Προς το περιεχόμενο

θέλω custom mockingbird!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα στο forum και ελπίζω όλοι να είστε καλά!

θέλω τα φώτα σας για μια καινούρια αγορά! βασικά θέλω mockingbird αλλα λίγο διαφορετική από την bc rich.

θα ξεκινήσω με το γιατί δεν θέλω bc rich.

1 είναι bc rich (γνωστό κορόνα γράμματα η ποιότητα)

2 θέλω κάτι σε custom. μίλησα με το custom shop τους και θέλουν περίπου 6 μήνες και δεν μπορούν να mou κάνουν το head stock που θέλω (banana van halen :P)

3 θέλω να μυρίζει σαν εμενα... να είναι όπως το θέλω εγώ και να είναι μονο μια η κιθάρα σε όλο τη κόσμο... με τα inlays που θέλω στην "ταστιερα"... με το όνομα που θέλω στο headstock και όχι ένα R.

ψάχνω καιρό ένα custom μαγαζί αλλα το μονο που με εντυπωσίασε με τη δουλειά του ήταν ένα από ισπανία το οποιο θέλει 3 μήνες μονο για να ξεκινήσει την κιθάρα και περίπου 3-5 μήνες μετά να την τελειώσει..

αγαπητοί μου συμ-forum ιστές μήπως έχετε ιδέα για κανένα αξιόπιστο μαγαζί που μπορεί να mou φτιάξει την κιθάρα που θέλω? χωρίς περιορισμούς στο shape.. χωρίς περιορισμούς στα specs και χωρίς να m δίνει ένα ερωτηματολόγιο να συμπληρώσω? αυτός που θα μου κατασκευάσει την κιθάρα θέλω να έχει και λόγο επάνω τις... να με συμβουλέψει και όχι να με ρωτήσει λες και μου πουλάει πατάτες...

αυτά ευχαριστώ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

καλησπέρα στο forum και ελπίζω όλοι να είστε καλά!

θέλω τα φώτα σας για μια καινούρια αγορά! βασικά θέλω mockingbird αλλα λίγο διαφορετική από την bc rich.

θα ξεκινήσω με το γιατί δεν θέλω bc rich.

1 είναι bc rich (γνωστό κορόνα γράμματα η ποιότητα)

ΜΕΓΑ λαθος,ποιος τα λεει αυτα ? Οτι πληρωνεις παιρνεις.Υπαρχουν φτηνες,υπαρχουν και ακριβες.

2 θέλω κάτι σε custom. μίλησα με το custom shop τους και θέλουν περίπου 6 μήνες και δεν μπορούν να mou κάνουν το head stock που θέλω (banana van halen :P)

3 θέλω να μυρίζει σαν εμενα... να είναι όπως το θέλω εγώ και να είναι μονο μια η κιθάρα σε όλο τη κόσμο... με τα inlays που θέλω στην "ταστιερα"... με το όνομα που θέλω στο headstock και όχι ένα R.

ψάχνω καιρό ένα custom μαγαζί αλλα το μονο που με εντυπωσίασε με τη δουλειά του ήταν ένα από ισπανία το οποιο θέλει 3 μήνες μονο για να ξεκινήσει την κιθάρα και περίπου 3-5 μήνες μετά να την τελειώσει..

αγαπητοί μου συμ-forum ιστές μήπως έχετε ιδέα για κανένα αξιόπιστο μαγαζί που μπορεί να mou φτιάξει την κιθάρα που θέλω? χωρίς περιορισμούς στο shape.. χωρίς περιορισμούς στα specs και χωρίς να m δίνει ένα ερωτηματολόγιο να συμπληρώσω? αυτός που θα μου κατασκευάσει την κιθάρα θέλω να έχει και λόγο επάνω τις... να με συμβουλέψει και όχι να με ρωτήσει λες και μου πουλάει πατάτες...

αυτά ευχαριστώ

Ολα αυτα που ζητας εχουν και το κοστος τους.Στην Bc rich σου εδωσαν τοσο χρονο αναμονης γιατι "μαλλον" δεν εισαι ο μονος στη λιστα αρα....

 

Επανερχομαστε

Με λιγα λογια δεν ξερεις τι ακριβως θελεις απο ξυλα,μαγνητες hardware γενικα και θελεις ο "μαστορας" να σου προτεινει.....Παρολα αυτα θελεις η κιθαρα σου να ειναι μοναδικη επειδη το headstock αντι για κερατα θα εχει το headstock καποιου αλλου μοντελου και μπορει να φερει και το μονογραμμα σου  ::) ::) ::) χμμμμ

 

Τι θες να βαλεις για inlays μηπως υπαρχει και αυτο καπου αλλου και στο τελος τα συνδιασεις ΟΛΑ μαζι..... ???  ;)

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω οτι προσωπικά θα είχα πρόβλημα να περιμένω 6-8 μήνες για μια κιθάρα που θα έγραφε "Μπουμπού" στο headstock...

Νομιζω οτι θα ειχες αν ηταν "μονο" αυτο που ηθελες να γραφει και ολη η υπολοιπη να ηταν "στανταρ"  ;)

 

Παντως για να δωσω μια αναφορα και να καταλαβεις περιπου τι παιζει με τα custom shop της καθε εταιριας.Στη fender η λιστα αναμονης για καποιους luthiers φτανει και τα 5 χρονια  ;)

Αρα κατ'εμε οι 6-8 μηνες που σου ειπαν στην BC rich ειναι ΑΡΙΣΤΟ χρονικο περιθωριο

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό θα πει γρηγορη απάντηση...

βασικά έχω κολλήσει σε αυτό το headstock χωρίς να ξέρω τον λόγο...θα έλεγα ότι με τραβάει παρα πολύ...για το όνομα στο headstock θέλω να δώσω το ψευδώνυμο τις γυναικας μου και στην επομενη custom που θα κάνω το όνομα του παιδιού μου που ευελπιστώ επίσης να κάνω...γενικά από κιθάρες με τραβάνε οι gibson.. έχω είδη μια και το όλο balance τις μου αρέσει παρα πολύ οποτε θα έλεγα κάτι σε mahogany πολύ καλής ποιότητας.για το οικονομικό δεν υπάρχει θέμα γιατί μαζεύω λεφτά εδώ και καιρό και είμαι περίπου στα 2000 και μέχρι να τελειώσει το σκηνικό μαλών θα είμαι στα 3000.

την κιθάρα την θέλω σε zebra χρώμα και για inlays θέλω μονο στο 12-14 ταστο 3 γρατζουνιές (ναι είμαι glamas).

από ηλεκτρικά τώρα έχω βρει μερικά handmade μαγαζιά εδώ αγγλία που ζω για τα οποια έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αν και στις περισσότερες κιθάρες μου έχω duncan. το μονο βέβαιο είναι ότι μιλάμε για 2 humbuckers, floyd rose, και από την bc rich έχω ερωτευτεί το βαρύτονε switcher, επίσης θέλω να ψαχτώ για sustain μαγνήτη, το είχα δει σε κάποιες jackson και φερνάντες.

για το ξύλο τις "ταστιερας" μαλών rosewood εκτος και αν κάποιος έχει να m προτείνει κάτι καλύτερο σε μαύρο χρώμα, κάτι ποιο ευκολόπαιχτο.. sorry ασχολούμαι ποιο πολύ με notes παρα με ξυλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως για να δωσω μια αναφορα και να καταλαβεις περιπου τι παιζει με τα custom shop της καθε εταιριας.Στη fender η λιστα αναμονης για καποιους luthiers φτανει και τα 5 χρονια  ;)

Αρα κατ'εμε οι 6-8 μηνες που σου ειπαν στην BC rich ειναι ΑΡΙΣΤΟ χρονικο περιθωριο

 

αταραμένο GAS φιλε μου... αυτό είναι παρα πολύ βάναυσο... αυτή η αναμονή σκοτώνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος ειπε οτι το custom shop της bcrich ειναι κορωνα γραμματα... ????? Σε πληροφορω οτι το custom shop Της bc rich ειναι απο τα καλυτερα custom shop που μπορεις να βρεις... Ειναι και ο λογος που υπαρχει η εταιρεια εδω και 20 χρονια που δεν υπαρχει bernie rico... Yπαρχει και ο bernie rico jr ο οποιος εχει φτιαξει μια δικια του εταιρεια και κανει καστομ οργανα... Αν δεν εχεις προβλημα να περιμενεις τοσο καιρο τοτε προχωρα αφοβα... Να εχεις υποψην παντως οτι αν ψαχνεσαι για καστομ οργανο σε τετοιες εταιρειες να ξερεις οτι δεν καθαριζεις με λιγοτερα απο 4000-5000 δολλαρια.

 

Βεβαια ειναι και τρελη ξενερα να εχει Mockinbird που να μην ειναι bcrich... Επισης οι εργοστασιακες τι εχουν και δεν παιρνεις μια τετοια να καθαρισεις... ?

1000 φορες να παρεις μια rich mockinbrid  και να πας σε καποιον ελληνα luthier  και να σου φτιαξει το headstock που θες. Επισης υπαρχουν και πολλοι Ελληνες που μπορουν να σου κανουν μια καστομ κιθαρα... !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην το rosewood ειναι κοκκινοπο και οχι μαυρο.Το rosewood ειναι ισως το πιο φτηνο ξυλο που μπορεις να βαλεις σε ταστιερα.

Απο bc rich στην ουσια δεν σ'αρεσει κατι ουτε σε σχημα αλλα ουτε σε playabillity παρα μονο ενα ηλεκτρικο/ηλεκτρονικο μπλομπλικι.

 

Δεν χρειαζεται να επεκταθω παραπανω και να αναλυσω τις απαιτησεις σου,αυτες ειναι και αυτες θελεις.....Σεβαστο περα για περα  :)

 

Στο ψητο τωρα.....

http://www.radulovic.vestel.com.mk/

Εχω συνεργαστει με τον κυριο και μονο τα καλυτερα εχω να πω.....

Μπορεις να διαβασεις και σχετικο θεμα που εχει ανοιχτει εδω στο noiz

http://www.noiz.gr/index.php?topic=191414.0

 

Ο "δικος μας" Κωστας Κακανιαρης

http://www.jokerguitars.gr/

Επισης εχω διαβασει τα καλυτερα για τον κυριο Κακανιαρη

 

Οικονομακης

http://www.enigmagt.gr/

 

http://www.guitars.gr/

 

Ολοι οι παραπανω ειναι επαγγελματιες οργανοποιοι.....Μπορεις να βρεις τα τηλεφωνα τους στις σελιδες που σου παρεθεσα και να μιλησεις μαζι τους.Στο radulovic στειλε mail και θα σου απαντησει ο ιδιος.....

 

Ελπιζω να βοηθησα......Για αγγλια δεν ξερω κατι σχετικο οποτε......iam sorry

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το όνομα στο headstock θέλω να δώσω το ψευδώνυμο τις γυναικας μου

 

:o :o :o

 

Όχι ρε φίλε και στην κιθάρα η γυναίκα! Που πάει αυτή η κοινωνία;  ::) ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "δικος μας" Κωστας Κακανιαρης

http://www.jokerguitars.gr/

Επισης εχω διαβασει τα καλυτερα για τον κυριο Κακανιαρη

o "δικος μας", δεν ασχολείται με κατασκευή ηλεκτρικών οργάνων...μόνο με τη βαφή τους.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου