να ρωταω ακομα κ εδω κατι σημαινει.

Μην την αποφεύγεις  ;D. To Real Estate τμήμα της Τράπεζάς σου έχει μακράν πιο φερέγγυες πληροφορίες επί του θέματος από το φόρουμ και όντας εκ των έσω, μπορείς να τους ζητήσεις να σου τις δώσουν και να συμβουλεύσουν.

 

Από την άλλη δεν υπάρχει κανένας ψόγος και please go ahead και συζήτα ότι θες.

Επισήμανση απλώς έκανα αλλά αφού γνωρίζεις τις εναλλακτικές, θεώρησέ την άκυρη.

 

Θα μου επιτρέψεις να μην πω την άποψή μου.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κατά τη γνώμη μου, μην αγοράσεις ακόμα.

Οι τιμές είναι μακριά από το χαμηλότερό τους σημείο.

+1.

 

Υπάρχει κόσμος ακόμα που αντέχει να διατηρεί άδειο διαμερισμα/μαγαζί. Ελπίζω να λογικευθούν σύντομα και να βάλουν τιμές πραγματικής αξίας, ωστε να κινηθεί η αγορά.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1.

 

Υπάρχει κόσμος ακόμα που αντέχει να διατηρεί άδειο διαμερισμα/μαγαζί. Ελπίζω να λογικευθούν σύντομα και να βάλουν τιμές πραγματικής αξίας, ωστε να κινηθεί η αγορά.

Το ζήτημα κατοικία vs επαγγελματική στέγη, θεωρώ ότι είναι διαφορετικό καθότι επηρεάζεται από διαφορετικούς παράγοντες και καλό θα ήταν, αν συζητηθεί, να συζητηθεί σε ξεχωριστή βάση.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποναει το θεμα πολυ.............παρα πολυ..........οι τιμες εχουν εκτροχιαστει παρα πολυ ειτε για αγορα καινουργιου ειτε για αγορα μεταχειρισμενου.Εγω δεν πιστευω οτι εχουνε πεσει πανω απο 5% της τιμης .Ποσοστο βεβαια που απεχει ακομα παρα πολυ απο την πραγματικη αξια του ακινητου.Ακομα και τα ενοικια (εκτος των επαγγελματικων χωρων που εχουνε υποστει ΠΤΩΣΗ στις τιμες)τα ενοικια για σπιτια ειναι ακομα στο ΘΕΟ.

Οι μισοι κατασκευαστες εχουνε πλουτισει κυριολεκτικα και αδιαφορουν εαν θα τα αφησουνε απουλητα,ενω υπαρχουν και καποιοι που ξεκινησαν την δραστηριοτητα πιο αργα με δανεια και λιγα δικα τους κεφαλαια οι οποιοι βρισκονται σε αναγκη .Ενα πετυχεις κανεναν απο τους δευτερους παζαρευεις καλα την τιμη.Απο τους πρωτους σε γραφουνε ακομα κανονικοτατα.

Υπομονη και βλεπουμε......εαν δουμε δλδ,που δεν το βλεπω... ::)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται για τι ακίνητα μιλάμε, αν είναι πριν το '80 πληρώνεις γιατί είναι vintage  :P ::)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου