Προς το περιεχόμενο

Ανακατασκευή κιθαρας με οτι ειχα σπιτι!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Το story ξεκινησε οταν αποφασισα να βρω ενα φτηνο οργανακι για να το παρατησω στο εξοχικο! Ψάχνοντας κατι τετοιο λοιπον επεσε στα χερια μου μια guvnor των 100e (used) ;). Χωρις τυψεις λοιπον για το οργανο ειπα να επεμβω ,κυριως ως προς την αισθητικη, του με οτι ειχα σπιτι. το οτι δεν μου κοστισε σχεδον τιποτα δεν παει να πει οτι δεν μπορει να δειχνει καλύτερο! Και βεβαια υπάρχει και η χαρα της δημιουργίας! ;)

ΝΑ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ ΕΔΩ οτι αυτα που κανω εχουν ενα μεγαλο βαθμο πειραματισμου,

οτι εχω μια Α τριβη με τις διαδικασιες λογο δουλειας, και οτι το κοστος στην όποια μορφη του παραμένει μηδενικο. (εκτος αν φαω κανα δαχτυλο ;D ;D ;D)!

 

Αφου εριξα αρκετο τριψιμο με οτι γυαλοχαρτο ειχα διαθεσιμο εφτασα στο ξυλο το οποιο εδειχνε αρκετα καλο στην οψη. Μετα βαλθηκα να πειραξω το σχημα! το αριστερο κερατακι εγινε γρηγορα παρελθον με το σκουριασμενο πριονι που βρικα στο ντουλαπι της αυλης. αλλο τοσο τριψιμο για να στρογγυλεψω τις ακμες και να φαλτσαρω και το πισω μερος του λαιμου.(δεν εχει neckplate)

Επειτα θεωρησα οτι και στο κατω μερος υπαρχει πολυ ξυλο πλεον ??? σε σχεση με το πανω μερος του σωματος.Να μην τα πολυλογω στο τελος πηρα και ενα σετ σκαλρπελακια χαρακτικης και ενα σφυρακι(που δεν πολυχρειαστηκε γιατι το ξυλο ειναι της πλακας) και κατεληξα στην "τσαχπινια" που φαινεται στις φωτογραφιες! μετα κι αλλο τριψιμο...

Προβλημα!  :(το ξυλο οσο και να τριβω συνεχιζει να εχει κενα αναλογα με την φορα των κοψιματων! Ακυρο το natural χρωμα.

Ακρυλικος στοκος περασμενος τοπικα λιγο αραιωμενος με νερο (στην αρχη) και περασμενος με το δαχτυλο! μια δυο φορες ακομα αφου τραβηξει και μετα τι αλλο(?) τριψιμο προοδευτικα με πιο ψιλο γυαλοχαρτο.

Για χρωμα επελεξα μια ανοιχτη ωχρα με μια σταλα κιτρινο καδμιου. (κατι αναμεσα σε αφρο απο φραπε και κροκο αυγου ;D) τα δυο πρωτα χερια αραιωμενα με βαση ακρυλικου και μετα αλλα δυο μεχρι να γινει ομοιομορφο. (με μαλακο πινελο περασμενο σταυρωτα εναλλαξ!) Αφου στεγνωσε εριξα ενα ελαφρυ τριψιματακι ακομα. Της εκανα και ενα σχεδιακι φυτο-tribal-κατι. τα ιδια πανω κατω και στο μπρατσο!

Τωρα παω για τα λουστρα! εχω ενα διαφανες και ενα μαονιου που εχουνε ξεμεινει! Σκεφτομαι κατι σε αναποδο sunburst (darkburst??? ;D) Βλεποντας και κανοντας!

proj1.thumb.jpg.8534ade212a5bf7c2beffadabe178063.jpg

proj2.thumb.jpg.855e5374e30524c60987eac72685e8c5.jpg

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Πολύ ωραίος...πάρα πολύ ωραίος...αφού όμως είσαι καλός μάστορας στη ξυλογλυπτική γιατί "βαρέθηκες"?

http://www.thomas-glover-w.com/tgw/guitars/guitars1.htm

gibson.jpg

Δώστου να καταλάβει...οπότε λύνεις και το πρόβλημα του χρώματος. Θέλεις ένα απλό λουστράκι

Μπράβο και πάλι

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω φιλε! παντως απο ξυλογλυπτικη δεν εχω ιδεα! ζωγραφος ειμαι και τα σκαρπελα ειναι χαρακτικης! Οτι βρηκα σπιτι! :) και το ξυλο (ξυλο ...λεμε τωρα ,δεν κανει)

 

ΥΓ! καλη φαση το site (να του τα σχεδιασω να μου τα σκαλισει) χαχα

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα έλεγα ότι η γλυπτική έτσι όπως το έχεις φτιάξει είναι ότι πρέπει (γούστα είναι αυτά βέβαια). Το σχήμα επίσης τα σπάει. Εύγε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη φαση το site (να του τα σχεδιασω να μου τα σκαλισει) χαχα

Tη συγκεκριμένη του την έχουν κλέψει...αλλά δές για ποιόν έχει σκαλίσει

bodidley.jpg

Black Walnut. Bo Diddley Signature Guitar. Private Collection

Sorry για το off, απλά η κιθαρίτσα σου μου τον θύμισε.

 

Μπορείς να πάρεις από αυτόν ιδέες για finish

ειναι δυσκολο να φυγει η stratocasterila!

Aυτό είναι εύκολο, βάλε ένα παλαβό tremolo...θα μου πείς δεν αξίζει στο φτηνό όργανο...και θα σε καταλάβω

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nice! Καλη δουλειά. Eίναι αισθητικά ωραία η ξυλο-γλυπτική σου πανω στην Guvnor.

Mια ερώτηση: σαν κιθάρα τι έλεγε αρχικα η guvnor? Αξίζει τα χρήματά της?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το αστειο ποσο του οργανου η αναβαθμιση φτανει μεχρι τις ταξεις της.........

....κρατήσου...... Harley benton ή κατι τετοιο!

οποτε ακυρο!

> Sottos

μαλ@..α ειναι! στα ιδια λεφτα οι Squier Βullet ειναι χρονια μπροστα! Ο neck δεν υπαρχει,

ο bridge θα μποροuσε να ηταν neck και θα τον κρατησω μαλλον, το μπρατσο ειναι 2 κομματια αλλα σχετικα ανετο!

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαγη σχεδιου! ;) Τελικα εκανα μαρμαρονερα αραιωνοντας το λουστρο σε τρεις διαβαθμισεις. Καλο φαινεται. Κοκκινισε και λιγο και μοιαζει καραμελωμενο  :D

Στέγνωσε και σχετικα γρηγορα! Αφου το ξαναετριψα ελαχιστα το περασα και δυο χερια διαφανες λουστρακι και δειχνει καπως ετσι! Τωρα καθομαι και το κοιταω.

Διαμορφωσα και λιγο το pickguard  να ταιριαζει στο σχημα, και εβαλα ενα παλιο καπακι στον διπλο(αφου το εκοψα αφου ,ουτε αυτο ταιριαζε). τον neck θα  τον αλλαξω με εναν lipstick να ερθει να δεσει.

Να σημειωσω εδω οτι ακομα δεν εχω ξεπερασει το ψυχολογικο οριο των 5ευρω σε υλικα τουλαχιστον! ;D ;D ;D

proj3.thumb.jpg.483edba11f504593e8db535c6c805381.jpg

proj4.jpg.504a122125482645a60504fc2efdeebe.jpg

www.mario-art2.blogspot.com

www.mario-art.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα εκανα μαρμαρονερα αραιωνοντας το λουστρο σε τρεις διαβαθμισεις. Καλο φαινεται.

Τρομερό οχι απλά καλό ;), αν ο marathon ήταν mod θα σου έβαζε κάρμα ;D

Και η 'τσαχπινιά' πίσω πολύ ενδιαφέρουσα, θα προτείνω αν έχεις τα εργαλεία

να κάνεις και την ταστιέρα scalloped...

Να σημειωσω εδω οτι ακομα δεν εχω ξεπερασει το ψυχολογικο οριο των 5ευρω σε υλικα τουλαχιστον! ;D ;D ;D

Αγνό και πατροπαράδοτο diy :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου