Προς το περιεχόμενο

M-Audio Delta Audiophile 24/96 or...?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Gyus ηθελα να ρωτησω κατι.Εχω μια M-Audio Delta 24/96 και ειμαι σχετικα ικανοποιημενος.Ενας φιλος μου δινει μια Sound Blaster Audigy δεν θυμαμαι ομως αν ειναι η 1 'η η 2.Συγκριτικα ποια ειναι καλυτερη.Η M Audio 'η η Sound Blaster?H Sound Blaster εχει midi in midi out?Και κατι αλλο.Αν δεν εχω προενισχυση 'η DI με την sound blaster θα μπορω να ηχογραφω κιθαρες,μπασα κλπ?Mε την M-Audio δε γινεται χωρις προενισχυση.

P>Come Closer and See!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μην το συζητάς... Η M-audio είναι σαφώς καλύτερη, στην πραγματικότητα είναι άλλη κατηγορία προϊόντος.

 

2. Φαίνεται πως η SB δεν έχει midi I/O. Πληροφορίες θα βρεις εδώ.

 

3. Όχι, δε θα μπορέσεις. Και καλό είναι να πάρεις κάτι, υπάρχουν φθηνές λύσεις. Ξέρω και μια κάρτα καλή και φθηνή με όλα αυτά που θέλεις και είναι η Tascam US122 (γύρω στα 200€).

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μην το συζητάς... Η M-audio είναι σαφώς καλύτερη' date=' στην πραγματικότητα είναι άλλη κατηγορία προϊόντος.

 

2. Φαίνεται πως η SB δεν έχει midi I/O. Πληροφορίες θα βρεις εδώ.

 

3. Όχι, δε θα μπορέσεις. Και καλό είναι να πάρεις κάτι, υπάρχουν φθηνές λύσεις. Ξέρω και μια κάρτα καλή και φθηνή με όλα αυτά που θέλεις και είναι η Tascam US122 (γύρω στα 200€).

 

Midi έχουν από πάντα τα μοντέλα platinum της creative. Εγώ πάντως κιθάρα και μπάσο τη βάζω κατευθείαν στη sb με το guitar rig για καθαρά ή την ηχογραφώ με μικρόφωνο όταν θέλω παραμόρφωση. Μία μικρή κονσόλα βέβαια βοηθάει πάντα.

Τώρα βέβαια αφου έχει ήδη ο φίλος την M-Audio δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να ασχοληθεί με την SB.

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω παιδια..Εφοσον ειναι ετσι,δεν θα βαλω την SB...Κατι τελευταιο με βαση κατι που ειπωθηκε..Πως ηχογραφεις με την βοηθεια του Guitar Rig?Eγω το μονο που εχω καταφερει με αυτο ειναι να επεξεργαζομαι το εντελως ακατεργαστο .wav της κιθαρας 'η του μπασου που ηχογραφησα με καρφι κατευθειαν στην καρτα ηχου..

P>Come Closer and See!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε το ρωτησες πολυ καλα , αλλα εγω επειδη ειμαι πολυ εξυπνος το καταλαβα , και επειδη ειμαι πολυ γ@μω τα ατομα θα σε βοηθησω :):):)

προφανως αυτο που εχεις κανει μεχρι τωρα ειναι να ηχογραφησεις σκετη την κιθαρα , και μετα να ανοιξεις το gr2 και να φτιαξεις τον ηχο.

οποτε τωρα θελεις να κανεις το ιδιο αλλα να ακους ταυτοχρονα την ωρα που παιζεις την κιθαρα να περναει μεσα απο το gr2 και να μπορεις να το πειραζεις και να το ηχογραφεις (φυσικα και στις δυο περιπτωσεις την ιδια ηχογραφηση κανεις, dry σημα ηχογραφεις , ή ακατεργαστο οπως το ειπες εσυ)

πρεπει δηλαδη να κανεις ταυτοχρονα software monitoring , και αυτο θα το επιλεξεις απο το προγραμμα Που χρησιμοποιεις και λιγο απο καποιες/καποια ρυθμιση της 2496. πες μας σε πρωτη φαση τι προγραμμα χρησιμοποιεις , logic, sonar , cubase nuendo, και μετα θα σε βοηθησει οποιος ξερει το προγραμμα σου . εγω χρησιμοποιω logic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πώ κάτι πάνω σε αυτό αλλά δεν νομίζω να συμφωνήσετε γενικώς. Και θα το πώ καθαρά γιατί την χρησιμοποιώ 2 χρόνια τώρα χωρίς πρόβλημα.

 

Σε ένα p4 2.66, με 1 giga ram, 2 σκληρούς σις 7200, και winxp sp1c.

 

μιλάω για την audigy2 platinum pro με το panel δηλαδη με τις extra midi in-out , mic, line rca , spdif kai firewiwe θυρες που δίνει.

 

Παιδιά με το sonar μια χαρά δουλεύει και σε φορτωμένα σχετικά projects και χρησιμοποιώντας βέβαια ρυθμίσεις audio 16/48, δεν δουλευω με παραπάνω γιατι δεν μου χρειάζεται

 

Θέλω να πώ οτι επειδή έχω δουλέψει τελευταία και την delta, με βολεύουν οι extra θύρες της audigy και δεν άκουσα ποτέ διαφορά στην ποιότητα ούτε είχα πρόβλημα με latency η σταθερότητα.

 

Γράφω μόνο audio τα πλήκτρα μου.

 

είναι πρακτικό το panelaki για τα λεφτά της.

 

Επίσης, για θέμα λειτουργίας (νομίζω το είχε θίξει και άλλος φίλος) πρέπει να παίζει ρόλο χωρίς να είμαι και ιδιαίτερα σχετικός με τo pc και η κάρτα γραφικών,

 

Απο τότε που έβαλα την ati radeon x 1300 το μηχάνημα πάει καλύτερα και στα μουσικά software. τί να πώ. :lol: :lol: :lol:

 

Αντε πάμε για κανα καφέ που έχει και ωραία μέρα, τα κλείνω όλα :lol:

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα σου προτεινα να κρατησεις την 24/96 και να αγορασεις καποιο λαμπατο προενισχυτη της ταξης των 100-150 ευρω ο οποιος λειτουργει και σαν λαμπατο di..θα προτεινα art...η και samson...to τελυταιο βγαζει και ψηφιακη εξοδο,πραγμα που σημαινει οτι θα μπορεις να ηχογραφεις πανω απο δυο οργανα(2 analog+1 digital...)...εχουν και phantom power για χρηση πυκνωτικου mic...αν τωρα βεβαια μπορεσεις να δωσεις κατι παραπανω για προενισχυση...ακομα καλυτερα...ολα αυτα βεβαια με βαση οτι δεν θα αλλαξεις καρτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boody' date='χρησιμοποιω Cubase SX.Τωρα που ειπες για monitoring κατι αρχισα να ψυλιαζομαι.

Thanx guys[/quote']

 

Πηγαίνοντας στα settings του cubase για το latency το χαμηλώνεις αρκετά έτσι ώστε να μην έχεις καθυστέρηση στον ήχο και μετά πατάς στο κανάλι που ηχογραφείς το κουμπάκι monitor.

myspace.com/figurantinyesterdaysplay

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

boody' date='χρησιμοποιω Cubase SX.[/quote']

 

Πάντως στο SX3 μπορείς να ηχογραφήσεις ΚΑΙ τα εφφέ, βάζοντάς τα στο input bus. Ίσως ισχύει και για τα άλλα SX, δε γνωρίζω...

P>Πρρουτ!</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου