Προς το περιεχόμενο

Dual Core σε P4 motherboard


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Εχω ένα PC σχεδόν παροπλισμένο με επεξεργαστή Celeron P4 1.7 πάνω σε motherboard ASUS P5GD1-VM με τα ακόλουθα χαρακτηριστικά:

Intel 915G chipset

Intel LGA775 Pentium 4 CPU

Dual-Channel DDR 400 (4GB DDR 400/333)

Front Side Bus 800 / 533 MHz

 

Εχει επάνω 2 GB RAM και σκεφτόμουνα να τον αναβαθμήσω τουλάχιστον ως προς τον επεξεργαστή. Να τον πάω σε P4 γύρω στα 3.0G ή ότι έβρισκα στην αγορά, αφού είναι περασμένη τεχνολογία. Το θεμα είναι ότι οι μόνοι επεξεργαστές που βρίσκω στα καταστήματα ψάχνοντας για P4, είναι: INTEL PENTIUM DUAL CORE E5200 2.50GHZ LGA775 - 800 FSB, 45NM.

 

Ξέρει κανείς αν οι Dual Core είναι συμβατοί με την τεχνολογία που διαθέτει το motherboard;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον οχι και αν τελικα ισχύει το αντίθετο πειτε μπας κ παίξουμε κανα μπιχνίδ.Τωρα τελευταία κ το δικο μου καβουρδιστήρι βογκάει οτι κ να του βάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν γίνεται. Μόνο αν πετύχεις κανά μεταχειρισμένο επεξεργαστή 3 ή 3.2 Ghz παλιότερης γενιάς (π.χ. ebay). Κατά τα άλλα ή δώστο σε κανα πιτσιρίκι να μπαίνει στο νοιζ ή ξήλωσε τα πάντα από μέσα και κάντο φωλιά για περιστέρια.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ένα μικρό search στο skroutz.gr βρήκα αυτόν:

http://www.axd.gr/product_info.php?products_id=2236

Νομίζω πως είναι καλή η τιμή του (για αυτό που είναι)

Σύμφωνα με το site της ASUS,o επεξεργαστής αυτός είναι συμβατός με το motherboard σου yameth.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν ακόμα; Αν τον θές παράφορα yameth, τρέχα, πριν τελειώσει το στοκ του τύπου.

Αν και πολλά μου φαίνονται, δεν ξέρω καν αν αξίζει τον κόπο. Ρίξε και μια ματιά στο ebay.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα παίξει δυστηχώς. Οι καινούργιοι επεξεργαστές στα 45nm δεν ανάβουν κάν ούτε με BIOS update σε ολοκληρωμένα P965 της Intel, που είναι σχετικά τεχνολογία 2 ετών, και φυσικά η μεθεπόμενη γενιά ολοκληρωμένων από αυτό που διαθέτεις. (915 - 945 - 965)

 

 

Υπάρχουν Celeron η σειρά E1xxx που μπορεί να "ανάψει" με update στο BIOS τεχνολογίας 65 micron αλλά και πάλι δεν εγγυόμαι ότι θα είνια ό, τι καλύτερο μιά και το ολκληρωμένο 915 της intel, υποστηρίζει hyperthreading επεξεργαστές και 64 bit τεχνολογίας επεξεργαστών της intel με 775 socket, όχι όμως dual core. Άλλωστε και πάλι άχρηστος θα ήταν ο celeron π.χ E1500 dual core (ακόμα και να άναβε δηλ. με update BIOS), μιά και θα ήταν σαφώς κατώτερος από αυτόν που ήδη διαθέτεις. Δυστηχώς ο celeron όπως και να τον παρουσιάσουν celeron είναι πάντα με τα μισά pipelines στην σχεδίαση και με 512kb cache....

 

 

Μπορείς να βρείς όμως σχετικά έυκολα από ebay ή από stock ή και από αγγελία κάποιον Intel P4 HT έως 3,4Ghz 64bit. Δεν πρέπει να κοστίζει λογικά πάνω από 30-40 Ευρώ, η πλάκα είναι ότι είχα έναν μέχρι πρίν 1 μήνα στο μαγαζί 3,0GHz και τον χάρισα σε ένα γνωστό...  :(

 

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά.

Θα ψάξω για μεταχειρισμένο γιατί δεν αξίζει διαφορετικά η διαδικασία.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου