Προς το περιεχόμενο

diy μετατροπη rubber pad σε mesh head


BURNING13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερες και παλι

 

μετα απο το θεμα με τις τενοντιτιδες που ανοιξα, αρχισα να προσεχω πολυ τα παντα. να δω τι τριγκαρει τον πονο (που δεν εχω τωρα) κτλ κτλ.

συνειδητοποιησα οτι τα rubber pads μου κανουν κακο. συγκρινα το παιξιμο των rubber pads μου με το σετ του δασκαλου μου (ρολαντ td9) και η διαφορα ειναι εμφανης.

 

το σετ μου ειναι το ion drum rocker. ουσιαστικα ειναι ενα alesis dm5 χωρις εγκεφαλο. ιδια pads ακριβως. τα παντς αυτα ειναι παρομοια σε πολλα σετ αν το ψαξετε λιγο. ιδια εταιρια τα βγαζει και απλα αλλαζει το ονομα

 

τι σκεφτηκα? να τα μεματρεψω σε mesh

 

σας παραθετω βιντεο με οδηγιες αλλα και λινκ με κειμενο

Ion Drum Rocker Mesh mod Part 1

http://docsrockbandmods.net/viewtopic.php?f=4&t=602

 

εχω σκοπο λοιπον να κανω αυτη τη μετατροπη για να σωσω τα χερια μου (μεχρι να παρω και εγω ρολαντ, αλλα μπορει να αργησει μιας και ψαχνω καμια καλη ευκαιρια).

 

η απορια μου ειναι 2 αντικειμενα που χρειαζονται και που δε ξερω που μπορω να τα βρω ή πως λεγονται στα ελληνικαεψακα σε διαφορα ονλαιν μαγαζια με υδραυλικα κτλ αλλα τζιφος. ισως καποιος μπορει να βοηθησει?

γενικα η μεθοδος ειναι δοκιμασμενη απο πολλους, δουλευει εξαιρετικα και ανεβαζει την ποιοτητα των παντς.

τα αντικειμενα ειναι τα

 

hanger tape ή αλλιως  builder's band

 

και

 

foam pad

 

αν δειτε το βιντεο ή το λινκ θα καταλαβετε για τι μιλαω

 

επισης επειδη τα mesh heads της roland ειναι πανακριβα, πιστευετε αυτα θα κανουν τη δουλεια τους?

 

http://www.thomann.de/gr/tdrum_th8_triggerhead.htm

 

ευχαριστω

περιμενω παρατηρησεις σχολια κτλ.

αν καποιος εχει κανει κατι παρομοιο ας μας πει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να παιδευεσαι αδικα?Γνωμη δικια μου , χτυπα κανα φθηνο κελυφος και αισθητηρες ddrum και εισαι κομπλε. Βεβαια θα μου πεις οτι χρειαζονται λεφτα. Αλλα θα κανουν και λιγοτερο θορυβο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα δε θελω να χαλασω λεφτα (πολλα). γιατι εχω σκοπο να παρω ενα kalo roland. απλα περιμενω την ευκαιρια...

αλλα μεχρι τοτε σκεφτομουν οτι αφου δε κοστιζει πολυ η μετατροπη, να την εκανα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

τα tdrum που λες τα έχω αλλά ντεν είμαι ντράμερ για να σου πω λεπτομέριες!

Πάντως εμένα μου φαίνονται πολύ καλά αν και ποτέ δε δοκίμασα της ρόλαντ....

Α!και ο τυμπανιστης στη μπάντα μας ενουσιάστηκε αλλά και πάλι δεν έχει ξαναπαίξει σε διχτάκια παρα μόνο σε κάτι παλιά yamaha(rubber)....

 

A!δες και αυτό μπας και σε βοηθήσει:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου