Προς το περιεχόμενο

Στήσιμο pedalboard: Σφαλματολόγιο και λύσεις.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το που θα μπουν τα πεταλια δεν εχει σχεση με τη συνδεσμολογια.

Βαλτα οπως σε βολευουν και μετα δρομολογισε το σημα οπως γουσταρεις.

 

Ρε αθεοφοβε εχεις βιδωσει τα πεταλια στις γωνιες με λαμαρινοβιδες?? :P

 

οχι μην ανησυχείς , περνω πτυχίο μηχανικού σε λιγες μέρες ,  :)

δεν έχω βάλει λαμαρινόβιδες, έχω βάλει κάτι πλαστικά τα οποία έχουν ελαστικότητα, και κολλάνε από την μια μεριά, έτσι τα έβαλα στις γωνίες , και οι γωνίες πατάνε στα πετάλια χωρίς να κάνουν ζημιά στο χρώμα.

 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 179
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και συνέχεια τ΄αλλάζεις ... δεν θυμάμαι το delay εκεί και γενικώς μια αναδιοργάνωση ...

Καλά, τα τρια OD στη σειρά με ένα booster στο τέλος, δείχνει την αγάπη σου στον καθαρό ήχο.. ;D

Η καθαριότης είναι μισή αρχοντιά.

Tέσσερα κι ένα eq βλέπω...

Το TS-9 το χρησιμοποιώ για booster. (Kάτι ξέρει ο ωδικός) ;)

1)δεν πετας στα σκουπιδια τις δυο...μπουρδες που εχεις πανω δεξια.....? ;D

2)να μικρυνει και το pedalboard ρε παιδι μου..σαν γκουμουτσα ειναι... ;D

1) Πριν ο αλέκτωρ λαλήσει 3ς τα Boss απαρνήθηκες. ;)

2) Ικεα 10€, δεν είχε μικρότερο, άσε που όταν το πήρα είχα τα διπλάσια. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 πιο συνηθισμένα ''σφάλματα'' που μπορώ να σκεφτώ είναι τα εξής :

 

1. Αφού το έχω θα το βάλω για μπούγιο γιατί με φτιάχνει να τα βλέπω και πολλά  ;D

2. Αφού το έβαλα θα το πατάω κιόλας έτσι για το γμτ .  ;)

 

λίγο πολύ όλοι την έχουμε περάσει αυτή τη φάση πιστεύω ....

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω οτι εστησα ποτε απολυτως επιτυχημενα κανενα pedalboard αλλα μερικα συμπερασματακια τα εχω βγαλει:

- Παντα μονο καλωδια με κολλησεις

- Δεν ειναι αναγκη να κουβαλαμε ολα μας τα πεταλια,ειναι δυσκολη η ψυχολογικη διεργασια που απαιτειται ωστε να παραδεχτουμε οτι τελικα καποια δεν τα χρειαζομαστε πια (ή δεν τα χρειαζομασταν και ποτε),και τουλαχιστον αφου δεν το αποφασιζουμε να τα πουλησουμε ας αρχισουμε να τα αφηνουμε στο σπιτι. Το να τα παταμε εγωιστικα προσπαθωντας να πεισουμε τον εαυτο μας για την αποφαση μας να τα κουβαλαμε δεν κανει παντα καλο στον ηχο μας. Ρωτηστε και τη μεση σας.

- Αυτη η ευαισθησια των wah οταν πλησιαζουν σε ρευματα (σε οτιδηποτε ρευματα,220,9,12 εναλλασομενα- συνεχη - πηνια μετασχηματιστων κλπ) ειναι ενοχλητικη αρρωστεια για οσους αρεσκομαστε στη χρηση wah σε high gain καταστασεις. Προσωρινη λυση η τοποθετηση του wah μακρια απο ολα ή και εκτος pedalboard. Ψαχνω καποιο κραμα για θωρακιση του fasel ωστε να μειωθει το φαινομενο. Διαβασα για καποιο "Mu Metal" και περιμενω ενα φυλλο για δοκιμη.

- Καλο να ειναι στιβαρο το pedalboard αλλα δεν χρειαζεται να ειναι χωρις τα πεταλια καμια 10αρια κιλα+. Ψαξτε τις ελαφρυτερες λυσεις ακομη κι αν δεν υπαρχουν ετοιμες φτιαξτε εσεις.

- Το στριμωξιδι. Δεν μπορω να καταλαβω που βρισκουν μερικοι κουραγιο να σημαδευουν μεσα στο χαμο το καταλληλο κουμπι. Προτιμω τα πεταλια απλωτα (ευτυχως κρατιεμαι και δεν χρησιμοποιω πολλα) και τοποθετημενα ετσι ωστε οι διακοπτες τους να ειναι σε μια νοητη ευθεια ωστε να μην χρειαζεται ιδιαιτερο σημαδι,να παει το ποδι μονο του.

- Οσο πιο λιγα τοσο πιο καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίο θέμα  ;)

 

το κυριότερο μου πρόβλημα με τα πετάλια είναι η απουσία αποθήκευσης ρυθμίσεων, γι' αυτό κουβαλάω τετράδιο. Είναι τόσο ευφυής η λύση μου και άξια δημοσίευσης που την αναφέρω συχνά στο βιογραφικό μου ;D

 

Τα προβλήματα στις μικρορυθμίσεις του loudness level των βρωμοπέταλων λύθηκαν έχοντας ένα volume στο τέλος της αλυσίδας μου.

 

Τα ζητήματα χρονισμού των time-based fx λύθηκαν δια παντός με τη χρήση της Μ9, της οποίας το tap tempo αποδίδεται σε όλα τα σχετικά εφέ μέχρι να το αλλάξεις.

 

Δεν έχω ακόμα pedalboard (από τσιγκουνιά αλλά και επειδή πιο πολύ με ενοχλεί το στήσιμο των τροφοδοτικών παρά το στήσιμο των πεταλιών) . Πρόσφατα έμαθα οτι υπάρχουν pedalboards που δίνουν τροφοδοσία (9V & 18V) και αναρωτιέμαι αν θα έλυναν αυτό το ζήτημα στην περίπτωσή μου όπου χρησιμοποιώ μερικά πετάλια με boss type τροφοδοσία και μία line6 M9. Ασ πει καποιοσ που κσερει.

 

Δεν είχα και δεν έχω pedalboard, αλλά έκανα ένα σημαντικό λάθος για χρόνια:

 

Δεν είχα booster! :D

 

Για ξηγήσου να ξέρουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω ενα θα πω:

 

Οσοι βλεπανε το μικρο βαλιτσακι της ΒOSS (BCB30) και πιστευαν οτι ειναι δυσχρηστο/αχρηστο/πεταμενα λεφτα και κανει μονο για storage case...ειχαν απολυτο δικιο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δ. Όταν ανακάλυψα ότι από την PP2 μπορώ να τροφοδοτήσω ένα πολύπριζο κάτω από την πεταλιέρα και από 'κει να δώσω ρεύμα στα διαφορετικά power supplies που η PP2 δεν μπορούσε να τροφοδοτήσει. Αρκετά χρήσιμο στο νοικοκύρεμα.

 

Αυτό το έκανες με πολύπριζο το οποίο έχει αποσπώμενο καλώδιο κ η άκρη του καλωδίου συνδέεται με UPS?

Σ'αυτό το πολύπριζο μπορείς να συνδέσεις οποιαδήποτε συσκευή?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πριν ο αλέκτωρ λαλήσει 3ς τα Boss απαρνήθηκες. Wink

 

Tα BOSS ειναι μια χαρα....τι δουλεια εχει ενας πραγματικος ανδρας.. οπως εσυ με...... gay pedals τυπου eq & noise suppressor δεν ξερω...... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου