Προς το περιεχόμενο

Φτιάξε μόνος σου ηλεκτρική κιθάρα


E.G.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσαρμόζουμε λοιπών το μπράτσο επάνω στο σώμα και με μολύβι διαγράφουμε το περίγραμμα του μπράτσου επάνω στο σώμα. Έτσι λοιπών έχουμε την θήκη (neck pocket) του μπράτσου σχεδιασμένη στο σώμα και μπορούμε με το τρυπάνι και το σκαρπέλο να ξεκινήσουμε να την ανοίγουμε φτάνοντας την στο επιθυμητό βάθος. Αν έχετε router χρησιμοποιείστε το.

 

Οσον αφορά την βαφή σκοπεύω να γράψω στο μέλλον ένα άρθρο.

Η συναρμολόγηση έχει περιγραφεί στο παρελθόν στο φορουμ, αρα δεν θα μπω σε λεπτομέρειες.

Ευχαρίστως να απαντησω σε απορίες σας (αν γνωρίζω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Επειδή είμαι ο καλύτερος πελάτης σου... ;D

πρόσθεσε στο θέμα σου 2 παραμέτρους...

1) Πόσο κάνουν όλα αυτά τα εργαλεία που μας έδειξες

2) Τι χώρος χρειάζεται για να γίνει η δουλεία...σαλόνι, βεράντα?

Πλάκα κάνω...

 

Μετά, θα μιλήσουμε και για ξύλα ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marathon εαν δουλεψεις στο σαλόνι θα σε σκοτώσει η μανα σου-γυναικα σου.  :)

ενα δωματιο χρειαζεσε με ενα σταθερο τραπεζι.

ενα τρυπανι ας πουμε στα 50 ευρω, σετ τρυπανια που θα τα δειξω στο video 10 ευρω, προφιλομετρο 20 ευρω, sanding block 15 ευρω, σφυρακι για ταστα 15 ευρω, πριονι για ταστα 35 ευρω, σκαρπελα ενα σετ φθηνα γυρω στα 10 ευρω.

τα υπολοιπα εργαλεια ειναι αν θες να ξοδεψεις παραπανω λεφτα και να κανεις την δουλεια ποιο γρηγορα. παντως και με αυτα μπορεις να τα καταφερεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

marathon εαν δουλεψεις στο σαλόνι θα σε σκοτώσει η μανα σου-γυναικα σου.  :)

ενα δωματιο χρειαζεσε με ενα σταθερο τραπεζι.

Ναι ρε σύ το ξέρω...έχω φτιάξει ένα χώρο στο λεβητοστάσιο για να βάφω και να τρίβω...

dscn2016a.jpeg

dscn2020a.jpeg

 

Tα εργαλεία λογικά μου φαίνονται όπως τα λές...οι σέγες και οι κορδέλες μου λείπουν...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι να παρεις μια σεγα ηλεκτρικη, γυρω στα 30 ευρω για να γλυτωσεις το πριονι χειρος, εκτος και αν θες να κανεις μπρατσα. η κορδελα δεν ειναι απαραιτητη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο ειναι να παρεις μια σεγα ηλεκτρικη, γυρω στα 30 ευρω για να γλυτωσεις το πριονι χειρος, εκτος και αν θες να κανεις μπρατσα. η κορδελα δεν ειναι απαραιτητη

Τα αρχικά δηλ ξύλα τα κόβεις στο σχήμα της κιθάρας με την ηλεκτρική σέγα? Και τη διαμορφώνεις με γυαλόχαρτο μετά? Συγχώρεσε τις πολλές ερωτήσεις, αλλά δεν έχω και πολύ σχέση με εργασίες πλήν βαψίματος (και πάλι με συγκεκριμένη τεχνική και υλικά)

 

τον χωρο τον εχεις, μην καθεσαι ξεκινα. οσο για σχεδια θα postarw αρκετα.

Από χώρο ΟΚ, αυτό που μου λείπει είναι το συγκεκριμένο ταλέντο, και η οικονομική ανάλυση. Δηλ εάν με συμφέρει το έτοιμο ή το να έρθω κατευθείαν σε σένα.

 

ΥΓ Δεν κάνω πλάκα, ούτε ειρωνεύομαι...απλά νομίζω ότι η κουβέντα μας, θα βοηθήσει αρκετούς και πρώτα από όλους εμένα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κοψεις με την σεγα, θα εχεις πολλα σημαδια (Αγρια επιφανεια). Αυτα τα παιρνεις με την ρασπα. μετα πας στα γυαλοχαρτα.

το κοστος δεν ειναι απαγορευτικο, αν θες να φτιαχνεις κιθαρες για τον εαυτο σου, γιατι να παιρνεις ετοιμα parts την στιγμη που μπορεις να την φτιαξεις εξολοκληρου μονος σου. ειναι και η χαρα της δημιουργιας. με 150 ευρω πιστευω εχεις τα εργαλεια για να την φτιαξεις απροβληματιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου