Προς το περιεχόμενο

θέλω custom mockingbird!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Sorry gia ta greeklish, tha einai mono gia afto to minima, vasika paizei na mou eksigiseis ti einai to astari kai kata pws kai pwso epireazei to teliko finirisma ton tono mias kitharas?

 

Randy συγνωμη που θα στο πω αλλα δεν θες custom μετα απο αυτο το μυνημα σου... Προσωπικα στα εχω πει και απο π.μ. ομως για να παραγγειλεις ενα καστομ οργανο πρεπει να εισαι απολυτα κατασταλαγμενος στο τι ζητας και ποιες οι επιπτωσεις του καθετι στο τελικο αποτελεσμα... Οχι ομως σε θεωρητικο βαθμο , γιατι αυτο παιζει... Αλλα σε πρακτικο... Πρεπει ας πουμε να εχεις δοκιμασει αρκετες αβαφες κιθαρες για να καταλαβεις ποσο και πως εππηρεαζουν τα χρωματα στον ηχο.... Σου επιστω την προσοχη...

 

Τα καστομ οργανα τα παντρευεσαι... Δεν σε βλεπω ετοιμο... Ειληκρινα...Θα δωσεις τσαμπα τοσα λεφτα... Παρε μια μοκι απο τον τομαν κανε την πλακα σου και μετα βλεπεις... Δατς μαι του σεντς !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Sorry για τα greeklish, θα είναι μονο για αυτό το μήνυμα, βασικά παίζει να μου εξηγήσεις τι είναι το αστάρι και κατά πως και πόσο επηρεάζει το τελικό φινίρισμα τον τόνο μιας κιθάρας?

Διαβάζουμε γενικά στο Ιnternet για τα χαρακτηριστικά που δίνουν τον τόνο στα ξύλα. Αλλά οι περισσότεροι αγνοούμε ότι αυτά αναφέρονται στο πρωτογενές υλικό που λέγεται ξύλο.

Για να γίνει μία κιθάρα όπως τη βλέπουμε στα ράφια, προφανώς χρειάζεται κάποιο από αυτά τα ξύλα...αλλά...

1) Όταν τελειώσει το "καλούπωμα", αυτό το ξύλο περνιέται με αστάρι (sealer) για να κλείσουν οι πόροι και να προετοιμαστεί το όργανο για τη βαφή. Πόσα χέρια? Εξαρτάται από το είδος του ξύλου (πορώδες ή όχι).

2) Το δεύτερο στάδιο είναι να περαστεί με τη μπογιά. Πόσα χέρια? Όσα ρίξει ο βαφέας και τα κρίνει ικανοποιητικά.

3) Το τρίτο στάδιο είναι το λούστρο. Πόσα χέρια? Όσα ρίξει ο βαφέας και τα κρίνει ικανοποιητικά και κατάλληλα για να περασει στις κρέμες και βούρτσες. Το νίτρο, ας πούμε, που είναι πιο λεπτό από τη πολυουρεθάνη θέλει περισσότερα χέρια για να αντέξει τα τριψίματα-γυαλίσματα.

4) Αφού τελειώσουμε όλα αυτά, έρχονται οι κρέμες και οι βούρτσες. Η διαδικασία γυαλίσματος που έχω παρακολουθήσει αποτελείται από 3 διαφορετικές επικαλύψεις κρέμας γυαλίσματος.

Εάν λοιπόν, όλα αυτά ΔΕΝ επηρεάζουν τον ήχο...παίρνεις σαν δεδομένο τα χαρακτηριστικά ήχου των ξύλων που αναφέρονται στο Internet ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και κατά πως και πόσο επηρεάζει το τελικό φινίρισμα τον τόνο μιας κιθάρας?

Αυτό μπορεί να στο απαντήσει ο Νέστορας που άλλαξε τη πολυουρεθάνη μίας κιθάρας που ήξερε πολύ καλά, σε νίτρο

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα τι επαθε σημερα ο Marathon ρε σεις ? Εδωσε σοβαρη απαντηση χωρις το ιδιαζων χιουμορ του ? Βρε μπραβο... ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα τι επαθε σημερα ο Marathon ρε σεις ? Εδωσε σοβαρη απαντηση χωρις το ιδιαζων χιουμορ του ? Βρε μπραβο... ;D

...δεν διάβασες καλά φαίνεται...απλά σου αρέσει το "χοντρό" χιούμορ ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wraia, epidei vrika mia usa custom bc rich mockingbird sto kitharadiko tis goitonias mou (GAK) an tin parw mpwro na tis kanw tis alages pou thelw? Kai me symferei? Milame gia allo finirisma, alagh ilektrikwn, magnites, floy rose kai tha prepei na tis kanw kai mia akoma rrypa gia to baritone switcher!  Alla san kataskevh h kithara mou arese apistefta!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μπορεί να στο απαντήσει ο Νέστορας που άλλαξε τη πολυουρεθάνη μίας κιθάρας που ήξερε πολύ καλά, σε νίτρο

Aληθές, μόνο που δεν το άλλαξα για να φτιάξει ο ήχος. Ήταν σε μια κιθάρα που μ' άρεσε, αλλά τη χτύπησα και από κάτω είδα άλλο χρώμα. Αφού έφυγαν οι 2.5 tn πολυουρεθάνης, χρώματα κλπ ξαναβάφτηκε-νίτρο. Ο συμμαθητής μου (Κ.Κ.) έκανε φυσικά εξαιρετική δουλιά και μου είπε ότι θα "την ακούσεις" μετά από 5-6 μήνες. Η κιθάρα είναι πλέον πούπουλο, ακούγεται "ακόμη" πιο εξαιρετικά, πιο γεμάτα και είναι και πιο "όμορφη".

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ο συμμαθητής μου (Κ.Κ.) έκανε φυσικά εξαιρετική δουλιά και μου είπε ότι θα "την ακούσεις" μετά από 5-6 μήνες. Η κιθάρα είναι πλέον πούπουλο, ακούγεται "ακόμη" πιο εξαιρετικά, πιο γεμάτα και είναι και πιο "όμορφη".

 

Ο Κ.Κ. Downing ήταν συμμαθητής σου βρε θηρίο;  :o ;D

 

Η αλήθεια είναι επειδή έχω πιάσει το εν λόγο κούτσουρο του Sir και πριν και μετά, η διάφορα στο βάρος είναι σχεδόν εντυπωσιακή.

 

Αλλά και ηχητικά «άνοιξε» καθώς ξεμπούκωσαν τα... κσύλα  :D 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aληθές, μόνο που δεν το άλλαξα για να φτιάξει ο ήχος.

Δεν το είπα ότι το έκανες γι αυτό...απλά το έκανες και είσαι ο πλέον κατάλληλος για να πείς τις εντυπώσεις σου :D

Αλλά και ηχητικά «άνοιξε» καθώς ξεμπούκωσαν τα... κσύλα  :D 

Άρα...τι μας λέτε? Ότι οι πίνακες που αναφέρουν τις "ηχητικές" ιδιότητες των κσύλων...είναι (sic) ατελείς? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wraia, epidei vrika mia usa custom bc rich mockingbird sto kitharadiko tis goitonias mou (GAK) an tin parw mpwro na tis kanw tis alages pou thelw? Kai me symferei? Milame gia allo finirisma, alagh ilektrikwn, magnites, floy rose kai tha prepei na tis kanw kai mia akoma rrypa gia to baritone switcher!  Alla san kataskevh h kithara mou arese apistefta!

Ναι μπορεις να κανεις τις αλλαγες που θες........Και ειναι και προτημοτερη αυτη σου η επιλογη απο το να ξαναφτιαχτει απο την αρχη ολοκληρη η κιθαρα.....

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου