Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μπράτσου σε JazzBass!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τα δύο που πρότεινα είναι p-bass necks (telecaster headstock) με thick C και nut 1.625" (41.3 mm) το Sting (maple μόνο) και 1.59" (40.4 mm) το Mike Dirnt (rosewood μόνο). ΚΑι τα δύο φαρδύτερα από το Jazz (1.5" - 38 mm).

 

Το πιο φαρδύ είναι το είναι το Harris και το Roger Waters (maple μόνο, normal headstock) στα 1.75" (44.45 mm). To δε Waters είναι και thick C. Οπότε αν δεν σε καλύπτει και αυτό,  άστο καλύτερα......

 

Budget options είναι το αντίστοιχο Dirnt της Squire (ίδια specs με πάνω) και το Classic Vibe 50s (maple μόνο) με 1.650” (42 mm). Και τα δύο βέβαια με thick C.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους,προσωπικα εχω αλλαξει σε τρια μπασα fender ταστιερα ολες απο allparts κατηγοριας τιμης απο 300-440 ευρω(τα βρισκεις αθηνα στο http://www.musicaccessories.gr/ ριξε μια ματια) σε κανενα δεν αντιμετωπισα προβλημα στο pocket ειναι ιδιο και στο jazz και στο p-bass αντιθετως μια μικρη "μοντα" χρειαστηκε να γινει στις τρυπες για τα κλειδια σε δυο απο αυτα.Οσον αφορα το τρυπημα στο body για εξτρα μαγνητη φυσικα και γινεται το εχω κανει και μπορεις να το δεις και στην αγγελια μου  http://smart.noiz.gr/details.php?id=78813 εννοειται ολες οι εργασιες  πρεπει να γινουν σε επαγγελματια εγω προσωπικα εμπιστευομαι για τετοιες δουλειες το jimmy (Εχει ολο τον απαιραιτητο εξοπλισμο γιατι φτιαχνει απο την αρχη οργανα).Αν θελει καποιος καποια διευκρινηση για το θεμα ευχαριστως να βοηθησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.... σε κανενα δεν αντιμετωπισα προβλημα στο pocket ειναι ιδιο και στο jazz και στο p-bass αντιθετως μια μικρη "μοντα" χρειαστηκε να γινει στις τρυπες για τα κλειδια σε δυο απο αυτα.

Τα μπράτσα σε στυλ telecaster bass έχουν τετράγωνο heal σε αντίθεση με το standard pocket των jazz και p που είναι στρογγυλεμένο.

Απλώς δεν ξέρω ποιά από τα telecaster μπράτσα που ανέφερα (Dirnt, Sting, Classic Vibe) έχουν τετράγωνο heal. Πιθανότατα όλα αλλά πρέπει να το δω.

 

Το routing για έξτρα μαγνήτη σαφώς και γίνεται (όπως το δικό σου tractor στυλ  ;)) αλλά ο neurotic δεν θέλει σκαψίματα. Εξάλλου το σώμα που θα πάρει έχει accomodation για δύο humbuckers (και ότι άλλο επιλέξει  ;))

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο φαρδύ είναι το είναι το Harris και το Roger Waters (maple μόνο, normal headstock) στα 1.75" (44.45 mm). To δε Waters είναι και thick C. Οπότε αν δεν σε καλύπτει και αυτό,  άστο καλύτερα......

Νομίζω ότι θα είμαι υπερβολικός αν δεν μου κάνει ούτε αυτό... :D

Κώστα ευχαριστώ για τις προτάσεις, τις οποίες και θα έχω στο μυαλό μου σε περίπτωση που όντως χρειαστεί η αλλαγή!Θα τσεκάρω και εγώ ποιες αλλαγές είναι δυνατές χωρίς να πειραχτεί κάτι και σε ποιες χρειάζεται κάποια επιπλέον δουλίτσα!

 

Όσο για το routing όπως είπα και πριν, δεν γνωρίζω κάποιον που να εμπιστεύομαι, τουλάχιστον εδώ που είμαι οπότε αφήνω το οποιοδήποτε ενδεχόμενο στην άκρη!

 

Παιδιά και πάλι ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου