Προς το περιεχόμενο

Οι εσωτερικές κάρτες ήχου έχουν μικρότερο latency;


full shred

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να μπω και με μία ερώτηση γιατί είμαι στο ψάξιμο για κάρτα ήχου και εγώ...

 

ερώτηση!

Δηλαδή οι εσωτερικές κάρτες ήχου έχουν μικρότερο latency από τις USB;;;;

ποιός τύπος καρτών έχει μικρότερο latency;;;

??? ??? ??? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να μπω και εγώ στο θέμα με μία ερώτηση γιατί είμαι στο ψάξιμο για κάρτα ήχου και εγώ...

 

ερώτηση!

Δηλαδή οι εσωτερικές κάρτες ήχου έχουν μικρότερο latency από τις USB;;;;

ποιός τύπος καρτών έχει μικρότερο latency;;;

??? ??? ??? :P

θεωρητικα οι εσωτερικες εχoυν το μικροτερο latency γιατι δεν παρεμβαλονται καλωδια - αλλα εχεις πολυ περιορισμενες συνδεσεις και συνηθως δυσκλα προσβασιμες λογω οτι θα τις εχεις απο πισω στον υπολογιστη σου

 

και τωρα με την σειρα - κατα σειρα με το μεγαλητερο προς το μικροτερο latency και τα υπερ και τα κατα τους :

 

1: usb (η usb συνδεση ειναι σχετικα η ποιο αργη για μεταφορα δεδομενων εξου και το μεγαλο latency )

2: firewire (η firewire ειναι πολυ ποιο γρηγορη σε μεταδοση δεδομενων. κοντα την 2πλασια ταχυτητα απο το usb αν ακομα εχεις καρτα που να εχει 2 υποδοχες firewire οπως η δικια μου τοτε μπορεις να συνδεσεις και τις 2 και να εχεις ακομα μεγαλυτερη ταχυτητα)

3: internal ή αλλιως εσσωτερικες καρτες (αυτες λοφω οτι ακουμπανε απ'ευθειας στην μητρικη σου καρτα εχουν το λιγοτερο latency απ'ολες )

 

Υ.Γ. υπαρχει και μια κατηγορια η οποια ειναι και εσωτερικες και εξωτερικες οπως αυτη http://www.thomann.de/gr/emu_1616m_pci_express.htm δλδ συνδεεις την εσωτερικη και σου βγαζει panel με τις συνδεσεις της καρτας και το panel συνδεεται με την εσωτερικη - και παλυ ομως θα εχεις latency απλα λιγοτερο απο οτι με καποια usb

 

επισης ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ZERO LATENCY ΠΟΥΘΕΝΑ...........

 

το θεμα οπως ειπα και στο ποιο πανω post ειναι να ξερεις τι θελεις να κανεις - επειδη ασχολουμε καιρο με αυτο το θεμα και εχω ψαξει σε ΟΤΙ μπορεις να φανταστεις για την καταλληλη καρτα θα μπορουσα να σου προτυνω μερικες αν μου πεις τι θελεις να κανεις ή τι εχεις σκοπο να κανεις

 

@ BitCollector

 

επειδη μπορει να σου ετυχε προβληματικο μοντελο δεν παει να πει οτι φταιει και η εταιρια - τοσοι αλλοι δεν ειχαν κανενα προβλημα - απλα τυχαινει και στις καλυτερες οικογενιες - αν νομιζεις οτι αποφευγωντας την lexicon και πηγαινοντας σε καλητερη μαρκα θα εχεις και λιγοτερες πιθανοτητες να σου βγει προβληματικο τοτε εισαι βαθια νυχτωμενος.......φιλικα παντα  8) 8)

 

ελπιζω να βοηθησα 8) ;D

 

 

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μπορεί να είμαι βαθιά νυχτωμένος, πάντως εσύ απ 'ότι βλέπω έχασες τη μπάλα στα ... φωτεινά μιας και απαντάς σε άλλο θέμα από αυτό που έγραψα εγώ.  ;D

 

Επί του θέματος εγώ μίλησα για τη δική μου εμπειρία που ήρθε να προστεθεί σε ανάλογες άλλων με την Omega, τις οποίες ανακάλυψα όταν έκανα έρευνα αγοράς για κάρτα και τις αναφέρει και ο ίδιος ο φίλος που ζήτησε γνώμες. Φυσικά και μπορεί να βγει πρόβλημα ακόμα με τα καλύτερα ονόματα, εμένα μου έβγαλε η Omega. Είναι απλά θέμα στατιστικής.

 

Πάντως τόσο η M-Audio που χρησιμοποιούσα όσο και η Audiofire που έχω τώρα δεν έβγαλαν το παραμικρό μετά από ώρες συνεχούς χρήσης. Μάλλον τυχαίο θα' ναι, έ;

 

ΥΓ Gear και οπαδιλίκι ... πήρε το μάτι μου κάπου ένα τόπικ, ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση!!! :)

Εγώ θέλω μια κάρτα ήχου για να παιζω στο amplitube...

έχω ενθουσιαστεί με τον ήχο του και τις εξομοιώσεις που κάνει νομίζω οτι είναι ότι καλύτερο άν θέλεις να δοκιμάσεις και να πειραματιστείς με εξομοιώσεις και εφεδάκια.

 

Το πιο πιθανο βεβαια είναι να καταλήξω με δύο τρείς ήχους στο τέλος αλλά είναι σαν να έχεις τόνους εξοπλισμόυ στο σπίτι.

 

Αλλά επειδή δέν έχω συνηθίσει στο latency και είναι σπαστικό μέχρι να το συνιθίσει κανείς θα ήθελα τουλάχιστον να το περιορίσω...οπότε θέλω κάτι πολύ απλό χωρίς σάλτσες και που να κάνει τον ήχο να βγάινει στην ώρα του χεχεχεχε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μπορεί να είμαι βαθιά νυχτωμένος, πάντως εσύ απ 'ότι βλέπω έχασες τη μπάλα στα ... φωτεινά μιας και απαντάς σε άλλο θέμα από αυτό που έγραψα εγώ.  ;D

 

Επί του θέματος εγώ μίλησα για τη δική μου εμπειρία που ήρθε να προστεθεί σε ανάλογες άλλων με την Omega, τις οποίες ανακάλυψα όταν έκανα έρευνα αγοράς για κάρτα και τις αναφέρει και ο ίδιος ο φίλος που ζήτησε γνώμες. Φυσικά και μπορεί να βγει πρόβλημα ακόμα με τα καλύτερα ονόματα, εμένα μου έβγαλε η Omega. Είναι απλά θέμα στατιστικής.

 

Πάντως τόσο η M-Audio που χρησιμοποιούσα όσο και η Audiofire που έχω τώρα δεν έβγαλαν το παραμικρό μετά από ώρες συνεχούς χρήσης. Μάλλον τυχαίο θα' ναι, έ;

 

ΥΓ Gear και οπαδιλίκι ... πήρε το μάτι μου κάπου ένα τόπικ, ε;

 

οχι ρε μαν - απλα σου ειπα το τι μπορει να συναντησεις - δεν στην ειπα ή κατι τετοιο - απλα απο οτι καταλαβα ειχες προβλημα με την omega - σε αυτο σου απαντησα - δεν νομιζω οτι εχασα την μπαλα (πολυ  ;D)

 

@full shred - γραφεις και με qbase ή αλλο παρ'ομοιο προγραμμα ?? ή απλα σε ενδιαφερει να συνδεεις την κιθαρα και να ανοιγεις το amplitube και να παιζεις ??

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

σχετικα με τις καρτες ηχου και τους τυπους συνδεσης, πρεπει να τονισουμε μια παρεξηγηση που υπαρχει με τα USB, firewire κλπ. 1ον

Οντως η PCI ή PCIe ειναι οι γρηγορότερες μιας και εχουν την ταχυτητα του αντιστοιχου διαυλου οι οποια για το PCI ειναι 1,06 Gbps, και για το PCIe ξεκινα απο τα 2,5 Gbps και φτανει ως τα 16gbps. Ενα USB εχει ταχυτητα 480 ΜΒps. Τωρα σχετικα με τo firewire υπαρχουν δυο πρωτοκολλα.Το 1394a το οποιουποστηριζουν οι περισσοτεροι Η/Υ και 1394b το οποιο ειναι εξειδικευμενο. Το 1394a εχει transrer rate 400Mbps δηλαδη ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ USB. Αν κοιταξεις οι περισοοτερες καρτες ηχου και motherboards υποστηριζουν αυτον τον τυπο. Το 1394b εχει trransfer rate 800MBps (για την ακριβεια η προδιαγραφη λεει 786,432 mbps) και υποστηριζεται απο ελαχιστες καρτες ηχου και ελαχιστα motherboards. Επισης το 1394b εχει αλλο connector βυσμα.

Παρ'ολα αυτα καθε κατασκευαστης εχει επιλεξει να φτιαχνει καρτες με ολα τα πρωτοκολλα και αυτο δε σημαινει πως δεν δουλευουν σωστα. Αν υπαρχει προβλημα ειναι συνηθως θεμα driver ή καποιο conflict με τις διαφορες συσκευες του υπολογιστή σου.

George Avramidis

101 Studios http://www.myspace.com/george_avramidis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αλήθεια ότι οι εσωτερικές κάρτες ήχου δίνουν σαφώς χαμηλότερο latency, τουλάχιστον στα χαρτιά. Υπάρχει ένα θέμα όμως με το θόρυβο. Τα εξαρτήματα ψύξης του υπολογιστή (ανεμιστήρες τροφοδοτικού, επεξεργαστή κλπ) δημιουργούν μεγάλα επίπεδα θορύβου, γι' αυτό και είναι επικίνδυνο να καταστραφεί μία ηχογράφηση.

 

Γι' αυτό καλύτερη επιλογή είναι εσωτερικές κάρτες ήχου με breakout box, όπως αυτές της Emu. Έτσι όλες οι συνδέσεις και οι μετατροπείς είναι μακριά από τις πηγές θορύβου.

Εξάλλου οι εσωτερικές με breakout box έχουν περισσότερες και ποιοτικότερες συνδέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους,

σχετικα με τις καρτες ηχου και τους τυπους συνδεσης, πρεπει να τονισουμε μια παρεξηγηση που υπαρχει με τα USB, firewire κλπ. 1ον

Οντως η PCI ή PCIe ειναι οι γρηγορότερες μιας και εχουν την ταχυτητα του αντιστοιχου διαυλου οι οποια για το PCI ειναι 1,06 Gbps, και για το PCIe ξεκινα απο τα 2,5 Gbps και φτανει ως τα 16gbps. Ενα USB εχει ταχυτητα 480 ΜΒps. Τωρα σχετικα με τo firewire υπαρχουν δυο πρωτοκολλα.Το 1394a το οποιουποστηριζουν οι περισσοτεροι Η/Υ και 1394b το οποιο ειναι εξειδικευμενο. Το 1394a εχει transrer rate 400Mbps δηλαδη ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΕΝΑ USB. Αν κοιταξεις οι περισοοτερες καρτες ηχου και motherboards υποστηριζουν αυτον τον τυπο. Το 1394b εχει trransfer rate 800MBps (για την ακριβεια η προδιαγραφη λεει 786,432 mbps) και υποστηριζεται απο ελαχιστες καρτες ηχου και ελαχιστα motherboards. Επισης το 1394b εχει αλλο connector βυσμα.

Παρ'ολα αυτα καθε κατασκευαστης εχει επιλεξει να φτιαχνει καρτες με ολα τα πρωτοκολλα και αυτο δε σημαινει πως δεν δουλευουν σωστα. Αν υπαρχει προβλημα ειναι συνηθως θεμα driver ή καποιο conflict με τις διαφορες συσκευες του υπολογιστή σου.

βρες μου εσυ μια usb με αυτο το rate και εγω θα σε παραδεχτω

μονο στα χαρτια υπαρχουν αυτα που λες - αυτο το πραγμα που αναφερεις παραπανω δεν επιτυγχανεται στην πραξη ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ - το πρωτοκολλο usb ειναι κατασκευασμενο για να το εχουν ολοι οι υπολογιστες (universal serial bus ) ενω το firewire το εχουν πολοι αλλα οχι ολοι οι υπολογιστες - σε πληροφορω λοιπον οτι το transfer rate απο την usb σε σχεση με την firewire 400 ειναι σχεδον το διπλασιο - 38,9MPps usb - 87,6 firewire -- μετρημενο με προγραμμα της rainbow(στο δικο μου pc με 1000w τροφοδοτικο) που σου βγαζει μεχρι και ποσα πακετα πηγαν λαθος και χρειαστηκε να τα ανακαλεσει ο υπολογιστης

 

οσο για τα υπολοιπα συμφονω απολυτα μαζι σου

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με το Qbase μπορεί να γράψω αλλα σίγουρα δεν με ενδιαφέρει η ποιότητα της ηχογράφησης άμα θα θελήσω να ηχογραφίσω έχω δυνατότητα να πάω σε ένα φιλαράκι μου που έχει κάνει και πολλές ηχογραφήσεις.... :) :)

 

ΜΜ θα με ενδιέφερε όμως να παίρνει ένα μικροφωνάκι..... 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου