Προς το περιεχόμενο

Μια συμβουλή για αγορά ηλεκτρικής!


gto234

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά,

ουτε βδομάδα δεν πέρασε που πούλησα την κιθάρα μου και μη έχοντας άλλη έχω αρχίσει να παθαίνω κάτι.Εχω στο μυαλό μου να πάρω μια ηλεκτρική κιθάρα που θα είναι ΕΛΑΦΡΥΑ και απλή.Σκέφτομαι τα εξής:

Rockinger Strat swamp ash 530¤+25¤(nut)+14.8¤(shipping)=569.8¤

Rockinger Tele swamp ash 525¤+25¤(nut)+14.8¤(shipping)=564.8¤

Framus Diablo Pro(strat style) swamp ash w/ SSH seymour duncan pickups περίπου 700-750¤

Framus Renegade Pro(tele style) swamp ash w/ 2HB seymour duncan pickups περίπου 700¤

Η μόνη κιθάρα που έχω δοκιμάσει απο τις παραπάνω είναι η diablo pro που μου άρεσε και ήταν πολύ ελαφρυά.Οι rockinger απο βάρος πώς πάνε;

Γενικά τι πιστεύετε,καλύτερα η έτοιμη/επώνυμη λύση της Framus ή Rockinger με αλλαγή μαγνητών(δεν με καλύπτουν οι μονοπήνιοι);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εγώ προσωπικά δεν θα αγόραζα κιθάρα χωρίς να την δοκιμάσω.

Τα specs δεν λένε πολλά πράγματα...

Αν σου κάνει η Diablo με τους Seymour Duncan τότε θα σου έρθει μιά η άλλη με την Rockinger και τους μαγνήτες που θα αλλάξεις και τα μεταφορικά.

Και οι δύο σου επιλογές είναι Γερμανικές πάντως. :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε αυτό έχει δικιο ο Yameth και μια και σου αρέσει & τη δοκίμασες γιατί να μη την πάρεις?

η rockinger ειναι φανταστικές κλσσσικές tele αλλα αν βάλεις διπλούς δεν θα ειναι πια Tele :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μονοί δεν με καλύπτουν γιατί βγάζουν θόρυβο στην παραμόρφωση.Και για άλλα πράγματα βέβαια αλλά κυρίως γι'αυτό.Αυτό που με χαλάει στην Diablo είναι το γεγονός οτι έχει τρέμολο.Θέλω μια κιθάρα χωρίς τρέμολο για να έχω σταθερότητα στην κιθάρα.Ομολογώ οτι ψήνομαι περισσότερο για την Renegade γιατί φαίνεται να έχει ίδιο μπράτσο με την diablo και τους Seymour.Επίσης αυτό που με χαλάει στις rockinger είναι οτι έχουν 21 τάστα.Δεν ξέρω έχω συνηθήσει σε κιθάρες με 22 τάστα και πιστεύω οτι θα με χαλάσει αν πάω σε 21.

Ομως δεν μου απάντησες superfunk(μιας και φαίνεται οτι έχεις ή είχες rockinger) το βάρος τους πως είναι;Τέλος,το γεγονός οτι στο site της rockinger πουλάνε και Fender strat's & tele's μεξικάνικες σε τιμή κοντά ή και πιό ακριβά από τις δικές τους,τι σε κάνει να πιστεύεις ότι είναι πολύ καλύτερες οι rockinger;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oι Rockinger είναι εξαιρετικές για τα χρήματα τους (& ελαφριές,οι ash βεβαια ελαφρύτερες απο τις alder)

ειναι δε πολύ καλυτερες απο τις μεξικάνικες και λόγω του ότι είναι πολύ καλύτερα κατασκευασμένες (tight neck pockets,jumbo ταστα,"φιλέτα",2 κομματια alder ή ash αντι για τα 4-5 των μεξικάνικων) αλλα ΚΥΡΙΩΣ γιατι έχουν πραγματικούς μαγνήτες Tele (alnico me base plate) αντι των απαραδεκτων μεξικάνικων (χωρις base plate) .

τωρα για τον θόρυβο των μονών δεν θα συμφωνήσω εκτος κι αν παίζεις μέταλ ,χιλιάδες "βρωμικοι" κιθαρίστες παίζουν με strat & tele.

BEBAIA ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΤΙ ΒΟΛΕΥΕΙ ΕΣΕΝΑ οπότε προχώρα με την Framus :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για τα καθαρά προτιμώ ήχο που jazzιζει και για τα βρώμικα ψιλο-high gain- κατάσταση.Για να σου δώσω να καταλάβεις σε βρώμικο έχω σαν πρότυπο τον ήχο του Greg Howe ή και του Blues Saraceno πράγμα που δε νομίζω να μπορούν οι μονοί μαγνήτες να μου το δώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα καθαρά αν το εννοείς έτσι όπως το αντιλαμβάνομαι, τότε εγώ με έναν διπλό στην ταστιέρα βγάζω τέτοιου είδους ήχο.

 

Στα βρώμικα πάντως πειραματίσου με delay και overdrive και νομίζω πως θα βρεις το ήχο που γουστάρεις.

Ο Greg απο όσο ξέρω ,δεν χρησιμοποιεί βαριά( shredding style) παραμόφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

renp.jpg

 

αν το παραπάνω εικονιζόμενο μωρό είναι αυτό που σκέφτεσαι η γνωμη μου είναι τα το πάρεις (και tele style είναι & coil taps για "μονοπήνιο" ήχο έχει) μου φαίνεται πολύ ευέλικτη κιθάρα συν του ότι θα εχεις και την εγγυημένη ποιότητα της Framus :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου