Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο pedalboard: Σφαλματολόγιο και λύσεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για τέτοια προβλήματα σαν αυτό με τα Boss, προσωπικά χρησιμοποιώ cable ties για να τα δένω κι όχι να τα κολλάω κάτω, κατά προτίμηση μαύρες κι όχι άσπρες για να μην "χτυπάνε" άσχημα στο μάτι. Σε αυτό βοηθάει και το πράσινο σκούρο συρματάκι που χρησιμοποιούν στους κήπους, με το bonus πως μπορεί να επαναχρησιμοποιηθεί και να ρυθμιστεί όπως θέλουμε, σε αντίθεση με μια cable tie που άπαξ και χρησιμοποιηθεί δεν μπορεί να αφαιρεθεί παρά μόνο με κόψιμο (καταστροφή). Aκόμη καλύτερες είναι οι velcro cable straps που πουλάει ο Θωμάς.

 

Ένα ακόμη πολύ χρήσιμο tip για πετάλια που έχουν δύσκολη πρόσβαση επειδή πχ. βρίσκονται στην πίσω σειρά της πεταλιέρας είναι και τα Pedal Riser. Aν δεν έχει ήδη αναφερθεί στο παρόν θρεντ γκουγκλάρετε - είναι απλή αλλά πολύ χρήσιμη και τακτική λύση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Pedal risers?  ;D ;D

Τιν τουτ'?

 

Εγώ πήγα στον Κίτσο τον Μπίρμπαση, τον μαραγκό της γειτονιάς, με τις διαστάσεις που ήθελα και μου έκοψε ένα κομμάτι ξύλλλο.

 

Εκεί πάνω κόλλησα βέλκρο και πετάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήγα στον Κίτσο τον Μπίρμπαση, τον μαραγκό της γειτονιάς, με τις διαστάσεις που ήθελα και μου έκοψε ένα κομμάτι ξύλλλο.

 

κι εγώ κομμάτι ξύλου πρότεινα σε ένα φίλο....καλή λύση και σχετικά τζάμπα...

 

τα pedal risers είναι η επαγγελματική πλευρά της λύσης....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ψειρίσουμε, έχει κι αυτό ένα Α κόστος άσχετα αν έχετε φίλο ξυλουργό ή όχι (εγώ πχ. δεν έχω), κι έχει κι ένα Β βάρος το οποίο είναι μεγαλύτερο από το ελαφρύ σαν πούπουλο pedal riser, που αν δεν απατώμαι έρχεται και με tailor-made velcros δικά του, και είναι σχεδιασμένο έτσι ώστε τα καλώδια και τα jacks να μπαίνουν από κάτω και να γίνονται - σχετικά - αόρατα. Αν και οφείλω να παραδεχθώ πως αν χρησιμοποιήσετε καλό μαχόγκανι η πεταλιέρα σας θα έχει καλύτερο και πιο τρισδιάστατο "σκάσιμο", το οποίο ως γνωστόν βοηθάει και στο μέταλ.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ, τουλάχιστον, δεν σκόπευα να υποβαθμίσω το ποστ σου....

 

απλά με τη λογική, "δεν είμαστε για πολλά έξοδα", μια σανίδα ξύλου είναι ότι πρέπει

σίγουρα ανεβάζει το βάρος αλλά και φίλο ξυλουργό να μην έχεις (εγώ δεν έχω) δεν θα πάει και πάρα πολλά

 

απ'ότι είδα σε αυτό το φόρουμ, λένε πως κοστίζει 24$ το ένα... ακριβούτσικα....

http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?t=599835

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ, τουλάχιστον, δεν σκόπευα να υποβαθμίσω το ποστ σου....

 

Όχι, κανένα πρόβλημα, δεν το αντιλήφθηκα καθόλου έτσι. :)

 

O Θωμάς τα έχει 15 ευρώ το ένα (αυτό συμπεριλαμβάνει και μερικά συμπράκαλα που διαθέτει): http://www.thomann.de/be/stagetrix_pedal_riser.htm

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας ρωτησω κατι...επειδη το PD μου εχει γινει πολυ βαρύ θα ηθελα να προχωρησω σε μια μοντα..να βαλω ροδακια...το θεμα ειναι οτι το PD οταν βγαινει οτ καπακι δεν χωριζει σε 2 ισα μερη αλλα το καπακι ειναι μονο το 1/4 του συνολικου παχους οποτε δεν μπορω να βαλω 2 ροδακια στις 2 πλευρες...μπορει να σκεφτει κανεις μια λυση?

 

παντως για ροδακια δεν ξερουμε ε? :P

 

Τι είναι το PD? Πιντί μ'  που λέμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Κανα δυο ερωτησούλες :)

 

α)Ποιά ειναι η καλύτερη διατομή για patches; Τα ψιλά τα καλώδια ή τα κανονικά; Έχει κάποια διαφορα;Προσωπικά εχω φτιαγμένα mogami με switcraft γωνίες αλλα ειναι τα 0.225 και μου φένονται λίγο ακομπτα.

 

β)Μπορώ να δώσω απο το voodoo lab pp2+ 1.Εξωτερική τροφοδοσία σε πολύμπριζο; 2.Να τροφοδοτήσω και 2ο pp2+;

 

γ)Επειδη δεν έχω βάλει velcro σε pedal, η αφαίρεση του μετά ειναι δύσκολη υπόθεση; Αντε σε pedal που δεν έχουνε τίποτα απο κάτω ειναι οκ, αλλα σε κάποια που έχουνε ετικέτες και αυτοκόλλητα όπως πχ boss;

 

Ευχαριστώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου