Προς το περιεχόμενο

θέλω custom mockingbird!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mη ζητας συγνωμη φιλε μου...

Μιλας απλως για πραγματα που δε γνωριζεις...

Ποιες κιθαρες εχεις?

ποια ειναι τα γνωρισματα τους?

Τι διαφορες εχουν στον ηχο?

Γιατι?

Ποιο ειναι το αγαπημενο σου ξυλο(για το σωμα)?

Γιατι?

Ποια εχεις ακουσει?

Και τι ποιοτητας?

Απο υλικα λαιμων τι γνωριζεις?

Γιατι απεχθανεσαι τις fender? και δη το custom shop της...

Εχεις παιξει ποτε με fender custom shop?

Τι ταστα σου αρεσουν?

Με ποσα εχεις παιξει?

Ποιο παχος μπρατσου σε βολευει?

Με ποσα διαφορετικα εχεις παιξει?

Βαμμενο η αβαφο?

Απο scale τι παιζει?

25.5 η 24.75 η 25 ????

Ποσο φαρδυ θελεις να ειναι το nut?

 

 

Ιδου το 1/6 αυτων που θα πρεπει να ΞΕΡΕΙΣ πριν πας σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ Custom shop...

ειτε ειναι της bcrich ειτε του blackie απο το noiz...

 

Οκ απαντησες στη πρωτη ερωτηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Απο τους (αν οχι Ο) καλυτερους Ελληνες οργανοποιους.

Sorry guys...αλλά τόσα χρόνια ΔΕΝ έχω καταλάβει. Ο Κος Ντούκας φτιάχνει από το μηδέν κιθάρες ή partcasters?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry guys...αλλά τόσα χρόνια ΔΕΝ έχω καταλάβει. Ο Κος Ντούκας φτιάχνει από το μηδέν κιθάρες ή partcasters?

 

Google is your friend !! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νσκ πέρα από την doubleneck δεν θέλω να πουλήσω καμια, επίσης για λαμπάτο ενισχυτή θέλω έναν συγκεκριμένο για τον οποιο δεν ήρθε ακόμα η ώρα του... είναι ο bad boy από την DV mark.

γενικά επειδή η αγαπημένη μου dime τελειώνει... την έχω περάσει από τα μύρια κύματα και πλέων μαλών θα πρέπει σιγά σιγά να μείνει στον τοίχο του δωματίου μου... οποτε θέλω κάτι στο style τις...

για τις ερωτήσεις σου μου δίνεις το ερωτηματολόγιο που δίνουν όλοι και απεχθάνομαι αλλα ας απαντήσω σε ότι μπορώ...

22 "ταστα", thin το thick "ταστιερα", ποιο στενή στα πάνω "ταστα", να λες paulo φέρνει και όσο κατεβαίνει να ανοίγει σαν jackson (έτσι είναι τις dime)

το ζητούμενο του ήχου είναι να έχει bluesato ήχο και στα γκάζια να τσιμπάει, τα υπόλοιπα είναι στα δάχτυλα μου και ούτε στα ξυλα ούτε στους μαγνήτες.επίσης την "ταστιερα" την θέλω άβαφτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νσκ πέρα από την doubleneck δεν θέλω να πουλήσω καμια, επίσης για λαμπάτο ενισχυτή θέλω έναν συγκεκριμένο για τον οποιο δεν ήρθε ακόμα η ώρα του... είναι ο bad boy από την DV mark.

γενικά επειδή η αγαπημένη μου dime τελειώνει... την έχω περάσει από τα μύρια κύματα και πλέων μαλών θα πρέπει σιγά σιγά να μείνει στον τοίχο του δωματίου μου... οποτε θέλω κάτι στο style τις...

για τις ερωτήσεις σου μου δίνεις το ερωτηματολόγιο που δίνουν όλοι και απεχθάνομαι αλλα ας απαντήσω σε ότι μπορώ...

22 "ταστα", thin το thick "ταστιερα", ποιο στενή στα πάνω "ταστα", να λες paulo φέρνει και όσο κατεβαίνει να ανοίγει σαν jackson (έτσι είναι τις dime)

το ζητούμενο του ήχου είναι να έχει bluesato ήχο και στα γκάζια να τσιμπάει, τα υπόλοιπα είναι στα δάχτυλα μου και ούτε στα ξυλα ούτε στους μαγνήτες.επίσης την "ταστιερα" την θέλω άβαφτη!

 

Οκ... εφοσον ξερεις τι ζητας τοτε προχωρα σε οτι σε ευχαριστει . Τα δεδομενα τα ξερεις πλεον... Η ριτς ειναι λιγο ρισκο γενικα... Δεν θα σου φαει λεφτα αλλα το 6 μηνες ειναι πολυ γενικο... Μπορει να περασει και χρονος και να μην εχεις κανει δουλεια... Εγω παλι ειμαι πολυ κατα των καστομ οργανων διοτι πληρωνεις πολλα και σιγουρα στο εμποριο υπαρχουν οργανα που θα σε βολεψουν... Αν παλι οχι τοτε οπως σου ειπα , στειλε το τηλ σου με π.μ. να σου πω την αποψη μου με καποιο Ελληνα οργνανοποιο και στην συνεχεια οπως σε φωτισει

 

 

http://www.facebook.com/guitarsgr/photos_stream

Εσύ, δηλ εδώ...τι καταλαβαίνεις?

 

Απο το fb τιποτα... Απο το σαιτ του παλι πολλα

 

http://www.guitars.gr/

 

edit : αααα ξεχασα να βαλω  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νσκ πέρα από την doubleneck δεν θέλω να πουλήσω καμια, επίσης για λαμπάτο ενισχυτή θέλω έναν συγκεκριμένο για τον οποιο δεν ήρθε ακόμα η ώρα του... είναι ο bad boy από την DV mark.

γενικά επειδή η αγαπημένη μου dime τελειώνει... την έχω περάσει από τα μύρια κύματα και πλέων μαλών θα πρέπει σιγά σιγά να μείνει στον τοίχο του δωματίου μου... οποτε θέλω κάτι στο style τις...

για τις ερωτήσεις σου μου δίνεις το ερωτηματολόγιο που δίνουν όλοι και απεχθάνομαι αλλα ας απαντήσω σε ότι μπορώ...

22 "ταστα", thin το thick "ταστιερα", ποιο στενή στα πάνω "ταστα", να λες paulo φέρνει και όσο κατεβαίνει να ανοίγει σαν jackson (έτσι είναι τις dime)

το ζητούμενο του ήχου είναι να έχει bluesato ήχο και στα γκάζια να τσιμπάει, τα υπόλοιπα είναι στα δάχτυλα μου και ούτε στα ξυλα ούτε στους μαγνήτες.επίσης την "ταστιερα" την θέλω άβαφτη!

 

Φίλε randy_rhoads θα πρέπει λογικά να καταλαβαίνεις ότι πολύ δύσκολα κάποιος μάστορας, όσο καλός και αν είναι, θα φανταστεί τι έχεις στο κεφάλι σου για να το φτιάξει, άρα αντί να σνομπάρεις τα ερωτηματολόγια, και εφόσον είσαι διαθέσιμος να δώσεις ένα τέτοιο ποσό (2-3 χιλιάρικα όπως έγραψες) καλό είναι να δεις τι κάνουν όλα αυτά τα νούμερα και οι επιλογές, ώστε να πιάσουν τόπο τα χρήματα σου :) Αφήνω τα ξύλα (τα οποία δεν θεωρώ ότι παίζουν άλλο ρόλο πλέον της ομορφιάς και του βάρους) και πάω σε πιο ουσιαστικά πράγματα. Αφού λοιπόν έχεις κατασταλάξει στον τύπο σώματος που θες, επικεντρώσου στο ουσιαστικό της υπόθεσης που είναι το μπράτσο. Πίστεψέ με όσο όμορφη και να είναι μία κιθάρα, αν την πιάσεις και δυσανασχετείς δεν θα την ευχαριστηθείς ποτέ. Οπότε οι λύσεις είναι οι εξής για την περίπτωσή σου:

 

Μαθαίνεις και ψάχνεις τι έννοιες που έχουν να κάνουν με την κατασκευή του μπράτσου (radious, scale, αριθμό τάστων, μέγεθος τάστων, μέγεθος nut κτλ κτλ), ή αν είσαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ικανοποιημένος από κάποια συγκεκριμένη κιθάρα (σε βαθμό που δεν θα δοκιμάσεις μία ...Musicman JP6 ας πούμε και θα αναθεωρήσεις :P) ζητάς από τον κατασκευαστή να σου κάνει ένα ακριβώς ίδιο λαιμό με τα ίδια specs. Βέβαια το βρίσκω λίγο χαζό, γιατί χάνεις το πλεονέκτημα του custom, που σημαίνει ότι φέρνεις τα πάντα στα μέτρα σου! Μπορεί δηλαδή στη Gibson σου ο λαιμός της να σου κάθεται τέλεια στο χέρι, όλα να είναι τρομερά και φοβερά, ΑΛΛΑ τα τάστα να σου φαίνονται λίγο "κοντά", ή μπορεί να ζηλεύεις το παχύ και στενό μανίκι της ESP ενός φίλου σου... Σκέψου ότι ότι έχεις δοκιμάσει και σου έχει αρέσει, μπορείς να τα συγκεντρώσεις σε μία κιθάρα! Αυτό δεν είναι και το νόημα άλλωστε; ;)

 

'Αρα για μένα, δοκίμασε όσες περισσότερες κιθάρες μπορείς, και σημείωνε τι σου άρεσε στην καθεμία. Όχι μόνο στο μανίκι αλλά οπουδήποτε! Γιατι να μην κάνεις τη πρώτη mockingbird η οποία θα έχει το βολικό arm rest της JP6 ή piezoσύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry guys...αλλά τόσα χρόνια ΔΕΝ έχω καταλάβει. Ο Κος Ντούκας φτιάχνει από το μηδέν κιθάρες ή partcasters?

 

Και τα δυο. Οπου βλεπεις "NS Strat/Tele" προκειται για partcaster. Ισως με δικο του φινιρισμα, αλλα partcaster, σαν την τελε μου. Οπου βλεπεις "Dukas Custom" ειναι 100% χειροποιητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το fb τιποτα... Απο το σαιτ του παλι πολλα

Μου δείχνεις παρακαλώ το κομμάτι της οργανοποιείας?

 

ΥΓ. Thanks Odis...τώρα το είδα

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

ΥΓ. Thanks Odis...τώρα το είδα

αυτό που είδες απαντάει στην αρχική σου ερώτηση. Αν όχι , τότε ο ντούκας έχει και τηλέφωνο για περαιτέρω ερωτήσεις .

 

Γιατί δεν βάζεις γελάκι σήμερα ;  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου