Προς το περιεχόμενο

Τι έπαθε το μπάσο μου???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά. Είναι η πρώτη μου δημοσίευση μιας και μόλις τωρα έμαθα την ύπαρξη του site. Έτσι δράττομαι ( ε?) της ευκαιρίας να ρωτήσω για κάτι που μου έχει σπάσει τα νεύρα τον τελαυταίο μήνα. Παίζω μπάσο γύρω στα 6 χρόνια και τα 5 τελευταία έχω ένα Ibanez SR400. Τους τελευταίους μήνες ο ήχος έχει γ****εί. Δεν έχω ενισχυτή της προκοπής αλλά μπορώ να καταλάβω την διαφορά με πριν αφού έχω και ένα πολυεφφέ της KORG και έτσι πολλές φορές βάζω ακουστικά. Ο ήχος έχει χάσει το βάθος του, είναι εντελώς μουντός, εκνευριστικός θα έλεγα. ¶λλες νότες βγάζουν πολλά μπάσα, άλλες ακούγονται σαν πλαστικές. Πάντα μου άρεσε να ακούγεται το γκλίτσι-γκλίτσι που κάνουν οι χορδές όταν χτυπάνε ( κατά το παίξιμο) στην ταστιέρα αλλά τώρα ακούγετα υπερβολικά! Το πρώτο μου βήμα ήταν να αλλάξω χορδές αφού τις προηγούμενες προσπάθησα να τις βράσω για να καθαρίσουν. ( Όταν είχα flatwound χορδές το βράσιμο για κανα δυο ώρες στην κάτσαρόλα έκανε την δουλειά του και ακουγόντουσαν σαν καινουργιες). Αυτήν την φορά καταστράφηκαν. ¶λλαξα χορδές, πείραξα τις αποστάσεις τους από τους μαγνήτες αλλά μία από τα ίδια. Πήραξα τα equalizer αλλά δεν άλλαξαν και πολλά πρράγματα. Προσπάθησα να το ξεσκεβρώσω αλλά... δεν είμαι ειδικός. Αυτό όμως που πρόσεξα είναι ότι στα equalizer που είναι ενσωματωμένα στο μπάσο, το ποτενσιόμετρο από τα πρίμα δεν πειράζει καθόλου τον ήχο σε αντίθεση με τα μεσαία και τα μπάσα που κάνουν αισθητή την διαφορά. Μήπως λοιπόν αυτό το μπιχλιμπίδι μου έχει καταστρέψει τον ήχο; Μήπως πρέπει να κάνω servise; Πόσο θα κοστίσει περίπου όλη η ιστορία; Επειδή σπουδάζω στην επαρχία ( Γιάννενα city) δεν είναι εύκολη η εύρεση τέτοιων μαγαζιών και αξιόπιστων τεχνικών. Μπορώ να κάνω κάτι από μόνος μου; [/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία γρήγορη απάντηση: έχεις active μαγνήτες; μήπως θέλει αλλαγή η μπαταρία;

 

Γεράσιμος

 

Υ.Γ. καλώς ήλθες στο Noiz. Tο nickname σου σε μπερδεύει λίγο με τον παλαιό Angelos :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ πιθανό να φταίει η μπαταρία ή κάποιο άλλο ηλεκτρικό μαραφέτι, αν όντως είναι active το μπάσο σου. Θα σου πρότεινα να το ακούσεις σε έναν ενισχυτή της προκοπής, γιατί μόνο εκεί θα καταλάβεις αν ο ήχος είναι προβληματικός ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενσωματομενο εκουαλαϊζερ παιρνει μια εννιαβολτη μπαταρία την οποια φρόντισα να αλλαξω με το που άρχισε να αλλαζει ο ήχος. Επίσης έχω πάει κάποιες φορές για πρόβα και έπαιξα σε έναν Peavy όπου και εκεί διαπίστωσα το ίδιο. Μαλλον αυτό που μου χρειάζεται είναι ένα πολυμετρο για να δω άμα έχει καεί τίποτα μέσα στην πλακέτα. ¶μα δεν πετύχει ούτε αυτό θα προσπαθήσω να βρω κάποιον να μου κάνει servise αλλά θα πρέπει να τρέχω στα βουνά και στα λαγγάδια....

 

P.S. : Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνονόματε γεια χαρα,

 

Απο όσο ξέρω τα SR μπάσσα είναι active και το EQ είναι inline. Είναι πιθανό να έχει καεί κάτι, να υπάρχει καμμία ψυχρή κόλληση ή να έχει πρόβλημα το ποτενσιόμετρο και έτσι χάνεις μια γκάμα απο συχνότητες με συνέπεια να σου αλλοιώνεται ο ήχος τελείως.

 

Βρες κανένα καλό τεχνίτη γιατί αλλοιώς σε βλέπω να ψάχνεις για ανταλλακτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα το πρωί παρ' όλο το ...κρυο που κάνει εδώ πάνω πήγα το μπάσο σε ένα μάστορα οποίος ασχολείται κυρίως με ηχητικές - φωτιστηκές εγκαταστάσεις και έτσι δεν ήξερε να μου κάτι για το μπάσο πέρα από το να κοιτάξει τα ηλεκτρονικά του. Τίποτα δεν ήταν χαλασμένο αφού δοκιμάσαμε την πλακέτα και σε cd player και έδινε μια χαρά ψηλές συχνότητες. Καταλήξαμε λοιπόν στο συμπέρασμα ότι οι μαγνήτες φταίνει που δεν δίνουν ψηλές. Αυτό πώς διορθώνεται; Κάποτε είχα πειράξει κάτι βιδούλες που έχουν πάνω οι μαγνήτες για να είναι στην θέση τους και τους έβγαλα πιο έξω. Αυτό μπορεί να φταίει; Δοκίμασα να τους ξαναχώσω μέσα αλλά δεν είμαι σίγουρος αν άλλαξε κάτι. HELP![/img]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου