Προς το περιεχόμενο

Επαναφορτιζομενες 9βολτες?


warwickplayer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορισμένα φαζ που είναι φτιαγμένα με παλιό, πιουρίστικο τρόπο και δεν έχουν σχεδιασμό που απλά το κάνει να μη δουλεύει αν του βάλεις πχ. ανάποδη πολικότητα, αυτό που συμβαίνει είναι ότι καίγονται διάφορα, ανάμεσα σε αυτά και τα "πολύτιμα" τρανζιστοράκια τους. Μπορείς μεν να το στείλεις πίσω για φτιάξιμο αλλά λόγω του πολύ ιδιοσυγκρασιακού χαρακτήρα τους, των διαφορετικών παρτίδων και τύπων που κυκλοφορούν και του (mis)matching που τους γίνεται στο πετάλι, μπορεί να ακουστεί εντελώς διαφορετικό - μπορεί και χάλια - από αυτό που είχες πριν.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μα αυτό είναι το θέμα, πως δεν θέλω να χρησιμοποιώ μετασχηματιστή για τα φαζ μου επειδή πάντοτε καραδοκεί μια στραβή, είτε από καμιά υπέρταση είτε από άλλα (εδώ είχα πάρει μερικά σε ένα στούντιο και παραλίγο να βάλουν 9V σε ανάποδη πολικότητα χωρίς να το προσέξουν - κι εγώ παραλίγο να την πάθω...)

 

Να ενας λόγος γιατί πρέπει να έχεις -δικό σου- μετασχηματιστή... ;D

 

Μπορεί να φτιαχτεί ενα κυκλωματάκι, μεταξύ πεταλιού και μετασχηματιστή με ρυθμιζόμενο sag και προστασία για ανάποδη πολικότητα. Η αντίσταση είναι λίγο dirty tip, δεν θυμάμε πώς ακτιβώς πάει το θέμα, αλλά μια μπαταρία στα τελευταία της δεν είσάγει μονάχα resistance στο κύκλωμα.

 

Έυη, πολλά μπορούν να συμβούν σε ενα πετάλι αν δώσεις ανάποδη πολικότητα, το σίγουρο είναι ότι έχεις κάποιο μικρό χρονικό διάστημα πριν συμβεί η στραβή.  :P

Ακόμη και να συμβεί, τα περισσότερα πετάλια έχουν προστασία, όπου το συμβάν συνήθως περιοριζεται εκεί και μόνο... και δεν προχωρά στο λοιπό κύκλωμα.

Εν ολίγης, η επισκευή είναι απλή.

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα...Τωρα αν ειναι ακυρο το θεμα μου δεν ξερω...Εχω βαρεθει να αλλαζω 9βολτες(καθε 2-3 βδομαδες) και μου περασε απ το μυαλο αυτο...γνωριζει καποιος κατι σχετικο?

 

Μιας και το ερώτημα έγινε πιο σαφές...

Μπαταρίες βάλε αλκαλικές, κρατάνε πολύ περισσότερο απο τις απλές μπαταρίες, με αποτέλεσμα το συνολικό κόστος να μειώνεται.

Επίσης, είναι πιο σταθερές απο τις απλές και δεν έχεις διαφορετικό ήχο ανα 5-6 ώρες.  ;D

 

Σε όλα αυτά υποθέτω ότι δεν έχει γίνει κάμια μετατροπή στο μπάσο -με παράπλευρα προβλήματα-, γιατί οι χρόνοι που αναφέρεις θα τους δικαιολογούσα μόνο αν δεν έκλεινες ποτέ το μπάσο!

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Μα αυτό είναι το θέμα, πως δεν θέλω να χρησιμοποιώ μετασχηματιστή για τα φαζ μου επειδή πάντοτε καραδοκεί μια στραβή, είτε από καμιά υπέρταση είτε από άλλα (εδώ είχα πάρει μερικά σε ένα στούντιο και παραλίγο να βάλουν 9V σε ανάποδη πολικότητα χωρίς να το προσέξουν - κι εγώ παραλίγο να την πάθω...)

Δεκτός ο φόβος σου για τους μετασχηματιστές, αλλά αυτό που προανέφερα με τη "ριγμένη" τάση στον μετασχηματιστή, δουλεύει κατά 90% με τα ίδια αποτελέσματα όπως και μία μπαταρία που τελειώνει.

 

Το θέμα όμως είναι το εξής:

Ένας μετασχηματιστής ας πούμε 9V 1000mA αν μετρηθεί χωρίς φορτίο θα σου δώσει (ανάλογα τον μετασχηματιστή) και 10V, 10 1/2V, 11V. Αυτό συμβαίνει με τους πιο παλιούς, όπου στο κύκλωμά τους δεν έχουν regulator (7809, 7812 κλπ) και επειδή τα πετάλια έχουν συνήθως μικρή απαίτηση γύρω στα 250mA Max για ένα "βαρβάτο" πετάλι, παίρνουν μεγαλύτερη τάση απ'όσο πρέπει.

Σε αυτή την περίπτωση, ρίχνεις την τάση στο μετασχηματιστή στα 6V ή 7,5V και ακούς που παίζει καλύτερα.

Θεωρητικά μπορεί και να ακούγεται λάθος (αν και δε νομίζω ;) ), αλλά πρακτικά λειτουργεί και για του λόγου το αληθές, έτσι δουλεύω το Boss OS-2 μου (στα 6V) εδώ και χρόνια.

 

Για να επανέλθω στις μπαταρίες, η Philips έχει βγάλει μία σειρά μπαταριών που λέγονται Lithium (λευκό με μωβ blister) και έχουν διάρκεια ζωής έως και 7 φορές περισσότερο απ'τις αλκαλικές με 2πλάσια τιμή βέβαια, αλλά αν ισχύει αυτό που λένε (το Χ7), τότε συμφέρει.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, δεν αμφιβάλλω καθόλου πως κάνει ακριβώς το ίδιο με μια απλή μπαταρία, αλλά για τους λόγους που προανέφερα σκέπτομαι σοβαρά τις επαναφορτιζόμενες, για τον επιπλέον λόγο ότι δεν επιβαρύνεται το περιβάλλον όταν πετάμε τις άχρηστες. Να σημειώσω επίσης πως δεν θεωρώ πανάκεια το starving στα vintage style fuzz... πχ. το Fulltone Soulbender μου ακούγεται πολύ καλύτερα με καινούργια αλκαλική παρά με ψιλοψόφια απλή. Είχα ξεχάσει μια μέσα για χρόνια και αναρωτιόμουν πού πήγαν οι περασμένες του δόξες. Μετά άρχισα να σκέφτομαι πως μπορούν να φταίνε εκατομμύρια λόγοι... μέχρι τη στιγμή που θυμήθηκα τη μπαταρία και την άλλαξα. Μπαμ! Άψογο και πάλι.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεινο που πρεπει να προσεξεις στις επαναφορτιζομενες ειναι τα mA. Κυκλοφορουν επαναφορτιζομενες στα 500mA που μπορει να σου καψουν Vintage κυκλωμα αμεσως! Αυτα που αναφερει πιο πανω ο WilliamSats ειναι τα πιο σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεινο που πρεπει να προσεξεις στις επαναφορτιζομενες ειναι τα mA. Κυκλοφορουν επαναφορτιζομενες στα 500mA που μπορει να σου καψουν Vintage κυκλωμα αμεσως! Αυτα που αναφερει πιο πανω ο WilliamSats ειναι τα πιο σωστα.

Αυτο απλα δεν υφισταται...

η ενταση των μπαταριων δηλωνει την μεγιστη ενταση που μπορει να αποδωσει μια μπαταρια ... το αν θα καει η οχι το πεταλι εχει να κανει με την ταση που δινει η μπαταρια στο πεταλι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, βοηθηστε με τοτε. Ας πουμε οτι παιρνεις μια μπαταρια μοτοσικλετας/αυτοκινητου 6v η 12v 12-55A  και την συνδεεις σε ενα "πεταλακι" 12v τι θα γινει ? Ας δοκιμασει καποιος και να μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου