Προς το περιεχόμενο

Γνωμες για την Eastwood GP


rouchlass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Σωατα θυμασαι.Mad Professor Fire Red Fuzz μαζι με το Mad Professor Litle Green Wonder.

 

Eγώ θυμόμουν το Blackout Effectors Twosome και όχι αυτά... αν κι εδώ που τα λέμε το Fire Red δεν απέχει και πάρα πολύ από ένα Muff.

 

Οι Rebel Υell είναι αρκετά πιο hot από τους Mules χωρίς να εγκαταλείπουν εντελώς τον vintage χαρακτήρα τους, είναι λιγότερο πριμάτοι, έχουν περισσότερα μεσαία και μπάσα αλλά παραμένουν ιδιαίτερα ευέλικτοι και με πολύ ωραία απόκριση και ήχο. Θα έλεγε κάποιος ότι είναι μια χρυσή τομή, για αυτό και τους πρότεινα...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ειχα ανοιξει ενα θρεντ για τα overdrives της Mad Professor τo Twosome το ειχα ηδη πουλησει σε ενα συνφορουμιτη και ειχα αγορασει το Fire Red Fuzz.

Τωρα στα ηλεκτρικα, πιστευεις πως το Short Shaft ειναι οk η μηπως να παρω το Long Shaft και να εχω το κεφαλι μου ησυχο?

Απο μαγνητες θα εμπιστευτω την κριση σου και θα παω στους Rebel Υell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως ίσως να είναι καλύτερο να πάρεις το long shaft για να έχεις, όπως λες, το κεφάλι σου ήσυχο. Όσον αφορά στους Rebel Yell, πάρε και τη γνώμη του ίδιου του Tim που τους φτιάχνει στέλνοντας ένα email στην Bare Knuckle. Θα σου απαντήσει λακωνικά αλλά η συμβουλή του είναι πολύτιμη, αρκεί να είσαι πολύ συγκεκριμένος στην περιγραφή του σετάπ σου και τι ακριβώς επιθυμείς να πετύχεις.

 

Εδώ όμως θέλω να σημειώσω κάτι ακόμη: ήμουν πάντοτε κάθετα αντίθετος στην κλασσική νεοελληνική καγκούρικη συνήθεια - πολιτική "πάρε αμαξάκι, πέτα του φιλτροχοάνες, ζαντούλες, εξάτμιση και ένα πειραγματάκι στον εγκέφαλο κι είσαι τζετ". Συμβαίνει και σε κιθάρες-ενισχυτές κλπ, και το έχω δει άπειρες φορές και στο παρόν φόρουμ, και αλλού: πριν καλά-καλά κάποιος αγοράσει μια κιθάρα (δεν μιλάμε καν να την παίξει...) έχει παραγγείλει τα upgrades της, από μαγνήτες και nuts μέχρι ηλεκτρικά, γέφυρες, τάστα και δεν συμμαζεύεται. Σαν να μην τον ενδιαφέρει καν πια το πώς θα ακούγεται η κιθάρα χωρίς αυτά, έχοντας λάβει ως δεδομένο ότι η σούπερ ντούπερ καστομιά του θα "σπέρνει", παραβλέποντας εντελώς την πιθανότητα να του φανεί μια χαρά στην αρχή καθιστώντας τα upgrades άχρηστα. Εγώ προχώρησα στα upgrades περίπου δυο χρόνια μετά την αγορά της κιθάρας που συζητάμε, γνωρίζοντας πάρα πολύ καλά τι θέλω να αλλάξω και γιατί, έχοντας πείρα πάνω στο ίδιο το όργανο.

 

(Δεν το λέω συγκεκριμένα για σένα αλλά γενικά. Θινκ αμπάουτ ιτ... ραντ όβερ)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα τα λες φιλε μου αλλα πριν ανοιξω το θρεντ, σερφαροντας στο net, ειχα ηδη βρει απο αλλα φορουμ πως οι τωρα μαγνητες ειναι κακια απομιμηση των τοτε μαγνητων της ovation ultra gp και ειχα ηδη αποφασισει να τους αλλαξω,απλα δεν ηξερα με ποιους .Αφου ''εκατσε'' και την εχεις τη κιθαρα και αφου εχουμε τα ιδια γουστα - σκαλωματα και ανεφερες τους Bare Knuckle αλλα και τις διαπιστωσεις σου πανω στα ηλεκτρικα δε βλεπω το λογο να μη κανω τη κιθαρα πιο ''σωστη'' εξ'αρχης.Αυτα τα ολιγα.Thanx for all...Θα σου στειλω ενα pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Koίτα, το ότι το λένε τα διάφορα φόρα δεν σημαίνει κάτι. Αλλά όντως η διαφορά απέναντι σε ένα όχι απλά καλό ζευγάρι μαγνητών αλλά τόσο καλοφτιαγμένο όσο οι Βare Knuckle, θα είναι χαοτική, αρκεί βέβαια κάποιος να εκμεταλλεύεται όλο το εύρος των ήχων που θα προσφέρει και να μην παίζει μόνο σε σούπερ gain στον bridge με τα volume και tone στο 10.

 

Καλό βόλι και γράψε εντυπώσεις μόλις μπορέσεις - έχω μεγάλη περιέργεια να δω πώς πηγαίνουν οι Rebel Yell επάνω της, αν και για να γίνει σύγκριση με τους Mules θα έπρεπε κάποιος να τους έχει δίπλα-δίπλα σε ίδιες κιθάρες, με ίδια ηλεκτρικά και πάνω στον ίδιο ενισχυτή...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα να σημειώσω πως η γέφυρα που φορούσε η τότε Ovation GP κυκλοφορεί και σήμερα:

http://www.thomann.de/be/schaller_455_sh_chrome.htm

http://www.thomann.de/be/schaller_455mc_sh_satin_chrome.htm

http://www.thomann.de/be/schaller_455_sh_nickel.htm

 

Δεν έχω ιδέα αν θα διαφέρει καθόλου ηχητικά, αλλά το έχω στα υπ'όψιν να πειραματιστώ κάποια στιγμή στο μέλλον με την αλλαγή.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου