Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπράτσου σε JazzBass!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

 

Θα είμαι πολύ σύντομος...Υπάρχει μία πιθανότητα να πέσει στα χέρια μου ένα Fender Jazz Bass της σειράς Modern Player!Το θέμα είναι ότι τα μπράτσα των Jazz Bass δεν είναι και ότι πιο άνετο για μένα(όχι ότι με χαλάνε κιολας αλλά το προτιμώ λίγο πιο γεμάτο)...Σκέφτομαι λοιπόν να το αλλάξω βάζοντάς του ένα πιο παχύ(δηλαδή και μεγαλύτερο width at nut και μεγαλύτερο thickness)!

 

Είναι δυνατή μία τέτοια αλλαγή;Απ ότι έχω διαβάσει, σε γενικές γραμμές, υπάρχουν τέτοιες μόντες!Το θέμα είναι, κατα τη γνώμη σας, αξίζει αυτή η αλλαγή;

 

Το μπράτσο, αν δεν βρω κάτι στάνταρ στις αγγελίες ή στο ebay το βλέπω για παραγγελία από Warmoth!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και βέβαια γίνεται.

Υπάρχουν μπράτσα από Dirnt ή Sting που ναι πιο χοντρά.

Νομίζω έχει και η Squire αλλά να το δω.

Δεν θυμάμαι το τέλειωμά τους όμως (αν είναι flat).

Θα το δω και θα επανέλθω.

Warmoth θα σου πάει ο κούκος αιδόνι.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα ξέρω σίγουρα ότι το μπάσσο του Frank Bello έχει αυτό τον συνδυασμό!Jazz σώμα,P-bass μπράτσο!

 

Η απορία μου είναι στο αν ένα modern player θα μπορεί να δεχτεί αυτή την αλλαγή!Ή θα υπάρχουν θέματα;(neck dive, δεν θα ταιριάζει ακριβώς και θα θέλει δουλειά το σώμα,κλπ)

 

Για Warmoth κι εγώ το φοβάμαι...Το είπα χωρίς να έχω υπολογίσει την κατασκευή κάποιου συγκεκριμένου και σαν τελευταία επιλογή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Jazz σώμα,P-bass μπράτσο!

 

 

 

Ουσιαστικά αυτό θες- P μπράτσο. Το θέμα είναι αν ματσάρει με το pocket.

 

Οπότε, λέω τώρα εγώ, μήπως να έστελνες το Jazz, να πάρεις ένα P και να το κάνεις PJ  :D 

 

ΥΓ: Δεν σου λέω για το Frank Bello γιατί είναι πολύ... Βενζεβούλικο  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά αυτό θες- P μπράτσο. Το θέμα είναι αν ματσάρει με το pocket.

Αυτός είναι ένας προβληματισμός!

 

Οπότε, λέω τώρα εγώ, μήπως να έστελνες το Jazz, να πάρεις ένα P και να το κάνεις PJ  :D 

Απλώς εδώ που είμαι μου είναι πολύ δύσκολο να βρω κάποιον να σκάψει το σώμα και να μπεί άλλος ένας μαγνήτης και να το κάνει και σωστά!Το να βάλει όμως κάποιος ένα μπράτσο είναι πιο εύκολο(νομίζω....)!

 

ΥΓ: Δεν σου λέω για το Frank Bello γιατί είναι πολύ... Βενζεβούλικο  ;D

Πω πω κι αυτά τα custom πρέπει να έχουν περίεργα σχέδια και λαμπιόνια να πούμε..Δεν μπορούν να έχουν ένα απλό χρωματάκι ή ένα να αναδεικνύει τα νερά του ξύλου.. ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κοίτα για να πούμε τα πράγματα ως έχουν- Αν το c shape «κλασικό» Jazz μπράτσο δεν σου κάνει, το P μπράτσο είναι μονόδρομος...

 

Όπως και να το κάνουμε είναι πιο... γκουμούτσα από του Jazz. Από την άλλη- και για να μην μπλέξεις με αλλαγή μπράτσου- μια συνήθεια είναι. Στη αρχή μπορεί να σου ψιλό ξινίσει, αλλά μετά ούτε που θα το καταλαβαίνεις  :D

 

Φαντάσου ότι παίζω εναλλάξ, με Stingray, Geddy Lee, Marcus Miller, Roscoe Beck και διάφορα άλλα, τα οποία έχουν διαφορετικά μπράτσα. Μόλις το χέρι τους πάρει τα μέτρα  ;D όλα μετά πάνε από μόνα τους  ;) ;D   

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έγραψα και πιο πάνω..Δεν νομίζω να με χαλάει και τόσο!Terry σκέψου ότι μέχρι τώρα έπαιζα με Ibanez! ;D Απλώς όταν πρόσφατα έπαιξα με ένα Squier P-Bass CV παρατήρησα ότι το χέρι μου καθόταν πολύ όμορφα και λεω αυτό είναι μια χαρά μπράτσο!Οπότε κρίνοντας από τα specs που διαβάζω, το Jazzbass είναι πιο λεπτό σχεδόν κοντά στο Ibanez και γι αυτό σκέφτομαι τα περι αλλαγής...Βέβαια μιλάμε για το nut!Για thickness φαντάζομαι το jb είναι πιο παχύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Η απορία μου είναι στο αν ένα modern player θα μπορεί να δεχτεί αυτή την αλλαγή!Ή θα υπάρχουν θέματα;(neck dive, δεν θα ταιριάζει ακριβώς και θα θέλει δουλειά το σώμα,κλπ)

Δε μπορω να φανταστω γιατι το Modern Player να εχει neck pocket με διαφορετικες διαστασεις. Στειλε ενα email να τους ρωτησεις για να εισαι σιγουρος οτι ειναι στα standard specs. Παραδοσιακα τα δυο μπασα αλλαζουν μπρατσα χωρις να χρειαστουν τροποποιησεις. Καλο ειναι βεβαια πρωτα να το παρεις και αφου του δωσεις αρκετους μηνες και το μαθεις μετα βλεπεις αν θες να το κρατησεις, με ή χωρις το μπρατσο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Όπως έγραψα και πιο πάνω..Δεν νομίζω να με χαλάει και τόσο!Terry σκέψου ότι μέχρι τώρα έπαιζα με Ibanez! ;D Απλώς όταν πρόσφατα έπαιξα με ένα Squier P-Bass CV παρατήρησα ότι το χέρι μου καθόταν πολύ όμορφα και λεω αυτό είναι μια χαρά μπράτσο!

 

;D ;D ;D ;D

 

OK Καλώς ήρθες λοιπόν στον μαγικό κόσμο του GAS- Άρα θες και ένα Squier P-Bass CV  ;D

 

ΥΓ: Το μήνυμα θα αυτοκαταστραφεί- μην ακολουθήσεις την συμβουλή μου  ;D

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D

 

OK Καλώς ήρθες λοιπόν στον μαγικό κόσμο του GAS- Άρα θες και ένα Squier P-Bass CV  ;D

 

ΥΓ: Το μήνυμα θα αυτοκαταστραφεί- μην ακολουθήσεις την συμβουλή μου  ;D

Χαχαχα :D:D Λες να είμαι τόσο άσχημα γιατρε;; :D:D

 

 

 

 

Δε μπορω να φανταστω γιατι το Modern Player να εχει neck pocket με διαφορετικες διαστασεις. Στειλε ενα email να τους ρωτησεις για να εισαι σιγουρος οτι ειναι στα standard specs. Παραδοσιακα τα δυο μπασα αλλαζουν μπρατσα χωρις να χρειαστουν τροποποιησεις. Καλο ειναι βεβαια πρωτα να το παρεις και αφου του δωσεις αρκετους μηνες και το μαθεις μετα βλεπεις αν θες να το κρατησεις, με ή χωρις το μπρατσο του.

Θα στείλω σίγουρα και mail, απλώς οι απαντήσεις που θα πάρω εδώ νομίζω ότι είναι πιο άμεσες και σίγουρα μπορώ να εμπιστευτώ κόσμο που το έχει δοκιμάσει ή που ξέρει και είναι σίγουρος γι αυτό!

Κι εγώ αυτό έχω διαβάσει...ότι γίνονται άνετα οι αλλαγές στα μπράτσα!Και πολλοί μάλιστα, τουλάχιστον σε ένα forum που διάβασα για την συγκεκριμένη αλλαγή, προτιμούν το αντίθετο από μένα!Σώμα P,μπράτσο J! ;D

Εννοείται ότι θα το δοκιμάσω για αρκετό καιρό!Δεν θα το παίξω προκατειλλημένος από την αρχή..Απλώς θέλω να είμαι σίγουρος ότι μπορεί να πραγματοποιηθεί μία τέτοια αλλαγή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου