Προς το περιεχόμενο

Φτιάξε μόνος σου ηλεκτρική κιθάρα


E.G.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε EG συνέχισε το άρθρο σου.

Ο marathon διάβασε πάλι για ξύλα και sustain και το πάει πλάγια να μας πει (πάλι) για τα εναλλακτικά υλικά ;D Ανέστη πλάκα κάνω.

 

Η αλήθεια είναι οτι θέλω και εγώ να τοποθετηθώ, αλλά θα περιμένω να τελειώσεις το άρθρο.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φιλε marathon εχε λιγη υπομονη. Αρχισα να γραφω αυτο το θεμα αποτην εμπειρια μου, δεν ειναι copy paste. αρα θελει χρονο. πρεπει πρωτα να αξηγησω και καποια θεωρητικα πραγματα. Επισης θα αναφερω τροπους κατασκευης με εργαλεια χειρος (για αυτον που δεν εχει ηλεκτρικα) αλλα θα αναφερω και ποια ειναι τα αντιστοιχα ηλεκτρικα εργαλεια για καποιον που θελει να δωσει καποια λεφτα για να φτιαξει πανω απο μια κιθαρες. Οσο για τα ξυλα ειχα παραγγειλει στο παρελθον απο ιταλια και ηρθαν με σφραγιδα ημερομηνιας κοπης και τα μπρατσα ηταν quarter sawn, φοβερα ξυλα. θα προσπαθησω να ανεβασω και κλιπ ηχου, θα παιζει ο δασκαλος φυσικα :).  εγω σου ειχα πει οτι δεν ξερω πολλα οχι για την κατασκευη αλλα οτι δεν ειμαι καλος κιθαριστας. Επισης να αναφερω οτι κατα την κατασκευη ειναι στην ευχαιρια του καθενος να κανει τα πραγματα με διαφορετικο τροπο. Ειναι και εδω οτι βολευει τον καθενα. Το μονο που ζητω ειναι λιγη υπομονη γιατι οπως ειπα τα γραφω μονος μου και το θεμα ειναι πολυ μεγαλο για να το φτιαξω με τη μια. τα λεμε συντομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται...ότι φουντώνεις εύκολα  ;)(δις)

 

Με εσένα θα γίνω Danny Gatton να μελετάω δηλαδή 12+ ώρες την ημέρα  ;D... καλό μου κάνεις δηλαδή

 

 

Είδες που ο φόβος φυλάει τα έρημα? Νο ορθογραφικά!!!

 

Νε το ιδα εχις δικιω  ;D ;D ;D

 

 

Φίλε EG συνέχισε το άρθρο σου.

 

Η αλήθεια είναι οτι θέλω και εγώ να τοποθετηθώ, αλλά θα περιμένω να τελειώσεις το άρθρο.

 

Κύριος ο WilliamSats!.... βλέπεις Μarathon?

 

τέλος offtopic από εμένα!!! Ώρα για τον E.G. !

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο marathon διάβασε πάλι για ξύλα και sustain και το πάει πλάγια να μας πει (πάλι) για τα εναλλακτικά υλικά

Mπά...η αντίρρησή μου είναι στο "φτηνά", σε όλο το άρθρο. Τα εναλλακτικά υλικά δεν είναι...εκ προοιμίου δεν μπορείς να τα δουλέψεις σπίτι σου ;)

 

Φιλε marathon εχε λιγη υπομονη. Αρχισα να γραφω αυτο το θεμα αποτην εμπειρια μου, δεν ειναι copy paste. αρα θελει χρονο.

Δεκτόν και λάθος μου ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον θέμα αλλά μια παρατήρηση, λίγες κενές σειρές (και μία φτάνει ;)) ανάμεσα στις παραγράφους θα έκαναν την προσπάθεια σου πιο ευκολοδιάβαστη και πιο ευχάριστη  ;D

broke another g-string

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε marathon εχε λιγη υπομονη. Αρχισα να γραφω αυτο το θεμα αποτην εμπειρια μου, δεν ειναι copy paste. αρα θελει χρονο. πρεπει πρωτα να αξηγησω και καποια θεωρητικα πραγματα.

 

Αγαπητέ E.G., όπως σου επισημάνθηκε ήδη ακόμα και από τον admin, καλό είναι να δείξεις λίγη αυτοσυγκράτηση, να οργανώσεις το υλικό σου και να το παρουσιάσεις διεξοδικά και ολοκληρωμένα. Και με τη σωστή ορθογραφία και σύνταξη βεβαίως. Εδώ θα είμαστε και την άλλη εβδομάδα, με την ησυχία σου...  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Στο θέμα αυτό θα προσπαθήσω να εξηγήσω την κατασκευή μίας ηλεκτρικής κιθάρας, έχοντας υπόψιν να κρατηθεί χαμηλά το κόστος στην αγορά εργαλείων. Με λίγα λόγια μπορούμε να κατασκευάσουμε μία κιθάρα στα μέτρα μας με πολύ καλα ξύλα ωστε το αποτέλεσμα να είναι ένας φοβερός ήχος που μπορει να συνοδεύετε και με ενα custom σχέδιο. Οσοι λοιπών αγαπούν την κιθάρα και πιάνουν τα χέρια τους, ίσως βρουν αυτο το θέμα χρήσιμο.

 

Επειδη κατα την κατασκευη θα χρησιμοποιηθούν και ηλεκτρικά εργαλεία, πάντα να τα χειριζόμαστε με ασφάλεια, να φοράμε προστατευτικά γυαλιά όταν χρειάζετε και μάσκα όταν τρίβουμε ξύλα. Δεν νομίζω να θελετε αυτη η σκονη να καταληξει στον πνεμονα σας.

 

Κατα την κατασκευή, όταν θα αναφέρω οτι αυτή η εργασία θα γίνει με κάποιο εργαλείο χειρός, ενοείται οτι άν έχετε πρόσβαση σε κάποιο αντίστοιχο ηλεκτρικό χρησιμοποιείστε το. Θα εξοικονομήσετε χρόνο και η εργασία θα γίνει πολύ ποιό εύκολη.

 

 

 

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 1.

Διαλεγοντας τα ξυλα.

Πριν ξεκινησουμε την κατασκευη της ηλεκτρικης κιθαρας θα πρεπει να προμηθευτουμε την ξυλεια που χρειαζομαστε. Αυτό μπορεί να γίνει και στους ξυλέμπορους στην Ελλάδα αλλα θα πρεπει καποιος να αγορασει ολοκληρα μαδερια, και θα πρεπει να ειναι σε θεση να αξιολογησει αν το ξυλο ειναι καταληλο για κιθαρα. Θα πρεπει λοιπων να γνωριζει την φορα των νερων του ξυλου, την πυκνοτητα τους (ποσο αργα αναπτυσοταν το δεντρο) και θα πρεπει να ειναι γνωστης της τεχνικης tap tuning που ειναι λιγο δυσκολο για εναν ερασιτεχνη οργανοποιο.

 

Η ποιο σιγουρη επιλογη ειναι να παραγγειλουμε τα ξυλα μας ετοιμα κομμενα στις διαστασεις που χρειαζομαστε απο εμπορους του εξωτερικου που ειδικευονται στο να βρισκουν καλη ξυλεια για μουσικα οργανα.

 

      Τα ξυλα που θα παραγγειλουμε θα ειναι περασμενα σε “φουρνους” ή θα είναι παλια και ετσι θα βρισκονται στην σωστη υγρασια (αυτο αν παραγγειλουμε απο ειδικους). Παρολ'αυτα μολις παραλαβουμε την ξυλεια απο το ταχυδρομιο θα πρεπει να την αφησουμε να μεινει τουλαχιστον 2 εβδομαδες ωστε να προσαρμοστει στην υγρασια του δωματιου που θα δουλεψουμε. Αν π.χ. Προσπαθησουμε να κολησουμε δυο ξυλα που το ενα εχει 10% υγρασια και το δευτερο 15% υγρασια το ποιο πιθανον ειναι να μην αντεξει η ενωση μεταξυ τους. Το σωστο παντως ειναι τα ξυλα να περιεχουν περιπου 12% υγρασια.

 

Ενα αλλο σημειο που θα πρεπει να προσεξουμε ειναι απο ποιο σημειο του κορμου εχει κοπει το ξυλο μας. Το σωμα της ηλεκτρικης κιθαρας μιας και εχει παχος, ογκο, δεν εχει τοσο σημασια. Τα ξυλα για το μπρατσο και την ταστιερα ομως θα πρεπει να εχουν την μεγιστη αντοχη, αρα να εχουν καθετα νερα (quarter sawn). Δευτερη επιλογη ειναι τα παραλληλα νερα (slab sawn) οπως φαινεται και στο σχημα 1.1.

1244728861__1.1..thumb.JPG.3e0c751309d0a3e98e6ba210a52176e9.JPG

152028029__1.1..thumb.png.fef5ba4e116e0508517705b2fca831ea.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2.

ΕΠΙΛΟΓΗ ΣΧΕΔΙΟΥ

Η επιλογη του σχεδιου που θα ακολουθήσουμε πρέπει να έχει ξεκαθαριστεί στο μυαλο μας πρωτου ξεκινησουμε. Πρώτα απο ολα θα πρέπει να αποφασίσουμε τον τρόπο σύνδεσης του μπράτσου με το σωμα. Υπάρχουν οι λύσεις βιδωτού μπράτσου (bolt on) οπώς χρησιμοποιεί η Fender, το κολλητό μπράτσο (set neck) γνωστο στις κιθαρες Gibson, και τελος το through neck που το μανικι συνεχιζει μονοκοματο σε ολο το μερος του σωματος. Σε αυτην την περιπτωση προσαρτωνται δυο ξυλα δεξια και αριστερα για να ολοκληρωθει το πλατος του σωματος. Ο τροπος συνδεσης εχει διαφορες στο sustain της κιθαρας. Απο τους οργανοποιους μεχρι και τωρα πιστευετε οτι το καλυτερο sustain εχει η neck through, μετα η set neck και τελος η bolt on. Αυτο μαλλον ειναι ενας μυθος συμφωνα με ενα αρθρο που ειχα διαβασει. Μετά απο μετρησεις με συγχρονα πλέον όργανα, τα αποτελεσματα εδειξαν ακριβως το αντιθετο αποτελεσμα. Δηλαδη πρωτη η bolt on, δευτερη η set neck και τριτη η neck through(Το άρθρο το λέει, όχι εγω). Η γνωμη μου ειναι να κατασκευάσετε μια bolt on γιατι θα σας φανεί ποιό εύκολη η κατασκευή της.

 

Το σχέδιο του σώματος είναι καθαρά προσωπική υπόθεση και γούστο. Θα πρέπει πρώτα απόλα να διαλέξετε ενα scale length  που θα έχει η κιθάρα σας. Δηλαδή η απόσταση απο τον μικρο καβαλάρη (nut) μέχρι την γέφυρα (bridge). Για παράδειγμα η fender εχει 25,5ιντσες 647,7χιλιοστά.

 

        Μία ακόμη βασική παράμετρος είναι το πλάτος του μπράτσου στο nut. Αυτό κυμένεται απο 41-44χιλιοστά και είναι πάλι προσωπικη υπόθεση, τί σου ταιριάζει καλύτερα. Η ταστιέρα πάλι έχει μία κλίση εγκάρσια στο μπράτσο, αυτή λεγεται fretboard radius. Εμενα με βολευει στις 12ίντσες. Έχοντας αποφασήσει αυτά, μπορουμε να ξεκινήσουμε τον σχεδιασμό της κιθάρας μας.

801261406__2.1..thumb.png.c43657e8d481de213d7f58646990ed19.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 3.

Εξαρτηματα κιθαρας (Hardware).

Πριν ξεκινησουμε την κατασκευη καλο θα ειναι να εχουμε παραγγειλει τα απαραιτητα εξαρτηματα για την κατασκευη της κιθαρας μας. Βασει του σχεδιου, του χρωματος και του ηχου που θελουμε να εχουμε κανουμε την επιλογη των εξαρτηματων. Θα χρειαστουμε λοιπον:

 

Μαγνητες : Εδω υπαρχουν πολλες επιλογες. Αναλογα με τον ηχο που θελουμε διαλεγουμε αναμεσα σε διπλους, μονους, ενεργους-παθητικους κ.τλ. Επισης μπορουμε να επιλεξουμε εναν, δυο ή τρεις μαγνητες στην κιθάρα μας στις θέσεις κοντα στην γεφυρα, κοντα στο μπρατσο και στην μεση. Υπαρχουν πολλες παραλλαγες εδω που καλυπτουν ολα τα γουστα.

 

Γεφυρα : Υπαρχουν δύο είδη για την επιλογη της γεφυρας μας. Η σταθερη γεφυρα και η γεφυρα με    τρεμολο. Η επιλογη ειναι δικη σας αναλογα με το στυλ σας και το ειδος της μουσικης που παιζετε. Η μονη διαφορα στην κατασκευη είναι οτι οι γέφυρες όπως η tune-o-matic της Gibson εχουν αρκετο ύψος με αποτέλεσμα να πρέπει να υπολογίσουμε μία κλιση στην σύνδεση του μπράτσου με το σώμα. Συνήθως η κλιση αυτή είναι 2-4 μοίρες αλλα μπορείτε να την υπολογίσετε ακριβως βλεποντας το σχήμα 3.1.

 

Κλειδια : Αναλογα με το σχεδιο του headstock μπορειτε να βαλετε 6 σε σειρα, 3 αριστερα και 3 δεξια, η ακομα 4 και 2.

Ταστα : Το λεγομενο fretwire βγαινει σε διαφορα μεγεθη. Το φαρδυ εχει και καλυτερο sustain. Θα χρειαστειται περιπου 1,2μετρα.

Truss rod :  η βεργα που τοποθετειται στο μπρατσο για να διορθωνει τυχον στραβωμα του απο την πιεση που δεχετε απο τις χορδες. Καλο ειναι να παρετε μια double action.

Nut : Υπαρχουν πολλα υλικα οπως κοκαλο, graphite, tusq. Κτλ

neck plate : για την σύνδεση του μπράτσου μας με το σώμα

ηλεκτρικά : θα χρειαστούμε pots για volume και tone control, πυκνωτες και έξοδο (jack plate). Τις λεπτομέρειες για αυτά θα τις βρείτε στις ιστοσελίδες των κατασκευαστών μαγνητών.

779095634__3.1.thumb.png.4c3f5f8967aad668172f60b743dce1df.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΕΦΑΛΑΙΟ 4.

ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΧΕΙΡΟΣ & ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ

Τα εργαλεία χειρός που θα χρειαστούμε είναι, λίμες, ράσπες, πλανες, πριονια, τρυπανι χειρος, παστραγκουλο, προφιλομετρο, κοφτης, σφυράκι για τα τάστα, sanding block, και αρκετους σφικτηρες.

173200893__4.1.thumb.JPG.c4069243687b3aea62d013d3a9478d73.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου