Προς το περιεχόμενο

Επισκευή USB σε Line6 POD HD500


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαι σίγουρος αν αυτό είναι η πιο σωστή ενότητα για την ερώτηση, αλλά here it goes:

 

Έχω ένα POD HD500 το οποίο πρόσφατα υπέστη μία "ελαφρά" πτώση, η οποία είχε σαν αποτέλεσμα να ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ το πλαστικό εσωτερικό μέρος της εξόδου USB. Δεν ξέρω τι απέγινε, πάντως δεν έχει βρεθεί πουθενά στο χώρο.

 

Σε περίπτωση που δε βρεθεί ποτέ, έχει κανείς ιδέα πόσο εύκολο / δύσκολο είναι να επισκευαστεί / αντικατασταθεί το usb output της συσκευής;

 

Είναι USB type B (https://circuitsathome.com/wp/wp-content/uploads/2012/02/USB_connector_B.jpg το μέρος που φαίνεται να έχει χαθεί είναι το κεντρικό πλαστικό που συγκρατεί τα κεντρικά pin μεταξύ τους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες στο site του Νακα, εχει δίκτυο για service.

 

Απτην εμπειρια μου, παει περιπου στο 60αρι, γιατι θα στο αντικαταστησει.

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να το κάνεις και μόνος σου αρκει να το χεις λιγο με soldering.

Το usb receptacle ειναι πολυ ευκολο να το βρεις σε σχεδόν οποιοδήποτε μαγαζι ηλεκτρονικών

(πχ φανός στα εξαρχεια ή αλλο)

Mπορεις να χρησιμοποιησεις desoldering braid ή ζεστο αέρα για να ξεκολλήσεις το παλιο receptacle και μετα απλά κολλάς το καινουριο με προσοχη να μην ακουμπήσεις με το κολλητήρι διπλανά components/solder points.

 

Αν δεν εισαι σίγουρος για τις ικανότητες σου και μάλλον για να κάνεις την ερώτηση δεν είσαι θα έλεγα απλά να πας σε ενα μαγαζι ηλεκτρονικών και να ρωτήσεις αν μπορούν να το κάνουν εκείνοι.

Τα 60 ευρώ για κάτι τοσο απλο ειναι πεταμένα λεφτα θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blackcoatman το ίδιο θέμα είχα και εγώ με το UX2 και από οτι διάβαζα στο forum της Line6 δεν είμαστε οι μόνοι που το παθαίνουν. Εγώ μίλησα με τον Νάκα και το επισκευάζουν αυτοί, αν θυμάμαι καλά 60€ μου πήρε.

 

Να πω επίσης προς τιμήν τους, οτι επειδή ήταν κοντά σε γιορτές για να μην έχω καθυστερήσεις μου δώσαν το τηλέφωνο του επισκευαστικού κέντρου και το πήγα κατ'ευθείαν εκεί  και πλήρωσα απευθείας τον μάστορα, ο Νάκας σαν εταιρία δεν έβγαλε χρήματα από αυτό.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πικρη ιστορια τα usb στη Line6.

Και μενα τα ιδια. Χαλανε και χωρις πτωση  ;D

Δεν βλεπω και για πολυ απλη εργασια την αντικατασταση.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=LlY3sV4UXk4

 

 

Εδω πατεντα

(προφανως μπορει να γινει και πιο ομορφα και πιο λειτουργικα, πχ να μπει female κομμενο κοντα, για να μπορει να αποσυνδεεται και να μη το κουβαλας παντου με ενα usb να κρεμεται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πικρη ιστορια τα usb στη Line6.

Και μενα τα ιδια. Χαλανε και χωρις πτωση  ;D

Δεν το βλεπω και για πολυ απλη εργασια.

 

 

Εγώ πάντως στην 400άρα που έχω πλέον χρησιμοποιώ συνέχεια το μεταλλικό κοκοψοψαράκι που έχει στην γωνία για να περνάς τα καλώδια και νομίζω κάνει δουλειά.

 

hd400.thumb.JPG.e8bcb0cd5a6901d2422f68583d53ac72.JPG

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...απλά να πας σε ενα μαγαζι ηλεκτρονικών και να ρωτήσεις αν μπορούν να το κάνουν εκείνοι.

Η,,, καποιος αλλος που να κατεχει το σπορ κολλητηρι.

Μετα εφαρμοζεις τη μεθοδο του ThisIsSparta

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως στην 400άρα που έχω πλέον χρησιμοποιώ συνέχεια το μεταλλικό κοκοψοψαράκι που έχει στην γωνία για να περνάς τα καλώδια και νομίζω κάνει δουλειά.

 

 

Σε αυτο το προβλημα δεν παιζει ρολο το κοκοψαρακι.

Αυτο προστατευει για να μη ξηλωσεις τα καλωδια σε περιπτωση που τα παρεις σβαρνα.

Το Usb ειναι πολυ ευαισθητο και σπαει ακομα και την ωρα που το βγαζεις ή το βγαζεις απο την θυρα.  (το διαβαζω να το λενε πολλοι)

Εγω δεν καταλαβα καν ποτε και πως μου εσπασε. Δεν θυμαμαι να το ζορισα ποτε.

Νορμαλ χρηση του εκανα, οπως και στα usb του pc, που δεν μου εχει σπασει ποτε ουτε ενα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν καταλαβα καν ποτε και πως μου εσπασε. Δεν θυμαμαι να το ζορισα ποτε.

 

Εχω δει τι κανεις στις μπυρες!!! Λογικο ειναι να μην θυμασαι! ;D

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου