Προς το περιεχόμενο

Πες μου τον Παραγωγό σου….


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σου είπα εξ αρχής. Δεν πάει πουθενά. Έχει πλάκα (κ μ αρέσουν κ τα φιλαράκια), το υπερδουλέψανε μετά ώστε να είναι εντυπωσιακό, αλλά δεν είναι καλό τραγούδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Μου υπέρ αρκεί το :

.....το υπερδουλέψανε μετά ώστε να είναι εντυπωσιακό, .......

 

όλα τα άλλα είναι θέμα καθαρά προσωπικού γούστου , που δεν μπορεί να αναλυθεί όντως περαιτέρω. Στο τί μου αρέσει και τί δεν μου αρέσει δεν χωράν extra αναλύσεις .

-«Δεν μου αρέσει»

- Γιατί

- «Έτσι». -  My opinion 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε πάντως εγώ δυσκολεύομαι να βάλω το Smelly Cat σε θέση αποδεκτή λόγω υποκειμενικού γούστου, ενώ πχ υπάρχουν μια χαρά σοβαροί τραγουδοποιοί (βλ Bob Dylan, Bruce Springsteen (τουλάχιστον χάρην του θέματος έβαλα να ακούσω το Nebraska, Leonard Cohen, Tom Waits κλπ...!)

 

Οι οποίοι μια χαρά τα βγάλαν πέρα με μια ακουστική κ τη φωνή τους.

 

Αν πάντως κάποιος αποφάσιζε να δουλέψει με ανάλογο τρόπο τραγούδια των προαναφερθέντων θα χυνόταν αίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ρε συ Εύη, στο συνέκρινα εγώ με το Nebraska και τα λοιπά;

Στο φινάλε , και το Nebraska απόφαση του παραγωγού ήταν. Και εγώ επιφυλάσσομαι πως θα γινόταν διαφορετικά, και αν θα μου άρεζε ή όχι.

 

 

edit: συν -απόφαση, για να μην μας την πέσουν και οι Ιστορικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Nerbaska όμως ηχογραφήθηκε σε ένα κασσετοφωνάκι κ ο Bruce Springsteen ο ΙΔΙΟΣ αποφάσισε να το αφήσει έτσι

 

http://mixonline.com/TECnology-Hall-of-Fame/1979-teac-portastudio-090106/index.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Nebraska_%28album%29

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το Nerbaska όμως ηχογραφήθηκε σε ένα κασσετοφωνάκι κ ο Bruce Springsteen ο ΙΔΙΟΣ αποφάσισε να το αφήσει έτσι

 

 

Springsteen then recorded the album in a studio with the E Street Band. However, he and the producers and engineers working with him felt that a raw, haunted folk essence present on the home tapes was lacking in the band treatments, and so they ultimately decided to release the demo version as the final album. Complications with mastering of the tapes ensued because of low recording volume, but the problem was overcome with sophisticated noise reduction techniques.

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Nebraska_(album)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως διαφέρει από το αφήνω 2 3 ακόρντα της Φοίβης τα πιάνει ένας παραγωγός κ τα κάνει ότι θέλει, από το έχουμε έναν τραγουδοποιό (σωστό) που συνεργάζεται κ με τους παραγωγούς κ engineers κ προκύπτει το τελικό αποτέλεσμα. Το 80% δεν παίζει με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μα το ωραίο στη συζήτηση είναι να διαφωνήσουμε. Το 80% είναι δική μου «αυθαίρετη» εκτίμηση και το έθεσα προς συζήτηση για να ακούσω και τις γνώμες των άλλων. Από εσένα άκουσα μια απόλυτα τεκμηριωμένη άποψη, μου άρεσε το παράδειγμα του Ρεί, και ο Βα με ξεσκέπασε  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε αν εχεις ταλεντο κανεις και τραγουδαρες με ΕΝΑ ακκορντο... ;D

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μωρε αν εχεις ταλεντο κανεις και τραγουδαρες με ΕΝΑ ακκορντο... ;D

 

 

Ουδεμία επ’ αυτού  αντίρρηση. Από την άλλη, και πολύ ταλέντο να μην έχεις , η παραγωγή μπορεί να στο κάνει «τραγουδάρα» (λέω εγώ  ;D). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου