Προς το περιεχόμενο

tweed 5E3 deluxe bias... Πόσα mAmp??


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα! Στους φιλους που ξερουν από ενισχυτές.

Έχω ενα 5ε3 σασί και εχει rectifier 5v4 και transformer για να τρεχει και 6L6wgb λάμπες.

Eιχε fixed bias με ποτ  και το εβγαλα για να γινει cathode biased. Εβαλα εναν cathode resistor στα 490 ohm που μου ειχε πει ο κατασκευαστης και το ρευμα στα ακρα της αντιστασης αυτης ειναι γυρω στα 76 mAmps!!

Άκουσα οτι ο 5ε3 θελει bias γυρω στα 48-50 με 6v6 και 58-60mamps με 6l6wgb.

Καποιοι παλι λενε 'μην βαζεις cathode resistor κατω απο 300 ohm ,γιατι 'χανεις το χρυσο τόνο' ... εβαλα 330 οhm και το bias πηγε στο 88... με παλιες βεβαια 6v6 και 5y3 ρεκτο πηγαινε στα 67...

Η ερωτηση μου ειναι

1. τι αντισταση να χρησιμοποιησω? (πχ ο,τι να ναι αρκει να παρω τα σωστα αμπέρ)

2.πόσα αμπερ πρεπει να ναι το bias στον cathode resistor...

 

Αυτα ελπιζω να μη σας κουρασα....

 

να και μια φωτο...

 

http://img.auctiva.com/imgdata/1/0/4/4/5/4/3/webimg/375582945_o.jpg

 

btw ο τόνος με 6L6 είναι ωραιος στα καθαρα ενω με τις 6v6 εχει φοβερα βρωμικα...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψυχραιμία

 

αφενός η ερώτησή σου είναι  εξειδικευμένη όσο δεν παίρνει

 

κι αφετέρου περίμενες μόλις μιάμιση ώρα

 

οι ηλεκτρονικοί του φόρουμ έχουν βουτήξει στα κιτάπια τους και ψάχνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που σου ειπε ο κατασκευαστης να βαλεις 490 Ohm, εγω θα εμενα σε αυτο.

Μετρησες την αντισταση πριν την βαλεις? Οι αντιστασεις μπορουν να εχουν σχετικα μεγαλη αποκλιση η οποια θα εξηγει εν μερη και την αποκλιση που εχεις απο τις αναμενομενες τιμες του bias current.

 

Υποψην οτι αλλαζοντας την τιμη της αντιστασης αλλαζεις την τιμη του bias current, συμφωνα με το κλασσικο V=I*R. Αφου θες να μικρυνει λιγο το bias current (απο 76mAmp σε περιπου 60mAmp) μπορεις να δοκιμασεις λιγο μεγαλυτερες τιμες...μικροτερες αντιστασεις θα σου δωσουν ακομα περισσοτερο current (οπως ειδες με τα 88mAmp της 330Ω).

 

Kαι κατι ακομα που ηθελα να προσθεσω αλλα δεν προλαβα (προβληματα με το site μαλλον).

 

Περι του "μην πας κατω απο 300Ω, θα ακουγεσαι μαπα". Δεχομαι οτι μπορει οντως τιμες πανω απο τα 300Ω να δινουν ελαφρως καλυτερα αποτελεσματα, αλλα με το να πας κατω απο τα 300Ω ΔΕΝ ερχεται το τελος του κοσμου... Και η αποδειξη αυτου ειναι η πιο περιτρανη που θα μπορουσε να υπαρχει: Ο αυθεντικος 5Ε3, το holy grail που ολοι πασχιζουν να αντιγραψουν, ειχε (αν δεν απατωμαι) αντισταση 250Ω στο cathode bias...Οποτε λιγο ηρεμια με τους αφορισμους του καθε guru.

 

http://www.schematicheaven.com/fenderamps/deluxe_5e3_schem.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψυχραιμία

 

αφενός η ερώτησή σου είναι  εξειδικευμένη όσο δεν παίρνει

 

κι αφετέρου περίμενες μόλις μιάμιση ώρα

 

οι ηλεκτρονικοί του φόρουμ έχουν βουτήξει στα κιτάπια τους και ψάχνουν

 

Sorry γι' αυτο, απλά ήμουν με το κολλητήρι αναμμένο (!) και αγχωθηκα, τώρα το χω σβησει.

 

Το 'σωστο' bias το πετυχα με 600 Ohm αντισταση , απλα θα ηθελα να μου πει καποιος, αν γνωριζει ,μηπως μπορω να εχω και το σκυλο χορτατο και την πιτα ολοκληρη μ αλλα λογια αν αφησω την αντισταση στα 330 ,ειναι πολύ το ρεύμα και θα καψει τις λαμπες η τον τρανσφορμερ?Συμφωνα παντα με τις κλασσικες σας γνωσεις πανω στον 5E3 deluxe... παντως οι λαμπες δεν κοκκινιζουν και ο ηχος ειναι μια χαρα ακομα και στα υπερ-γκαζια του bias... και η παραμόρφωση ειναι...ζουμερη! Το ηχειο πληροφοριακα ειναι tone tubby alnico 12".

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που σου ειπε ο κατασκευαστης να βαλεις 490 Ohm, εγω θα εμενα σε αυτο.

Μετρησες την αντισταση πριν την βαλεις? Οι αντιστασεις μπορουν να εχουν σχετικα μεγαλη αποκλιση η οποια θα εξηγει εν μερη και την αποκλιση που εχεις απο τις αναμενομενες τιμες του bias current.

 

Υποψην οτι αλλαζοντας την τιμη της αντιστασης αλλαζεις την τιμη του bias current, συμφωνα με το κλασσικο V=I*R. Αφου θες να μικρυνει λιγο το bias current (απο 76mAmp σε περιπου 60mAmp) μπορεις να δοκιμασεις λιγο μεγαλυτερες τιμες...μικροτερες αντιστασεις θα σου δωσουν ακομα περισσοτερο current (οπως ειδες με τα 88mAmp της 330Ω).

 

Kαι κατι ακομα που ηθελα να προσθεσω αλλα δεν προλαβα (προβληματα με το site μαλλον).

 

Περι του "μην πας κατω απο 300Ω, θα ακουγεσαι μαπα". Δεχομαι οτι μπορει οντως τιμες πανω απο τα 300Ω να δινουν ελαφρως καλυτερα αποτελεσματα, αλλα με το να πας κατω απο τα 300Ω ΔΕΝ ερχεται το τελος του κοσμου... Και η αποδειξη αυτου ειναι η πιο περιτρανη που θα μπορουσε να υπαρχει: Ο αυθεντικος 5Ε3, το holy grail που ολοι πασχιζουν να αντιγραψουν, ειχε (αν δεν απατωμαι) αντισταση 250Ω στο cathode bias...Οποτε λιγο ηρεμια με τους αφορισμους του καθε guru.

 

http://www.schematicheaven.com/fenderamps/deluxe_5e3_schem.pdf

Sorry ηταν λαθος μου αυτο ,μου ειπαν να μην παω πΑΝΩ απο 300 Ohm διοτι ο πρωτος ειχε 250 Ohm. (o victoria εχει 270 πχ) Λοιπον thanks ξανα και συγγνωμη για την ανυπομονησία! διαβασα τελικα οτι μπορεις να εχεις μεχρι 40 mA ανα λυχνια οποτε μεχρι 80 mAmps ειναι καλο το reading. με ΝOS λαμπες μαλιστα μετρησα 66 mamps και με 290 ohm αντισταση...οπως καταλαβαινετε το κολλητηρι πηρε φωτια !

 

Ευχαριστω πολυ ολους και οταν θα ειναι ετοιμο το εργαλειο θα στειλω και κλιπς.

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου