Προς το περιεχόμενο

Το δραμα ενος telecastora


Thomsot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειμαι κατοχος μιας συλλεκτικιας tele μοντελο 1982.

Εχοντας χρονια τωρα καποιο προβλημα με το θηλυκο τζακ της κιθαρας (βαζω το καρφι και πολλες φορες μου το πεταει..αναλογα και το καρφι), την πηρα πριν ενα μηνα πηγαινοντας στα Γιαννενα και παω Ντουκα να βρουμε μια λυση. Δεν θελησα να βαλω χερι μονος μου γιατι και το θηλυκο αυτο ειναι μονοφωνικο στενο και τετοια στο εμποριο δεν μπορω να βρω. Τα αλλα τα στερεοφωνικα δεν χωρανε.

Τελος παντων βρηκε τη λυση ο Σταυρος και οπως εβαλε το οργανο για δοκιμη σε εναν ενισχυτη που εχει εκει στον μπαγκο και χτυπησε τις χορδες μια στο νεκ μαγνητη και μια στον αλλο, ειδε διαφορα στην ισχυ τους. Διαφορα που απο χρονια τωρα εχω δει και γω αλλα μη θελοντας να συνειδητοποιησω το προβλημα (ελεγα ο μαγνητης η δουλευει η δεν δουλευει) απλα σηκωνα ψηλοτερα το bridge μαγνητη μεχρι που τον τερματισα πανω στις χορδες και ετσι πορευομουνα ολα αυτα τα χρονια.

Φιλε μου λεει εχεις προβλημα με το μαγνητη, ο ενας σκοτωνει και ο αλλος κλανει....χαιρω πολυ (λεω εγω), ψαξε να δεις τι εχει και φτιαχτο.

Ανοιξε το ηλεκτρικο συστημα αλλα δεν βρηκαμε τιποτε απο θεμα κολησεων κλπ. Αμεσως περνει τον ηλεκτρονικο του και τον εφερε εκει.

Διαγνωση ηλεκτρονικου: Πιτσικαρισμενη ανω επιφανεια του bridge μαγνητη απο νερα με συνεπεια κομμενη περιελιξη και αποτελεσμα ο μαγνητης να δουλευει ο μισος.

Εμεινα κοπανος......  :o

Τι κανουμε τωρα??

Εχω μαγνητες να σου βαλω μου λεει ο Σταυρος, εξ ισου καλους, αλλα επειδη η κιθαρα ειναι συλλεκτικη καλυτερα ειναι να φυγει ο μαγνητης για Γερμανια να παει στον Haussel για επισκευη (μαλλον καινουρια περιελιξη).

 

Το θεμα τωρα για μενα ειναι το εξης.

Ξερω οτι ο μαγνητης θα ερθει καλυτερος και απο καινουριος (η μηπως οχι SF!!??) και προβλημα ηχου δεν θα εχω. Αυτο που θελω να μαθω (αν και δεν με ενδιαφερει τραγικα γιατι το οργανο δεν το εχω για πουλημα και ουτε ποτε θα το εχω....εχω μικρα παιδια που ασχολουνται με τη μουσικη και την προοριζω για αυτα) ειναι:

1. Αν εκανα καλα που εστειλα τον μαγνητη για επισκευη ενω θα μπορουσα να βαλω εναν καινουριο Haussel και να καθαρισω.

2. Με την επισκευη ποια θα ειναι η μειωση της αξιας του οργανου (δεν με ενδιαφερει η χρηματικη αλλα η πτωση της ποιοτητας του).

 

Γιατι δεν το καταλαβα τοσα χρονια?? Επεφτε σιγα σιγα ο μαγνητης και καπου τον συνηθιζα...και προχωρουσα παρακατω, εξ αλλου δεν ειναι και το μοναδικο μου οργανο.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

sorry φίλε μου, να πω κάτι και δεν ξαναμιλάω......

 

έστειλες τον μαγνήτη για επισκευή στην γερμανιά??????????? τι σοι μαγνητης ηταν αυτός που δεν υπάρχει αλλος να τον αντικαταστήσει.......δεν ξερω....μου φαινεται πολύ κουλο....

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1. Αν εκανα καλα που εστειλα τον μαγνητη για επισκευη ενω θα μπορουσα να βαλω εναν καινουριο Haussel και να καθαρισω.

 

Δεν ξερω ποσο ειναι το κοστος της επισκευης και ποσο της αλλαγης,αλλα εγω μαλλον θα τον αλλαζα καθως δεν θεωρω και τοσο συλλεκτικη καμια κιθαρα μετα το '70.

 

 

2. Με την επισκευη ποια θα ειναι η μειωση της αξιας του οργανου (δεν με ενδιαφερει η χρηματικη αλλα η πτωση της ποιοτητας του).

 

 

 

Αφου ειχε προβλημα-δυσλειτουργια νομιζω οτι θα εχεις αυξηση της ποιοτητας του οργανου (της ποιοτητας του ηχου του οργανου για να ειμαι ακριβης)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yannis37 η κιθαρα ειναι συλλεκτικο μοντελο. Την ειχα παρει το 1982 110 χιλιαδες δραχμες και τοτε μια tele USA ειχε 40-45 χιλιαδες.

Απο τα οργανα αυτα ουτε μια βιδα δεν πρεπει να πειραξεις αν θελεις να προστατεψεις την συλλεκτικη τους αξια.

 

Η κιθαρα ειναι αυτη

 

Fender telecaster black cold 1982 mod

 

 

Δεν ξερω ποσο ειναι το κοστος της επισκευης και ποσο της αλλαγης,αλλα εγω μαλλον θα τον αλλαζα καθως δεν θεωρω και τοσο συλλεκτικη καμια κιθαρα μετα το '70.

 

georgekz750 δεν ειπα οτι ειναι vintage μην μπερδευεσαι με χρονολογιες, ειπα συλλεκτικη.

Εχει πραγματα πανω της που δεν τα εχει καμμια tele. πχ ενα απο αυτα ειναι ο καβαλαρης ο οποιος ειναι απο ελεφαντοδοντο....και αλλα πολλα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

georgekz750 δεν ειπα οτι ειναι vintage μην μπερδευεσαι με χρονολογιες, ειπα συλλεκτικη.

Εχει πραγματα πανω της που δεν τα εχει καμμια tele. πχ ενα απο αυτα ειναι ο καβαλαρης ο οποιος ειναι απο ελεφαντοδοντο....και αλλα πολλα.

 

 

 

 

OK limited ,καταλαβα. Εχει ομως κατι ιδιαιτερο στους μαγνητες ή απλα φοραει τους μαγνητες της σειρας της εποχης 81-82? Γιατι αν εχει τους κοινους εγω θα εβρισκα εναν απο ebay και ουτε γατα ουτε ζημια. Αν ομως εχει καποιον ειδικο για την εκδοση της μαγνητη,τοτε καλως τον εστειλες για επισκευη τον ιδιο (αν και παλι θα ειναι "επισκευασμενος" αν το ψαχνεις ετσι). Ετσι κι αλλιως τα ζωντανα οργανα εχουν και σημαδακια χρησης ειτε οφθαλμοφανη ειτε οχι. Αυτα που δεν παθαινουν ζημιουλες ειναι τα νεκρα που κρατανε φυλακισμενα οι συλλεκτες. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω λεω καλα εκανες.και τον δικο της μαγνητη θα εχει κα upgrade ειναι!οποτε?

για την αξια δεν γνωριζω

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε TSotir καταρχάς λυπάμαι για το πρόβλημα που δημιουργήθηκε στην (όντως συλλεκτική) κιθάρα σου...

 

Κατά δεύτερον, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα έχεις ή τι νομίζεις ότι έκανες λάθος. Αν θα ήθελες να την πουλήσεις κάποια στιγμή, ναι, οποιαδήποτε μετατροπή/επισκευή ρίχνει την αξία ενός συλλεκτικού οργάνου. Από την ώρα που την θέλεις σαν "πραγματικό" όργανο, υπάρχουν δύο επιλογές:

 

1) Είτε δεν σου αρέσει ο ήχος των original μαγνητών, όπου αλλάζεις μαγνήτες, και τους δύο κατά προτίμηση.

 

2) Θέλεις να κρατήσεις το αρχικό ηχόχρωμα, οπότε πολύ σωστά έπραξες, με μια επιφύλαξη μόνο: ότι ο Haussell θα προσπαθήσει να ξανατυλίξει τον μαγνήτη βάσει original data γι'αυτόν (αριθμός περιελίξεων και τύπος νήματος). Συνήθως για μαγνήτες παραγωγής (δεν εννοώ αυτούς που τύλιγε... στην τύχη η γιαγιά-Άμπιγκεηλ) οι κατασκευαστές έχουν διαθέσιμα στοιχεία.

 

Πιστεύω ότι το όργανο θα γίνει κατά 99% όπως ήταν καινούργιο, σε ό,τι αφορά στον ήχο των μαγνητών.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ το μόνο που μπορώ να συνδράμω extra , και αυτό ισχύει για όλα τα αντικείμενα (π.χ. αυτοκίνητα), είναι ότι για να θεωρηθεί κάτι ως αντίκα (δεν έχει σημασία που είναι μοντέλο του ’82, διότι κάποτε θα έχουμε 2082), είναι να φέρει τα original parts. 

Από εκεί και πέρα εσύ μόνον ξέρεις πώς θέλεις να καθορίσεις τη χρήση και την πορεία της.

Καλή τύχη στην επισκευή , όπως και να έχει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι να φέρει τα original parts. 

 

Μπραβο, αυτο ειναι το θεμα και δεν μπορουσα να το το εντοπισω φραστικα.

LK, αυτος ο μαγνητης τωρα με τη νεα περιελλιξη θα θεωρειται original parts??

Αν ναι δεν χανει καμμια ποιοτικη αξια το οργανο (δεν μιλαμε για ποιοτητα ηχου, αυτη ειναι δεδομενη και μαλιστα ολες οι καλες tele... καλα κελαιδανε  ;D)

Αν οχι...εχουμε προβλημα, αλλα ενταξει και παλι δεν θα τρελαθουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αυτοί που σε απάντησαν παραπάνω είναι πιο ψείρες από εμένα στις κιθάρες! ;D Από εκεί και πέρα, άποψή μου είναι ότι φυσικά είναι original απλά επισκευασμένο (και σίγουρα πίο original από το καινούριο). ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου