Προς το περιεχόμενο

Peavey Royal 8 Valve King VS Marshall MG30DFX


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Ο ενισχυτής μου είναι ένας Marshall MG30DFX (Η παλιά έκδοση) και θα ήθελα να αγοράσω κάποιο λαμπάτο ενισχυτή. Μιας και το budget μου είναι πολύ περιορισμένο (100€-150€)

έριξα μιά ματιά στα φτηνά μοντέλα του Thomann.... και ανακάλυψα τον

Peavey Royal 8 Valve King ( http://www.thomann.de/gr/peavey_royal_8_valve_king.htm )

ο οποίος κοστίζει 98€!

 

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1-Τον έχει δοκιμάσει κανείς; Αξίζει, ή δεν υπάρχει διαφορά σε σχέση με αυτόν που ήδη έχω;

2-Γιατί ο Marshall (195€) κοστίζει τα διπλάσια χρήματα απο τον Peavey (98€);

3-Τα 5W λαμπάτου, μου φτάνουν για σπίτι/μικρό live σε μαγαζάκι (50 ατόμων);

 

Απλά δέν μπορώ να καταλάβω τι αντιστοιχία (σε ένταση) έχουν τα Watt ενός λαμπάτου σε σχέση με ενός Solid State.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι κάτοχος του Royal 8 κ θα έλεγα ότι οι δυνατότητες του είναι περιορισμένες.

Διαθέτει ένα κανάλι, ένα volume κ ένα tone, με αποτέλεσμα το εύρος των ήχων να είναι μικρό.

Η συνεργασία του με τα πετάλια, όχι απαραίτητα καλή, το δε overdrive του είναι αρκετά "ψηφιακό" στα αυτιά μου.

 

Σε καμμία περίπτωση το 8" ηχείο του δεν επαρκεί να καλύψει ηχητικά ένα λάιβ 50 ατόμων, παρά μόνο μέσω της μικροφωνικής του μαγαζιού.

 

Εν κατακλείδι, στον συστήνω σαν practice amp κ τίποτα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Ο ενισχυτής μου είναι ένας Marshall MG30DFX (Η παλιά έκδοση) και θα ήθελα να αγοράσω κάποιο λαμπάτο ενισχυτή. Μιας και το budget μου είναι πολύ περιορισμένο (100€-150€)

έριξα μιά ματιά στα φτηνά μοντέλα του Thomann.... και ανακάλυψα τον

Peavey Royal 8 Valve King ( http://www.thomann.de/gr/peavey_royal_8_valve_king.htm )

ο οποίος κοστίζει 98€!

 

Οι ερωτήσεις μου είναι:

1-Τον έχει δοκιμάσει κανείς; Αξίζει, ή δεν υπάρχει διαφορά σε σχέση με αυτόν που ήδη έχω;

2-Γιατί ο Marshall (195€) κοστίζει τα διπλάσια χρήματα απο τον Peavey (98€);

3-Τα 5W λαμπάτου, μου φτάνουν για σπίτι/μικρό live σε μαγαζάκι (50 ατόμων);

 

Απλά δέν μπορώ να καταλάβω τι αντιστοιχία (σε ένταση) έχουν τα Watt ενός λαμπάτου σε σχέση με ενός Solid State.

 

1-τον έχω δοκιμάσει τον peavey και για practice είναι μια χαρά. Έχει μόνο ένα κανάλι(όπως κι οι περισσότεροι λαμπάτοι 5W σε αυτά τα χρήματα).

Η διαφορά με τον mg30 είναι μεγάλη, από που να αρχίσει κανείς: ο mg30 έχει 2 κανάλια, το 2ο έχει αρκετό gain, έχει 10ιντσών μεγάφωνο, είναι 30W. O royal8 εχει ενα καθαρό κανάλι που ψιλοβρωμίζει σε μεγάλη ένταση, έχει 8" μεγάφωνο, είναι 5W (για λάμπα αντιστοιχεί σε 15-20W τρανζίστορ).

2-ο marshall κοστίζει πολύ παραπάνω από όσο θα έπρεπε και ο  royal 8 είναι σε προσφορά στοκ (τον είχε 150ευρώ πριν 2 μήνες).

3-τα 5W λάμπα φτάνουν για σπίτι αλλά μόνο με καμπίνα ή μεγαλύτερο μεγάφωνο από 8" θα φτάσουν για λάιβ.

 

Σημείωση: Βρώμικο κανάλι δεν έχει, επομένως θα πρέπει να εχεις καποιο πετάλι dist./πεταλιέρα κλπ

 

Εναλλακτικά, σου προτείνω εναν αρκετά μεγαλύτερης ισχύος λαμπάτο στα 15W, με 10" μεγάφωνο που θα σε βγάλει άνετα και για liveάκι και δέχεται άνετα πετάλια. Εχει επίσης ενα κανάλι.

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm

 

Η τιμή του είναι μέσα στο μπάτζετ σου κι είναι μια χαρά ενισχυτής. Πολλοί του κάνουν και βελτίωση αλλάζοντας το μεγάφωνο και τις λυχνίες για να αλλάξουν το ηχόχρωμά του αλλά αυτά τα κάνεις και στο μέλλον(έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί νέες λυχνίες κάποια στιγμή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου