Προς το περιεχόμενο

Distortion Pedals


Celf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μιας και αναφερθηκε εδω μεσα να εκφρασω και εγω την απορια μου..........

εχω ακουσει μεγαλη διαφορα αναμεσα στα "παλια" rat και στα καινουργια rat μπορει καποιος να μου το εξηγησει αυτο ?? ή κανω λαθος και το αυτι μου καλυτερα να παει για ουζα ??  ;D ;D

το εχει παρατηρησει κανας αλλος ??

θελω να πω οτι με το παλιο rat ο ηχος εβγαινε ποιο "ανετα" ποιο ζοηρα και ποιο "ποιοτικα".......

 

εχω ενα rat απο το 99-2000 αν θυμαμαι καλα και ενας φιλος το ακουσε απο εμενα και πηγε και πηρε και αυτος - αλλα κατα εναν περιεργο τροπο το δικο του ειναι λες και ειναι αλλο πεταλακι ΕΝΤΕΛΩΣ......... why why paraguai ??

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω ακουσει μεγαλη διαφορα αναμεσα στα "παλια" rat και στα καινουργια rat μπορει καποιος να μου το εξηγησει αυτο ??

 

ειναι πολυ απλο τα παλια RAT ηταν μια χαρα πεταλια,τα καινουργια ειναι Γ.Τ.Π..... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ απλο τα παλια RAT ηταν μια χαρα πεταλια,τα καινουργια ειναι Γ.Τ.Π..... ;D

 

Τάδε έφη Superfunk  ;D ;D ;D χαχα θεός

 

αληθεια ομως ρε συ - το εχεις παρατηρησει ?? μηπως ειναι κινεζικα τα καινουργια ?? δεν μπορω να δωσω 1 εξηγηση........

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παντα ειναι κινεζικα πια ετσι κι αλλοιως δεν εχει καμμια σημασια...απλα το τωρινο RΑΤ δεν εχει καμμια σχεση με τα παλαια.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα δεν τρελαθηκα εντελως ε ?? μια χαρα..........θα φτιαξω πιτσα σημερα ;D ;D ;D

 

οποτε για τον φιλο μας που ανοιξε το θεμα.........αμα βρεις παρε το παλιο το rat και δεν θα χασεις - πεταλι που δεν υπαρχει ο ηχος του για distorsion......... αμα το βρεις χτυπα το - και νομιζω οτι θα το βρεις στην τιμη που θες να δωσεις κιολας.........γνωμη μου παντα

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πετυχεις τον ογκωδη ηχο που περιγραφεις μηπως πρωτα να βαλεις 11ρες στην κιθαρα σου να την κουρδισεις ενα τονο κατω να ακουσεις τι ηχο βγαζει και μετα να ψαχτεις για καποιο πεταλι?

Το ds-1 απο θεμα distortion θα σε καλυψει.Δεν ξερω αν θα σου αρεσει το ηχοχρωμα που βγαζει ομως.Kλασικο 1000χρησιμοποιημενο για να βγαλεις αυτο το rockΟstonerιζον ηχοχρωμα θα προτεινα αυτο το πεταλι

http://www.thomann.de/gr/mxr_distortion_plus_bodeneffekt.htm

 

soft clipping distortion pedal, which represents a genuine alternative to the typical British or west coast sound

 

Καπου ειχα διαβασει οτι αυτο το πεταλι ουσιαστικα ειναι μια παραλλαγη του proco rat,οπως το sd-1 του tube screamer.Αν μπορεις λοιπον πηγαινε σε ενα κιθαραδικο και βαλτα διπλα να δεις τι σου κανει περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα καινουργια ειναι Γ.Τ.Π..... ;D

 

Αρα το ξεχναμε το πρωτο;!

Ευχαριστω παντως για τις προτασεις θα τα δοκιμασω και θα αποφασισω.

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το big muff δεν θα σου πρότεινα με τίποτα να το πάρεις για distortion, γιατί απλά δεν είναι distortion. Το πετάλι είναι fuzz έως overdrive.

 

Κατ'αρχήν υπάρχουν πολλά και διαφορετικά muffs. Μαζί με αυτό του λινκ του πρώτου ποστ, στην πλειοψηφία τους ανέκαθεν πατούσαν επάνω στην λεπτή διαχωριστική γραμμή μεταξύ ενός fuzz και ενός distortion. Προσωπικά περισσότερο distortion θα το έλεγα παρά fuzz, και οι γνώμες γενικά διαφέρουν (αν και ουσιαστικά πια παίζουμε με τις λέξεις). Αλλά overdrive το συγκεκριμένο δεν βγάζει με τίποτα. Θα το πρότεινα πολύ πιο εύκολα από το DS1, όχι μόνο επειδή μου αρέσει πολύ περισσότερο το ηχόχρωμά του αλλά και γιατί θα βγάλει καλύτερα αποτελέσματα σε μια μεγαλύτερη ποικιλία ενισχυτών από ότι το DS1.

 

Το λινκ της Wiki πάσχει αρκετά από ακρίβεια στο σετάπ του Homme. Το OC2 δεν είναι overdrive αλλά octaver. Το ΟC3 έχει και δυνατότητα για drive, αλλά δεν έχω δει ποτέ τον Homme να το χρησιμοποιεί. Απλά βάζει συνήθως ένα πετάλι για εφφέ octave down ορισμένες φορές μαζί με τα άλλα του πετάλια, το οποίο μπορεί να είναι είτε το OC2, είτε το EH Octave Multiplexer, είτε το EH Microsynth. Ο ήχος του είναι δαιδαλώδης και πολυσυζητημένος στο φόρουμ - σαν καλή αρχή θα πρότεινα καθαρό δυνατό λαμπάτο, κιθάρα με διπλούς με 12ρες και κούρδισμα σε Ντο, και ένα Fulltone Ultimate Octave.

 

Τα Rats όντως δεν είναι πια τόσο καλά ηχητικά όσο τα παλιά. Για όποιον θέλει ένα καινούργιο, θα ήταν μάλλον καλύτερο να πάρει ένα καλοφτιαγμένο κλώνο όπως πχ. το Jam Rattler ή το whiteface reissue της ίδιας της εταιρίας, πλην όμως με τσιμπημένη τιμή που δεν έχει καμία σχέση με το μπάτζετ του συνφορουμίτη έτσι όπως το όρισε στο πρώτο του ποστ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ο ήχος του είναι δαιδαλώδης και πολυσυζητημένος στο φόρουμ - σαν καλή αρχή θα πρότεινα καθαρό δυνατό λαμπάτο, κιθάρα με διπλούς με 12ρες και κούρδισμα σε Ντο, και ένα Fulltone Ultimate Octave.

 

I 'll keep that in mind...οταν θα υπαρχει το budget.

Απ' οτι καταλαβαινω παντως και απο το avatar bloody_sunday πρεπει να εισαι λιγο

Homme-Kyuss-Qotsa-maniac  :P

Everybody gets the blues sometime

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου