Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο pedalboard: Σφαλματολόγιο και λύσεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά!

 

Λόγω της αυξανόμενης μόλυνσης του G.A.S.(Gear Acquisition Syndrome) σκεφτόμουν ότι θα ήταν πολύ χρήσιμο για όλους τους πάσχοντες να υπάρχει ένα thread που να μπορούμε όλοι να παρουσιάζουμε τα προβλήματα που προέκυψαν σε εμάς κατά το στήσιμο της πεταλιέρας μας (προβλήματα οποιουδήποτε τύπου...) και τις λύσεις που τελικά μας έσωσαν! 8)

Αυτό θα βοηθήσει άλλους να σώσουν τα αυτιά τους, τον χρόνο τους, ακόμα ίσως και την τσέπη τους! ;D

 

Τα θέματα που θα συζητηθούν θα μπορούν να είναι για παράδειγμα:

προβλήματα με την σειρά των πεταλιών,

προβλήματα με την τροφοδοσία,

προβλήματα με το μέγεθος-βάρος,

προβλήματά θορύβου,

προβλήματα στη συνεργασία με τον ενισχυτή ή την κιθάρα

κτλ κτλ κτλ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ας ξεκινήσω με κάτι απλό!

 

Λόγω αυξανόμενου βάρους του αυξανόμενου αριθμού πεταλιών, μετά από πολύ σκέψη και ψάξιμο, απέκτησα καινούρια θήκη μεταφοράς με ροδάκια! μικρό θα μου πείτε, αλλά μου έλυσε (και μου ξεκούρασε) τα χέρια!

 

http://www.thomann.de/gr/gator_gig_box_original_pedalboard.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Στιγμές συνειδητοποίησης και προόδου για μένα ήταν οι εξής:

 

α. Όταν κατάλαβα ότι δεν χρειάζομαι πάνω από έξι-εφτά πετάλια για το κάθε project με το οποίο ασχολούμαι οπότε και δεν χρειάζεται να κουβαλάω και τα είκοσι πετάλια πάνω σε μια πεταλιέρα. Ιδιαίτερα τα δέκα διαφορετικά fuzz που έχω μαζέψει...

 

β. Όταν ανακάλυψα ότι χρειάζομαι μια μικρή και ελαφριά πεταλιέρα στημένη για τις πρόβες που κάνω. Άφησα στο σπίτι κάποια πετάλια θεόβαρια ήυ περίεργα (H&K Replex, Effectrode Phaseomatic, Bad Cat 2-Tone, Rockman Echo) σαν στουντιακά εργαλεία και για τα live αφού το να τα κουβαλάω 4 φορές τη βδομάδα σε πρόβες μου είχε βγάλει τη μέση.

 

γ. Όταν ανακάλυψα τα GeorgeL και πλέον ο ήχος μου ήταν ίδιος τόσο καρφί στον ενισχυτή όσο και μέσα από την πεταλιέρα με τα πετάλια bypass.

 

δ. Όταν ανακάλυψα ότι από την PP2 μπορώ να τροφοδοτήσω ένα πολύπριζο κάτω από την πεταλιέρα και από 'κει να δώσω ρεύμα στα διαφορετικά power supplies που η PP2 δεν μπορούσε να τροφοδοτήσει. Αρκετά χρήσιμο στο νοικοκύρεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σφαλματολόγιο: τα 234 πεταλια (και τα χιλιαδες ευρω που μου κοστησαν) που αλλαζα σαν τα πουκαμισα "γιατι βγηκε ενα καλυτερο",το ατελειωτο tap dancing,το καλωδιομανι,τα χρατς -χρουτς και η απωλεια σηματος και το κουβαλημα...)

 

η ΛΥΣΗ:

 

17553d1283286769-vox-tonelab-se-boawa0bfb.jpg

 

μπαινω αισιως στον 7ο χρονο που ειμαι pedalfree & ποτε μου δεν ειχα καλυτερο ηχο και...ψυχικη ΗΡΕΜΙΑ... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστια σημασία έχουν το βάρος και ο χώρος που καταλαμβάνουν τα πετάλια στο κουβάλημα. Καλύτερα λιγότερα και ελαφρύτερα, παρά το να κουβαλά κανείς 10 κιλά pedalboard σε πρόβες και gigs. Πλέον το footprint ενός πεταλιού στο pedalboard αποτελεί σημαντικότατο παράγοντα για την επιλογή του (για μένα!).

Ε, δεν το λές και μικρό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, δεν το λές και μικρό!

 

όχι μικρή η θήκη! μικρή η λύση του προβλήματος. όχι τίποτα σπουδαίο. υπάρχουν πολύ χειρότερα προβλήματα!

 

Σφαλματολόγιο: τα 234 πεταλια (και τα χιλιαδες ευρω που μου κοστησαν) που αλλαζα σαν τα πουκαμισα "γιατι βγηκε ενα καλυτερο",το ατελειωτο tap dancing,το καλωδιομανι,τα χρατς -χρουτς και η απωλεια σηματος και το κουβαλημα...)

 

η ΛΥΣΗ:

 

17553d1283286769-vox-tonelab-se-boawa0bfb.jpg

 

μπαινω αισιως στον 7ο χρονο που ειμαι pedalfree & ποτε μου δεν ειχα καλυτερο ηχο και...ψυχικη ΗΡΕΜΙΑ... ;D

 

SF εσύ ανήκεις στους θεραπευμένους! δεν μετράει! ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστια συζήτηση, είδα δραματική αλλαγή στον ήχο μου όταν

έβαλα ένα πολύ ωραίο buffer στην αλυσίδα μου και μαζί με το

καταπληκτικό buffer του klon δεν έχω θέματα αλοιώσεων του σήματος.

 

Για πολλά χρόνια είχα george l's, δεν είχα θέματα, αλλά είπα να

πειραματιστώ και με άλλα. Κατέληξα σε mogami με switchcrafts ends.

Έφυγαν τα πολλά treble που είχα και πλέον πιστεύω οτι ο ήχος

συχνοτικά είναι πολύ πιο ισωροπημένος.

 

Επειδή έχω αρκετά πετάλια το θέμα του χώρου και το πώς θα χωρέσω

αυτά που χρειάζομαι, είναι πολύ σημαντικό. Έτσι λοιπόν εδώ και αρκετά

χρόνια πριν κάνω rearrange την πεταλιέρα καταλήγω στο τελικό layout

πρώτα στο illustrator και μετά ξεκινάω.

 

Επίσης πολύ σημαντικό ρόλο έχει η τροφοδότηση τους, η λύση που παραδέχονται

όλοι παγκοσμίως ως την καλύτερη είναι το pedal power 2+. Οπότε έχω

2 και βρήκα την υγεία μου από ρευματα.

 

Το τελευταίο που δεν έχω βρεί λυση είναι το βάρος που είναι αρκετό.

 

Προς το παρών το pedalboard μου έχει αυτή την όψη, δεν ακουμπάω

καν το θέμα επιλογής πεταλιών.

 

dscn0374b.jpg

 

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

02032011104.jpg

 

Εχω φτιάξει αυτό το pedal board και το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι έβαλα στο τέλος το cry baby. Τι κάνω ? άμα τραβήξω καλώδια για να το βάλω στη δεύτερη θέση, θα έχω σοβαρή απώλεια ? επίσης δεν μπορώ όπως είναι να το βάλω δεύτερο (εννοώ να του αλλάξω θέση), γιατί από πάνω έχει ένα σκαλοπάτι κενό το οποίο έχει γίνει για να μπει delay και chorus , και θα αλλάξει και η κλίση του.  Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση ? το ξανά φτιάχνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα και δεν έχω pedalboard, αλλά έκανα ένα σημαντικό λάθος για χρόνια:

 

Δεν είχα booster! :D

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

02032011104.jpg

 

Εχω φτιάξει αυτό το pedal board και το βασικό μου πρόβλημα είναι ότι έβαλα στο τέλος το cry baby. Τι κάνω ? άμα τραβήξω καλώδια για να το βάλω στη δεύτερη θέση, θα έχω σοβαρή απώλεια ? επίσης δεν μπορώ όπως είναι να το βάλω δεύτερο (εννοώ να του αλλάξω θέση), γιατί από πάνω έχει ένα σκαλοπάτι κενό το οποίο έχει γίνει για να μπει delay και chorus , και θα αλλάξει και η κλίση του.  Τι κάνω σε αυτή τη περίπτωση ? το ξανά φτιάχνω ?

 

Μπορείς να προσθέσεις ένα πάχος mdf όσο το φάρδος του cry baby εκεί που θέλεις να μπει . έτσι θα έρθει στο ίδιο ύψος με το σκαλοπάτι αλλά θα χάσεις λίγο χώρο απο αυτό.

και θα έχεις λίγο περισσότερο βάρος .

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου