Προς το περιεχόμενο

Drumming και υγεία..


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα άρχισα να «παίζω»(επιτέλους) ντραμς.. Έκατσα γύρω στις 7 ώρες χτυπώντας τα τύμπανα και τα πιατίνια(προσπαθώντας να κάνω ασκήσεις).. Η ώρα είναι 4 και μου έχουν δημιουργηθεί αυτά τα ερωτήματα:

 

1.Είναι φυσιολογικό να έχω πονοκέφαλο?

2.Είναι φυσιολογικό να έχει μουδιάσει το αριστερό μου αυτί?

3.Είναι φυσιολογικό να έχει τραβηχτεί το αριστερό μου χέρι?

4.Υπάρχει περίπτωση μερικής ή ολικής κοφοσης?

5.Υπάρχει περίπτωση να μην ψηλώσω άλλο άμα κάθομαι ώρες εκεί?

6.Υπάρχει περίπτωση να αποκτήσω ημικρανίες?

 

Όποιος ξέρει τίποτα σχετικό παρακαλείται να απαντήσει και γω κάνω τα ντραμς προσάναμμα! :cry:

 

8)

Ο ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ LARRY!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα άρχισα να «παίζω»(επιτέλους) ντραμς.. Έκατσα γύρω στις 7 ώρες χτυπώντας τα τύμπανα και τα πιατίνια(προσπαθώντας να κάνω ασκήσεις).. Η ώρα είναι 4 και μου έχουν δημιουργηθεί αυτά τα ερωτήματα:

 

1.Είναι φυσιολογικό να έχω πονοκέφαλο?

2.Είναι φυσιολογικό να έχει μουδιάσει το αριστερό μου αυτί?

3.Είναι φυσιολογικό να έχει τραβηχτεί το αριστερό μου χέρι?

4.Υπάρχει περίπτωση μερικής ή ολικής κοφοσης?

5.Υπάρχει περίπτωση να μην ψηλώσω άλλο άμα κάθομαι ώρες εκεί?

6.Υπάρχει περίπτωση να αποκτήσω ημικρανίες?

 

Όποιος ξέρει τίποτα σχετικό παρακαλείται να απαντήσει και γω κάνω τα ντραμς προσάναμμα! :cry:

 

8)

 

1. Ναι

2. Ναι

3. Ναι

4. Ναι

5. Πόσο χρονών είσαι? Καπνίζεις?

6. Πιθανόν!

 

Βέβαια όλα αυτά (εκτός από το 5) μπορείς να τα αποφύγεις με το να κάνεις εξάσκηση σωστά! Να κάθεσε σωστά, να μην πιέζεις τον εαυτό σου όταν πονάς, να φοράς ωτοασπίδες, να κάνεις συχνά διαλείμματα όταν μελετάς πολλές ώρες και πάνω απ'όλα να κάνεις σωστή προθέρμανση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Είναι φυσιολογικό να έχω πονοκέφαλο?

2.Είναι φυσιολογικό να έχει μουδιάσει το αριστερό μου αυτί?

3.Είναι φυσιολογικό να έχει τραβηχτεί το αριστερό μου χέρι?

4.Υπάρχει περίπτωση μερικής ή ολικής κοφοσης?

5.Υπάρχει περίπτωση να μην ψηλώσω άλλο άμα κάθομαι ώρες εκεί?

6.Υπάρχει περίπτωση να αποκτήσω ημικρανίες?

 

1. Απολύτως. Υπάρχει περίπτωση μάλιστα να δυναμώσει ο πόνος όταν σε πετύχει κάποιος γείτονάς σου.

2. Α, βλέπω ήδη σε πέτυχε ο γείτονάς σου.

3 και 4. Εξαρτάται... τι έκανες ακριβώς με το αριστερό χέρι;

5. Και γιατί να ψηλώσεις; Σάμπως ο πρώτος στούμπος θα είσαι, στη χώρα μας υπάρχουν αρκετοί κοντοί.

6. Όχι μόνο ημικρανίες αλλά και ημικρανίο, άμα κάποιος χαρίσει στο γείτονά σου μία καραμπίνα.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τις σημαντικές παρενέργειες που ανέφερε ο Wow! - οι οποίες ισχύουν μόνο αν έχεις γείτονες (αν π.χ. μένεις σε βραχονησίδα δεν έχεις πρόβλημα, εκτός ίσως από το να ξυπνήσεις κανά πρωί περικυκλωμένος από Τούρκους και Έλληνες ΟΥΚάδες) - και πέραν της πλάκας, αν το κάνεις συχνά αυτό (7 ώρες διαρκούς μελέτης σε κανονικό σετ) θα διαπιστώσεις ότι το αποτέλεσμα θα είναι αντίθετο από το αναμενόμενο.

 

Παθήσεις όπως κώφωση, περιαρθρίτιδα, τενοντίτιδα, οσφυαλγία, σκολίωση και άλλες ημικρανίες, εκτός από το ότι είναι κακόηχες, είναι βέβαιο ότι δεν θα σε κάνουν καλύτερο ντράμερ...

 

Αν θέλεις να μελετάς 7 ώρες την ημέρα, χώρισέ τις σε 2ωρα (ναι, το ξέρω ότι το 7 δεν διαιρείται δια του 2...), προσπάθησε ο περισσότερος χρόνος (αλλά όχι όλος) να είναι σε practice σετ που δεν κάνει πολύ φασαρία και ακολούθησε τις συμβουλές του fleamail.

 

Επίσης, το να κοπανάς για να ξεδώσεις είναι ένα (απόλυτα αποδεκτό) είδος κάθαρσης και εκτόνωσης, αλλά δεν είναι μελέτη. Αν αφιερώνεις 3 με 4 ώρες για ουσιαστική μελέτη την ημέρα, νομίζω ότι είσαι καλυμμένος. Αυτά. Αϊ ρεστ μάι κέις.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τό'χα γράψει και αλλού, αλλά ένα copy-paste δεν έβλαψε ποτέ κανένα... 8)

 

¶μα είναι να τα σπάσεις, σπάστα σωστά! : Σεβόμαστε πρώτα τον εαυτό μας και μετά τους band-mates μας. Εξασκούμαστε στη σωστή χρήση του Rebound κλπ, ώστε να μην καίμε τα χέρια μας για πράγματα που μπορούν να παιχτούν και πιο απλά. Εκτός των άλλων αυτή η πρακτική εξοικονομεί και ενέργεια. Σκέψου να παίζεις σαν τρελός για 3 ώρες σερί... Μετά πας καρφί στον ορθοπεδικό!

 

(Γνώμη μου) Πάντα ωτοασπίδες μαζί μας! Το practice χωρίς ωτοασπίδες είναι πιστεύω το πιο κουραστικό πράγμα στα drums. Βέβαια πρόσεξτε αν τυχόν τις φοράτε σε πρόβες, μην φτάσετε να χτυπιέστε για να ακούσετε τι παίζετε και σπάσετε και τα τύμπανα, και τα χέρια σας, και τα @@ των υπολοίπων...

 

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα στο thomman κάτι ωτοασπίδες για drummers...

 

Ενημερωτικά πάντα....

 

Βοηθάνε σε τπτ? Έχουν κάτι διαφορετικό απο τις υπόλοιπες κοινές ωτοασπίδες με σχεδιάκα και ωραία χρωματάκια....:) ?

 

Πάρτε και link για να καταλάβετε για τί μιλάω....

 

http://www.thomann.de/thoiw2_alpine_music_safe_gehoerschutz_prodinfo.html

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα καλύτερα είναι τα καλά βαρέος τύπου ear muffs.

 

Και ακόμα καλύτερα είναι τα ηλεκτρονικά ντραμς, τα οποία από όσο ξέρω λύνουν το πρόβλημα του θορύβου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι καλυτερες ωτοασπιδες ειναι οι απλες που χουν τα φαρμακεια πορτοκαλι ειναι στο χρωμα και ειναι μαλακες της βαζεις μεσα στο αυτι και αυτες ειναι σαν μαξιλαρακια και φουσκωνουν και ετσι κοβουν οσο χρειαζεται...εγω παντα αυτες χρησιμοποιο και οτι αλλο εχω δοκιμασει ηταν μαπα...εννοειται μελεταμε παντα με ωτοσπιδες...ακομη εννοειται οτι παιζουμε με rebound αν και το 95% των ντραμμερ που βλεπω δεν το κανει...δεν πειραζει αυτοι χανουν...ακομη δεν ειναι κακο να μελετας 7 ωρες τη μερα και δεν ειναι κακο να τρως και πανω στο ταμπουρο αλλα οπως ειπε και το παιδι πριν να χωριζεις τη μελετη σου και να κανεις μικρα διαλειματακια αν και αποτι σε κοβω δεν μελετας εσυ μαλλον χτυπιεσε...βρες ενα δασκαλο η ενα βιβλιο και αρχισε να μελετας σοβαρα ετσι θα δεις βελτιωση...με το να παιζες καθε μερα επι 7 ωρες τα ιδια πραματα δεν μαθαινεις τπτ καινουριο απλα παιζεις καλυτερα τα ιδια πραματα...και να εισαι παντα χαλαρος...με το να σφιγγεσαι χανεις σε ταχυτητα και σε δυναμη και κουραζεσαι πιο ευκολα...απλα πρεπει να γυμναστουν οι μυς σου και αυτο δεν γινεται σε μια μερα θελει καιρο...σκεψου ενα αμαξι που παει με 100χλμ...ποτε θα παθει μεγαλυτερη ζημια οταν πεσει πανω σε ενα τοιχο και ο οδηγος δεν προλαβει να αντιδρασει η οταν πεσει πανω στο τοιχο αλλα ο οδηγος προλαβει να φρεναρει πρωτα?ακομη σκεψου μια μπαλα του μπασκετ... χτυπας την μπαλα και αυτη με το rebound γυρνα στο χερι σου η μηπως χτυπας την μπαλα και πας το χερι μεχρι το πατωμα και την σηκωνεις?σκεψου ολα αυτα που σου πα για να καταλαβεις πως πρεπει να παιζεις ντραμς...

I am Calm like a bomb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου