Προς το περιεχόμενο

Ποιόν P90 να πάρω;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα απο το ebay μια Gibson 330 σε καλή τιμή η οποία όμως στερείται κάποιων original parts μεταξύ των οποίων είναι και οι p90.

Τι μαγνήτες να βάλω;

Έχει νόημα για την αξία του οργάνου να τη στήσω στο ebay και να περιμενω να βρω vintage p90;

 

Ή να βάλω καινούριους;

Και αν πάω σε καινούριους να βάλω τους Gibson;Απο κει και πέρα είναι το χάος και δεν έχω ιδέα για τις διάφορες μάρκες..

Διάβασα πολλά άλλα άντε να βγάλεις άκρη.

Το κόστος μέσα σε λογικά πλαίσιο δε με ενδιαφέρει γιατί το όργανο παίζει πολύ καλά και θέλω το καλύτερο γι'αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχει νόημα για την αξία του οργάνου να τη στήσω στο ebay και να περιμενω να βρω vintage p90;

 

οχι

 

και θέλω το καλύτερο γι'αυτό.

 

αυτο ειναι το καλυτερο

 

http://www.lollarguitars.com/mm5/merchant.mvc?Screen=p90-pickups

 

εγω εχω τους 50's και ειναι το κατι αλλο....

 

αν θες κατι φθηνοτερο ψαξε στο ebay συχνα σκανε κατι σετακια SD Antiquity που ειναι σχεδον εξισου καλοι ,σε καλες τιμες.

 

αν θες κατι φθηνο και καλο οι stock Gibson P90 ειναι μια χαρα

 

αν θες κατι ακομα φθηνοτερο οι Tonerider ειναι εξαιρετικοι και αν θες κατι ΤΖΑΜΠΑ και πολυ καλο οι GFS απλα δεν παιζουνται.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν πάω σε καινούριους να βάλω τους Gibson;

Εκμεταλεύομαι του θέματος για να ρωτήσω. Οι Gibson P90 σε μία Gibson είναι ίδιοι neck, bridge?

Δηλ βάζουμε τους ίδιους επάνω-κάτω ή κάνουμε συνδιασμούς?

 

Eγώ ξέρω αυτούς τους 2, υπάρχουν κι άλλοι?

http://www.google.com/products/catalog?client=safari&rls=en&q=gibson+p90&oe=UTF-8&um=1&ie=UTF-8&tbm=shop&cid=6804766992067521325&sa=X&ei=2JEVTrP8Foie-waa6tgX&ved=0CDcQ8wIwAw#ps-sellers

http://www.google.com/products/catalog?client=safari&rls=en&q=gibson+p90&oe=UTF-8&um=1&ie=UTF-8&tbm=shop&cid=15483455418831417731&sa=X&ei=2JEVTrP8Foie-waa6tgX&ved=0CDQQ8wIwAg#ps-sellers

 

ΥΓ Μεγειά!!! ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκμεταλεύομαι του θέματος για να ρωτήσω. Οι Gibson P90 σε μία Gibson είναι ίδιοι neck, bridge?

Δηλ βάζουμε τους ίδιους επάνω-κάτω ή κάνουμε συνδιασμούς?

 

ΥΓ Μεγειά!!! ;D

 

Ευχαριστώ  ;)

 

Οι Gibson ίδιοι είναι,αλλά διάβασα οτι μπορείς να μετρήσεις το output και να τους βάλεις ανάλογα γιατί έχουν ψιλοδοαφορές μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συνδιασμός που σκέφτεσαι πρέπει να είναι πολύ δυνατός (gibson-p90). Ο καλύτερος blues ήχος που έχω ακούσει τελευταία είναι από τη Gibson του Larry Carlton με P90...Mε ενδιαφέρει το project σου. Κράτα με ενήμερο plz

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συνδιασμός που σκέφτεσαι πρέπει να είναι πολύ δυνατός

 

Δεν τον σκεφτηκε αυτος,η Gibson τον σκεφτηκε... ;D

 

Παρε μια 330 τωρα να γουσταρεις..

 

 

& εγω τις λατρευω τις hollow body Gibson με P90 ,αν και η αγαπημενη μου ειναι αυτη

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφερθηκε αυτο το θεμα θελω να ρωτησω τι το ιδιαιτερο εχουν αυτοι οι μαγνητες και ειναι τοσο γνωστοι? Εγω ειμαι των μονων και δεν ξερω αλλα τους ακουω συνεχεια. Δεν ειναι οι κλασσικοι διπλοι μαγνητες? Οι Fender Telecaster 72 (οι vintage) κλπ που φορανε διπλους φορανε τετοιους διπλους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιλάω γι αυτή τη κιθάρα με αυτόν το ήχο...

Larry Carlton & Steve Lukather Band, The Paris Concert - 2001.

Ατυχώς είναι στο τέλος του κομματιού και δεν πολυακούγεται...Blues Force λέγεται το κομμάτι

Πόσο τον ζηλεύω αυτόν το παιχταρα...και όλη τη μπαντάρα από πίσω :'( :'(

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και αναφερθηκε αυτο το θεμα θελω να ρωτησω τι το ιδιαιτερο εχουν αυτοι οι μαγνητες και ειναι τοσο γνωστοι? Εγω ειμαι των μονων και δεν ξερω αλλα τους ακουω συνεχεια. Δεν ειναι οι κλασσικοι διπλοι μαγνητες? Οι Fender Telecaster 72 (οι vintage) κλπ που φορανε διπλους φορανε τετοιους διπλους?

 

Γεια χαρά, και οι P90s μονοί είναι απλά έχουν διαφορετική κατασκευή από αυτή των Fender. Oi Τelecaster 72 έχουν διπλούς, Humbuckers

...and my eyes fade from me in this open country

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου