Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο pedalboard: Σφαλματολόγιο και λύσεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν δεν μου κάνει πλέον ,ένα "φτηνό" πεταλάκι distortion, το ανοίγω και του αντικαθιστώ τις διόδους με led , αλλάζει ο ήχος δραματικά και με κόστος μηδαμινό έχω αποτρέψει για λίγο καιρό το GAS.

 

;D ;D ;D ;D ;D

 

Παίζει ρόλο το χρώμα του LED? ??? ::) ;D ;D ;D

 

Σκέφτομαι μωβάκι!  8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • 8 μήνες αργότερα...

Μια μικρή ανάσταση του thread γιατί βρήκα αυτό το site και νομίζω ταιριάζει..Πολύ καλό για όποιον θέλει να σχεδιάσει το pedalboard του και κυρίως να ελέγχει την χωρητικότητα ενός  board και την συνδεσμολογία πεταλιών χωρίς να βάζει - βγάζει πετάλια και να παλεύει με velcro!! Η συλλογή από εφφέ και άλλα καλούδια είναι μεγάλη (μέχρι και πολύμπριζο μπορείς να προσθέσεις ;D ).

 

http://pedalboardplanner.com/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τα Βehringer και τα Jam έχουν τις κλασσικές διαστάσεις των Boss και 125B (πχ. των περισσότερων MXR) αντίστοιχα... (εκτός από μερικά Βehringer που είναι κι αυτά 125Β ή μερικά Jam που είναι λίγο μεγαλύτερα). Απλά διαλέγετε ένα άλλο πετάλι που να τους μοιάζει σε διαστάσεις, πχ. αντί του Jam Delay Lama βάζετε το Skreddy Screw Driver Deluxe.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και μια ερώτηση άσχετου.

 

Πρόσθεσα στο rig μου το tech 21 bass driver programmable. Έτσι διαμορφώνεται ως εξής, κουρδιστήρι, boost, boss odb-3, bass big muff, tech 21. Το λογικό είναι να μπουν μ'αυτήν την σειρά δεδομένου ότι το tech 21 είναι και eq-di οπότε μπαίνει στο τέλος.

 

Ωστόσο αν έχω μόνιμα ανοιχτό το ένα κανάλι στο tech 21 για καθαρό, είναι σωστό πρώτα να μπαίνει η παραμόρφωση (είτε απ'το boss είτε απ'το muff) και μετά να περνάει απ'το tech? Αν μπεί το tech πριν απ'αυτά τα 2 χάνω το di βέβαια αλλά αν είναι πιο σωστό, όπως φαντάζομαι οτι είναι, ας έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τα Βehringer και τα Jam έχουν τις κλασσικές διαστάσεις των Boss και 125B (πχ. των περισσότερων MXR) αντίστοιχα... (εκτός από μερικά Βehringer που είναι κι αυτά 125Β ή μερικά Jam που είναι λίγο μεγαλύτερα). Απλά διαλέγετε ένα άλλο πετάλι που να τους μοιάζει σε διαστάσεις, πχ. αντί του Jam Delay Lama βάζετε το Skreddy Screw Driver Deluxe.

 

Αυτό ακριβώς.Συν ότι έχει και επιλογή ενός "κενού" πεταλιού boss απλά για να δεις τι χώρο πιάνει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου