Προς το περιεχόμενο

Αλέξια: Άλλη φορά να προσέχω πριν μιλήσω


ohhai

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί δηλαδή να γεμίζει η Πρωτοψάλτη μετά την Χαβάη τα μέγαρα και όχι η Αλέξια?

 

Ρε παιδιά, ώρες-ώρες είναι σοκαριστικό το πόσο λίγο ξέρετε τη χώρα στην οποία ζείτε και εργάζεστε. Αλλά, επειδή διαισθάνομαι την αγωνία για τη πιθανότητα μη-εξεύρεσης κοινού (που αντιμετωπίζει κάθε δημιουργός), σιωπώ προς το παρόν.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδιά, ώρες-ώρες είναι σοκαριστικό το πόσο λίγο ξέρετε τη χώρα στην οποία ζείτε και εργάζεστε. Αλλά, επειδή διαισθάνομαι την αγωνία για τη πιθανότητα μη-εξεύρεσης κοινού (που αντιμετωπίζει κάθε δημιουργός), σιωπώ προς το παρόν.

Φίλε μου ξέρω τι λέω. Είμαι μεγάλος φαν της Πρωτοψάλτη και οι δίσκοι της με τον Κραουνάκη πιστεύω πως μπορούν να μπουν στο top 10 των ελληνικών δίσκων. Αλλά η καριέρα της μου άρεσε μέχρι το 2000 για λόγους ευνόητους. Αν θες τους συζητάμε. Ο κόσμος πάει μεν για αυτά της τα τραγούδια και για τη φωνή της, αλλά εγώ δεν μπορώ να αγνοήσω τις άθλιες διασκευές και τα τραγούδια-κονσέρβες του popstar Χριστοδουλόπουλου(Γιάννη, μη παρεξηγηθούμε κιόλας :P ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "Αλέξια - Μίκης Θεοδωράκης" είναι ένα καταπληκτικό άλμπουμ, που δείχνει τις εξαιρετικότητες φωνητικές ικανότητες της τραγουδίστριας, η οποία θα μπορούσε άνετα να είναι εξέχον μέλος των Manhattan Transfer.

 

Το cd το έχω αγοράσει γνήσιο και είμαι περήφανος που το έχω στη δισκοθήκη μου.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, ώρες-ώρες είναι σοκαριστικό το πόσο λίγο ξέρετε τη χώρα στην οποία ζείτε και εργάζεστε. Αλλά, επειδή διαισθάνομαι την αγωνία για τη πιθανότητα μη-εξεύρεσης κοινού (που αντιμετωπίζει κάθε δημιουργός), σιωπώ προς το παρόν.

 

 

 

 

+1000

 

 

Εμενα η Αλεξια ποτε δεν μου αρεσε παντως.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε...ειπαμε να ειμαστε λατρεις του Trash αλλα υπαρχουν και ορια... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λίγο μεγαλύτεροι φυσικά και την ξέρουμε την Αλεξια... απο την εποχή που ακόμα οι τραγουδιστές κάνανε καριέρα με ένα όνομα (πραγματικό ή ψευδώνυμο).

Έχω φυσική/αντανακλαστική απέχθεια για οποιονδήποτε καλλιτέχνη που ενώ υποτίθεται έχει τα προσόντα για σπουδαία πράγματα, ξεκινάει την καριέρα του με ανοησίες γιατί "έτσι θα πιάσει, έτσι θα γίνει γνωστός" κλπ.

Κατα τη δική μου εκτίμηση όποιος ξεκίνησε έτσι, εκεί τελικά έμεινε (ή απλά αξαφανίστηκε).

Η συγκεκριμένη τραγουδίστρια τραγούδησε ως επι το πλείστον ανόητα τραγουδάκια, και όταν προσπάθησε να κάνει κάτι άλλο (να εξαργυρώσει δηλαδή τις σπουδές της και τις ικανότητές της) δεν έγινε τίποτα.

Το κοινό δηλαδή στο οποίο προσπάθησε να απευθυνθεί, την είχε ήδη κατατάξει στις "ελαφρές".

Για εμένα είναι μια άλλη απόδειξη πως το ταλέντο (και οι γνώσεις) αν δεν συμβαδίζουν με την αισθητική (και το "ελευθερο" πνεύμα που υποτίθεται πως έχει ο καλλιτέχνης), δεν παράγουν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον σου αρεσε η Κωνσταντινα περισσοτερο εε?? ;D ;D

 

Εμένα (κι όχι μόνο, αλλά και σε όλα τα φαντάρια 87 ESSO) μας άρεσε ιδιαίτερα μια που την είχαμε δεί στο ξεκίνημά της σε πολλες συναυλίες (σε ορισμένες μάλιστα παίξαμε support)... Καλή φωνή, ωραία παρουσία, όμορφα στενά τζήν......

 

Οι λίγο μεγαλύτεροι φυσικά και την ξέρουμε την Αλεξια... απο την εποχή που ακόμα οι τραγουδιστές κάνανε καριέρα με ένα όνομα (πραγματικό ή ψευδώνυμο).

Έχω φυσική/αντανακλαστική απέχθεια για οποιονδήποτε καλλιτέχνη που ενώ υποτίθεται έχει τα προσόντα για σπουδαία πράγματα, ξεκινάει την καριέρα του με ανοησίες γιατί "έτσι θα πιάσει, έτσι θα γίνει γνωστός" κλπ.

Κατα τη δική μου εκτίμηση όποιος ξεκίνησε έτσι, εκεί τελικά έμεινε (ή απλά εξαφανίστηκε).

Η συγκεκριμένη τραγουδίστρια τραγούδησε ως επι το πλείστον ανόητα τραγουδάκια, και όταν προσπάθησε να κάνει κάτι άλλο (να εξαργυρώσει δηλαδή τις σπουδές της και τις ικανότητές της) δεν έγινε τίποτα.

Το κοινό δηλαδή στο οποίο προσπάθησε να απευθυνθεί, την είχε ήδη κατατάξει στις "ελαφρές".

Για εμένα είναι μια άλλη απόδειξη πως το ταλέντο (και οι γνώσεις) αν δεν συμβαδίζουν με την αισθητική (και το "ελευθερο" πνεύμα που υποτίθεται πως έχει ο καλλιτέχνης), δεν παράγουν τίποτα.

ΔΕΝ συμφωνώ, συμβιβασμούς προς χαριν της καριέρας της έκανε και δεν βγήκε χαμένη, διότι μιλάμε για ένα από τα μεγαλύτερα ονόματα των 80s...

Αν το πάρεις ορθολογιστικά περισσότερα κέρδισε (χρήματα, αναγνωρισιμότητα κλπ) από τα "ελαφρά" παρά από την ποιότητα. Φυσικά τεράστιες ικανότητες η Αλέξια.......

 

(Άποψή μου)

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πάρεις ορθολογιστικά περισσότερα κέρδισε (χρήματα, αναγνωρισιμότητα κλπ) από τα "ελαφρά"

 

Και όπως φαίνεται τα επένδυσε σωστά

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όπως φαίνεται τα επένδυσε σωστά

Λες και τα είχε ανάγκη.... κόρη του παλιού προέδρου της Κύπρου η Αλέξια (από τζάκι η κοπέλα).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου