Προς το περιεχόμενο

Επαναφορτιζομενες 9βολτες?


warwickplayer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν δεν παιζεις βγαλε καλωδιο.Αν εχει κ διακοπτη active-passive μπορεις κ ενδιαμεσα σε προβες κτλ να το βαζεις, οπως κ στο πρακτις.Δεν ξερω ομως αν ο διακοπτης αλλαζει το κυκλωμα ή απλα παρακαμπτει τα τσιπακια αλλα συνεχιζουν να καταναλωνουν ενεργεια.

 

Καπου τις ωρες που λες εχω κ γω στο δικο μου κ βγαζει 2-2.5 μηνες κ οσο μπορω το κλεινω κ τα βγαζω ολα για σιγουρια.Οι προδιαγραφες στο δικο μου λενε για 6 μηνες.Επισης οταν τελειωσει απλα δεν δουλευει καθολου το active.Δεν βγαζει distortion...

 

Ενδιαφερον ειναι η επαφορτισεις γιατι εχει κανα 5ευρω η μπαταρια δε λεει με τπτ μια περιουσια βγαινει σε βαθος χρονου.Πηγαινε παρε τις καλυτερες με τον καλυτερο φορτιστη.Μην παρεις τπτ τσαμπανταν να παιζουν μιση βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οι επαναφορτιζόμενες θα σε κρεμάνε πιο συχνά στη μέση του live.

Τι εννοώ?

Στην καλύτερη περίπτωση θα βρεις επαναφορτιζόμενη 9V στα 270mA πρακτικά δηλαδή (και με βάση αυτό που λες για το πόσο γρήγορα σου τρώει τις αλκαλικές) μια τρύπα στο νερό.

Ο Θωμάς έχει αυτές τις επαναφορτιζόμενες  προς €13,90 βάλε Χ3 για να έχεις καβάτζα + κανένα €20 για φορτιστή = €61,70.

 

Με αυτά τα λεφτά (κάπου το έχω ξαναγράψει αυτό) πας σε ένα φίλο που έχει μπακάλικο, περίπτερο, ψιλικατζίδικο κλπ και του ζητάς να πας να αγοράσεις χονδρική αλκαλικές με τιμολόγιο στο όνομά του (εκτός αν για κάποιο λόγο μπορείς εσύ να κόψεις τιμολόγιο και να τις δικαιολογήσεις).

Θα σου έρθει περίπου η μία στο €1,8, βάλε τώρα στα €61,70 απο πριν και έχεις 34,27 μπαταρίες Χ2 εβδομάδες η κάθε μία = 68 1/2 βδομάδες ή αλλιώς, μπαταρίες για 1 χρόνο και 4 μήνες.  ;)

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάπου κάπου βγάζει το lidl προσφαρά επαναφορτιζόμενες. οι 9V έχουν από 3 ευρώ. εγώ πήρα μερικές για πετάλια κι είναι μια χαρά. Δεν τις μέτρησα, οπότε δεν ξέρω πόσα ακριβώς volt φτάνουν σε πλήρη φόρτιση, αλλά διαρκούν περίπου όσο οι φθηνές (μη επαναφορτιζόμενες) αλκαλικές αλά ΙΚΕΑ (που έχουν περίπου 3 ευρώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχαχαχα...λοιπον...το τελευταιο βραδυ στη δουλεια ειχα μαζι μου εξτρα δυο μπαταριες...ελα ομως που καμια δεν ειχε ζωη μεσα της...ως αποτελεσμα κατα τις τρεις και μιση και ενω τελειωνε το προγραμα το μπασο εβγαζε ενα υπεροχο ντραιβ...ελα ομως που εκεινη την ωρα παιζαμε το με το ιδιο μακο και το φοβαμαι και αλλα τετοια τραγουδια... ;D

Λιγο ακυρο αλλα εγω γουσταρα με τον ηχο μου ;D

 

:D  ;D ;D ;D

 

Να κάνω μια λίγο άκυρη ερώτηση με αφορμή το θέμα... σε μερικά ακριβά (και με τρανζιστοράκια διαλεγμένα από παρθένες high elf priests κάτω από πανσέληνο την εαρινή ισημερία) φαζ μου που φοβάμαι μην καεί κάτι, δεν τους δίνω τροφοδοσία από μετασχηματιστή αλλά χρησιμοποιώ πάντοτε μπαταρίες. Οι μη αλκαλικές βγάζουν ορισμένες φορές ένα sag που ακούγεται καλύτερο. Ξέρει κάποιος αν συμβαίνει αυτό και με τις επαναφορτιζόμενες?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μη αλκαλικές βγάζουν ορισμένες φορές ένα sag που ακούγεται καλύτερο. Ξέρει κάποιος αν συμβαίνει αυτό και με τις επαναφορτιζόμενες?

Είναι πολύ πιθανό μετά απ'τις πρώτες 2-3 ώρες και αφού η τάση πέσει κάτω απ'τα 8V να στο δώσει.

:D  ;D ;D ;D

 

Να κάνω μια λίγο άκυρη ερώτηση με αφορμή το θέμα... σε μερικά ακριβά (και με τρανζιστοράκια διαλεγμένα από παρθένες high elf priests κάτω από πανσέληνο την εαρινή ισημερία) φαζ μου που φοβάμαι μην καεί κάτι, δεν τους δίνω τροφοδοσία από μετασχηματιστή αλλά χρησιμοποιώ πάντοτε μπαταρίες.

Ο μετασχηματιστής σου ρυθμίζετε ως προς την τάση εξόδου?

Αν ναι δοκίμασε να τον βάλεις στα 6V ή 7.5V ;)

 

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Ο μετασχηματιστής σου ρυθμίζετε ως προς την τάση εξόδου?

Αν ναι δοκίμασε να τον βάλεις στα 6V ή 7.5V ;)

 

Μα αυτό είναι το θέμα, πως δεν θέλω να χρησιμοποιώ μετασχηματιστή για τα φαζ μου επειδή πάντοτε καραδοκεί μια στραβή, είτε από καμιά υπέρταση είτε από άλλα (εδώ είχα πάρει μερικά σε ένα στούντιο και παραλίγο να βάλουν 9V σε ανάποδη πολικότητα χωρίς να το προσέξουν - κι εγώ παραλίγο να την πάθω...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Μα αυτό είναι το θέμα, πως δεν θέλω να χρησιμοποιώ μετασχηματιστή για τα φαζ μου επειδή πάντοτε καραδοκεί μια στραβή (εδώ είχα πάρει μερικά σε ένα στούντιο και παραλίγο να βάλουν 9V σε ανάποδη πολικότητα χωρίς να το προσέξουν - κι εγώ παραλίγο να την πάθω...)

 

Έχω βάλει 9v με ανάποδη πολικότητα σε 2 3 πετάλια (για μετασχηματιστή μιλώντας πάντα), απλά δεν έπαιζαν. Τι άλλο θα μπορούσε να συμβεί; Ή κάτι δεν κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου