Προς το περιεχόμενο

Το δραμα ενος telecastora


Thomsot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτος ο μαγνητης τωρα με τη νεα περιελλιξη θα θεωρειται original parts??

 

Φυσικά θεωρείται και θα θεωρείται original part,αλλά για να είσαι εντάξει όταν και αν έρθει η ώρα να την πουλήσεις,θα πρέπει να το αναφέρεις στον υποψήφιο αγοραστή.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το οργανο δεν το εχω για πουλημα και ουτε ποτε θα το εχω....

Mηπως κατα βαθος πιστευεις το αντιθετο?

Γιατι...

2. Με την επισκευη ποια θα ειναι η μειωση της αξιας του οργανου (δεν με ενδιαφερει η χρηματικη αλλα η πτωση της ποιοτητας του).[/b]

Αν και λες οτι δε σ ενδιαφερει η χρηματικη αλλα η ποιοτικη του πτωση,εχω ενα απλο ερωτημα:

Eχω ενα οργανο που δεν το χω για πουλημα αλλα ο ενας μαγνητης δεν παιζει καλα.

Ε,θα κατσω να βασανιζομαι?

Δε θα παω να το φτιαξω?Αφου δεν παιζει καλα τι χειροτερο να γινει?

Μην τρελαινεσαι,καλα εκανες αν δεν την πουλησεις ποτε.

Αν την πουλησεις,ο επομενος θα εκανε το ιδιο αρα τον γλιτωσες απο μπελα.

Don't panic!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα είναι να ενημερώσετε τον τύπο που θα επισκευάσει τον μαγνήτη από ποια Tele βγήκε! Δεν είναι όλοι ίδιοι. Πρέπει να ξέρει ακριβός μοντέλο και χρονιά και αν έχει specs θα τον κάνει ίδιο. Αλλιώς θα βγει στο περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη ξερω την δουλεια του γερμανου σου λεω  να μην σε νοιαζει για την ποιοτητα του ηχου της κιθαρας...θα σου κανει απιστευτη δουλεια...οσο για τον σταυρο ντουκα τα λογια ειναι περιτα...αφου ομως το ψυριζεις τοσο πολυ στην κιθαρα το ενδεχομενο να στειλεις την κιθαρα στην φεντερ για τους μαγνητες δεν παιζει?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως για μας και εκ πειρας σου λεω, οτι καλυτερα, εφοσον αποφασισες να τον στειλεις εξω, τον εστειλες στον Haussel.

Εγχωρια, δεν υπαρχει περιπτωση να εβρισκες το ιδιο επιπεδο σε τετοια εφαρμογη.

Δεν κανω promotion, γιατι δεν εχω ουτε εναν Haussel, ουτε τρελλαινομαι να παρω, απλα εχω δει δουλειες και πιστευω οτι Ελλαδα δεν θα εβρισκες κατι αντιστοιχο.

Απο κει κι υστερα, ορθως ρωταει ο freerock.

Συν οτι, ναι μεν το οργανο ειναι limited, αλλα λογω γεφυρας μαγνητων κλπ, δεν ειναι κατι που θα εδινες σε τρελλα λεφτα.

Δηλαδη, οσο θυμαμαι, μια απλη std 70s ισως να πηγαινε και διπλασια λεφτα, ωστε να ανησυχεις μην τυχον και χασει κατι απο την αξια της.

 

Τωρα, οσον αφορα την αξια και το αν θεωρειται αλλαγη η επαναπεριελιξη, σαφεστατα και ναι.

Προσωπικα και γενικα πιστευω, πιο σημαντικο ειναι το να εχει γινει απο την αρχη η περιελιξη στον μαγνητη και αλλαζει και η τιμη, απο το να εχουν αλλαχτει π.χ. τα ποτενσιομετρα.

Αλλα απο τη στιγμη που δεν σκεφτεσαι να την πουλησεις, δεν πιστευω οτι σε επηρεαζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. εαν χαλάσει ένα ποτ δεν το αλλάζουμε το στέλνουμε για αλλαγή πίστας γραφίτη? (σε συλλεκτικές κιθάρες).

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Σου εχω πει ξανα οτι η κιθαρα σου ειναι μεν σπανια,δεν εχει δε καποια μεγαλη αξια γιατι δεν ειναι απο αυτες που κυνηγανε οι συλλεκτες,οποτε δεν θα χασεις κατι ιδιαιτερο απο πλευρας αξιας αν κανεις rewound τον μαγνητη.

 

http://www.elderly.com/vintage/items/30U-13682.htm

 

αντε απο 1600 ευρω που θα επιανες στην καλυτερη σημερα να πιασεις 1500... ;)

 

2.Το rewound ειναι ο καλυτερος τροπος να κρατησεις την κιθαρα  original οποτε εκανες την καλυτερη κινηση.

 

3.O ηχος θα ειναι καλυτερος με το rewound μια και συνηθως  οι early 80s μαγνητες της Fender δεν ειναι και τιποτα το σπουδαιο σε σχεση με τους παλαιοτερους αλλα και με αυτους που κυκλοφορουν τωρα (καποιοι βεβαια μπορει και να ειναι καλοι δε λεω)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ. εαν χαλάσει ένα ποτ δεν το αλλάζουμε το στέλνουμε για αλλαγή πίστας γραφίτη? (σε συλλεκτικές κιθάρες).

 

καταρχην για τετοιες λεπτομεριες ανησυχουμε μονο αν εχουμε μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ vintage κιθαρα (και οχι κιθαρες vintage τυπου...αγγελιες NOIZ... ;D ;D)

 

το πρωτο πραγμα (μετα το refinish) που κοιταζει καποιος συλλεκτης σε μια vintage κιθαρα ειναι τα ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ της και οι κολλησεις μια και αν ειναι πειραγμενα τον οδηγουν πολλες φορες στην αμφιβολια του αν εχουν βγει επειδη ξαναβαφτηκε η κιθαρα ή στο οτι και αλλα μερη εχουν αλλαχτει....

 

ομως τετοιες αγωνιες θα τις ...συνιστουσα μονο σε οσους εχουν σοβαρες vintage κιθαρες απο τα 50s & τα 60s (αντε και μεχρι το 74 για Fender),τωρα αν εχεις μια Les Paul του 75 ή μια strat του 80 και σου χαλασε το ποτ....εχεσθην η φορας εις το αλωνιον...  ;D...αλλαξε το για να παιζει ανθωπινα η κιθαρα....  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχας να διασαφηνισω κατι.

1. Δεν ειπα ότι εχω καποιο vintage οργανο. Δεν ειναι δυνατον ενα οργανο κατασκευης 1982 οτιδηποτε και να ειναι αυτο να ειναι vintage.

2. Δεν ειπα οτι πουλαω το οργανο.

Παντως αν το πουλουσα και επειδη ξερω πολύ καλα τι μου γινεται θα εβαζα μια τιμη εκινησης τα 2000 ευρω και μπορει να κατεβαινα. Για να το κανω ομως αυτο θα επρεπε να ειχα τεραστια αναγκη χρηματων αλλα και παλι κατι αλλο θα εβρισκα να πουλουσα παρα το οργανο αυτο. Ειμαι γνωστης του ποσο παει το οργανο αυτο στην αγορα. Πριν δυο περιπου χρονια ειχα δει αγγελια (2001 ομως) που καποιος Αμερικανος το πουλουσε 1750 δολλαρια, και πανω εγραφε SOLD.

 

Περα απο κει ομως ενα τετοιο οργανο τετοιας ιδιαιτερης κατασκευης απο εναν κατασκευαστη ο οποιος ξερει να κατασκευαζει οργανα και το εχει αποδειξει, δεν πουλιεται στα λεφτα αυτά (τουλαχιστον από μενα που δεν εχω πουλησει ποτε προσωπικο μου πραγμα-μπορει να να και βιτσο αυτο) αλλα φροντιζεις ολα αυτα τα πραγματα που εχει πανω του, να τα διατηρεις σε αριστη και στην αρχικη τους κατασταση, αν θελεις να εχεις την αξια που θελησε ο κατασκευαστης αυτος να βαλει πανω στο οργανο και να το πλασαρει στην αγορα σαν ειδικο συλλεκτικο μοντελο.

Γι αυτη την αξια μιλαω και αυτη η αξια δεν εχει σχεση με λεφτα περα του κοστολογιου της εταιρειας, αλλα με το μερακι του κατασκευαστη και τη συναισθηματικη αξια που εχει δωσει ο χρηστης. Μπορει καποιοι τωρα την αξια αυτη να την μεταφραζουν με Χ αργυρια για τον Α η για το Β λογο, και αυριο (το 2050 που εγω θα βλεπω τα ραδικια αναποδα) να την μεταφραζουν με Ψ.

Στην φαση αυτη το οργανο ειναι υποτιμημενο και πουλωντας το χανεις.

 

Και στο θεμα του μαγνητη.

Ο μαγνητης αυτος δεν ειναι ο standard μαγνητης που εβαζε η fender τοτε σε ολα τα αλλα μοντελα της, αλλα απ ότι ειχα διαβασει στα χαρτια της (τα οποια δεν υπαρχουν πλεον), είναι κατασκευασμενοι καπου στο texas ειδικα για το μοντελο αυτό, και είναι πανομοιτυποι με καποιους της δεκαετιας του 50 (57 αν δεν κανω λαθος) και από τα ιδια ακριβως υλικα. Φαινεται αλλωστε αυτό και στην εμφανιση αλλα και στη λειτουργια τους. Για το λογο αυτό αλλωστε και ο Σταυρος απεκλεισε την αντικατασταση του με κατι άλλο.

Αν ο μαγνητης αυτος ηταν σειρας 1982 δεν θα ειχε το υλικο αυτό στην επιφανεια του και δεν θα μου χαλουσε. Πως χαλασε??

Επαιζα μια φορα πριν πολλα χρονια σε μια municipal orchestra (κλαρητζιδες δηλαδη  ;D) και καποιος από το κοινο ο οποιος προφανως ειχε την εντυπωση ότι εχει να κανει με res και όχι με ανθρωπους, ανοιξε μια σαμπανια και κουνοντας την περιελουσε ολη την ορχηστρα. Η πρωτη εκτονωση της σαμπανιας επεσε πανω στην κιθαρα μου. Ηταν η φαση που ο κλαριτζης, ο συχωρεμενος ο Μπαρμπανικος εβγαλε σουγια να τον σφαξει (γινοταν παρα πολλα τετοια στα πανηγυρια) και αν δεν τον κρατουσαμε ολοι οι υπολοιποι θα πεθαινε στη φυλακη.

Το περιστατικο αυτο μαζι με ενα αλλο ηταν που με ορκισαν να μην ξαναασχοληθω με το επαγγελμα αυτο, εξ αλλου δεν ειχα και την αναγκη του

Η υγρασια αυτή κρατηθηκε μεσα στο υλικο της επιφανειας του μαγνητη που είναι σαν συμπιεσμενο χαρτι, το χαρτι αυτό με τον καιρο και σιγα σιγα στραβωσε προς τα πανω και εκοψε συρματακι.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου