Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για Live χρηση υπολογιστη ως PA


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

          Ειμαι ψιλο εως αρκετα ασχετος απο P.A., live ηχο κλπ, αλλα μου ηρθε μια ιδεα και θελω να ρωτησω αν υπαρχει κατι αντιστοιχο. Στο θεμα λοιπον:

          Υπαρχει καποια συσκευη που να δεχετε πολλαπλα XLR η line inputs, να τα δινει στο PC το οποιο να τρεχει καποιο DAW οπως ProTools η Cubase οπου να επεξεργαζονται με VST σε πραγματικο χρονο για λειτουργιες οπως Compression, Limiter, EQ, Reverb, Delay κλπ, και να ξαναδινει τον ιδιο αριθμο ξεχωριστων outputs, παλι σε μορφη Line/XLR, μαζι με εξτρα outs (μετρονομο, προηχογραφημενο υλικο/samples) ετσι ωστε να συνδεθουν κατευθειαν στον τελικο ενισχυτη?

          Ρωταω γιατι η ιδεα μου ηταν αν υπαρχει καποιου ιδους "φορητο" PA (δηλαδη ενα πολυ δυνατο laptop) ετσι ωστε σε καταστασεις Live να μπορει ο ηχοληπτης της εκαστοτε μπαντας να δουλευει με σχετικα προκαθορισμενες ρυθμισεις (presets)? Πιστευω πως κατι τετοιο θα βολευε ΠΑΡΑ πολυ, ειδικα στα ελληνικα μαγαζια, οπου ο εξοπλισμος δεν ειναι παντα οτι καλυτερο και ακομα περισσοτερο για τις μπαντες που παιζουν με βαρια χρηση εφφε/samples.

 

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι, υπάρχει. Θέλεις μία κάρτα ήχου με πολλά in και πολλά out και ένα laptop (ναι ,δυνατό). Δες π.χ. αυτή:

http://www.motu.com/products/motuaudio/traveler-mk3

Υπάρχουν και φθηνότερες, με πίο λίγα in/out.

Παρ’ όλα αυτά, αν και έχω να παίξω live από το 1998, δεν θα το έβρισκα έξυπνη ιδέα.

Π.χ. καλό το Guitar Rig μέσα σε ένα mix, αλλά να βγεί κάποιος σε live με κιθάρα με αυτό δεν νομίζω.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, υπάρχει. Θέλεις μία κάρτα ήχου με πολλά in και πολλά out και ένα laptop (ναι ,δυνατό). Δες π.χ. αυτή:

http://www.motu.com/products/motuaudio/traveler-mk3

Υπάρχουν και φθηνότερες, με πίο λίγα in/out.

Παρ’ όλα αυτά, αν και έχω να παίξω live από το 1998, δεν θα το έβρισκα έξυπνη ιδέα.

Π.χ. καλό το Guitar Rig μέσα σε ένα mix, αλλά να βγεί κάποιος σε live με κιθάρα με αυτό δεν νομίζω.....

 

 

Σκεφτομουνα περισσοτερο για τα φωνητικα (automation για ποτε να μπαινουν εφφε κλπ) και samples, και κιθαρα μονο compression και reberb/delay οχι ολοκληρο reamp, αυτο οντως δεν θα ακουγοταν πολυ καλο. Παντως τι διαφορα θα ειχαν τα αποτελεσματα αυτης της μεθοδου σε σχεση με τον "παραδοσιακο" εξοπλισμο?

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν δεν μου πεις πώς το φαντάζεσαι ακριβώς…δεν μπορώ να σου πω πως το φαντάζομαι ;D.

Π.χ. Λες Φωνή. Δηλαδή Θα έχουμε => mic => κάρτα ήχου (motu καλή ώρα) => cubase και πχ. ένα reverb μέαω αυτού (πώς αλήθεια ως «insert» , ως «send») => έξοδος (από την motu) και μετά => κονσόλα;

Σε αυτή την περίπτωση (λέω με το μυαλό μου) στην πρώτη περίπτωση “ως insert” μπορεί να έχεις και θόρυβο, και σε κάθε περίπτωση φαντάζομαι ότι θα βγαίνει λίγο ψεύτικο. Ξανα τονίζω βέβαια , έχω να παίξω live πολυυυυ καιρό.

Για την κιθάρα πάλι, δεν το συζητάω καν.  ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φανταζομαι ως εξης:

 

Μετρονομος->ξεχωριστος μικρος τελικος με 2-3 εξοδους->in ear σε drummer και οποιονδηποτε αλλο θελει.

 

Κιθαρα/Μπασσο->Καρτα ηχου->DAW->EQ+Comp(λογικα ως insert)->εξοδος για τελικο

 

Φωνη->Καρτα ηχου->DAW->Comp+EQ+Reverb/Delay/Modulation->τελικος

 

Προηχογραφημενο υλικο->Τελικος (Συγχρονισμενα με την μπαντα μεσω μετρονομου ο οποιος δεν βγαινει εξω).

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κάτσε λίγο να δούμε αυτό, γιατί Κόλλησα .

 

 

Φωνη->Καρτα ηχου->DAW->Comp+EQ+Reverb/Delay/Modulation->τελικος

 

 

...και μετα τον τελικό ηχεία φαντάζομαι.

Εδώ δεν θα έχουμε feedback? Δεδομένου ότι για να ακουστεί η φωνή θα πρέπει να είναι

enable το input monitoring?

 

Edit: Πάντως, αν εξαιρέσω την ανωτέρω επιφύλαξη, η ιδέα σου λειτουργεί, αμφιβάλλω για το αποτέλεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε λίγο να δούμε αυτό, γιατί Κόλλησα .

...και μετα τον τελικό ηχεία φαντάζομαι.

Εδώ δεν θα έχουμε feedback? Δεδομένου ότι για να ακουστεί η φωνή θα πρέπει να είναι

enable το input monitoring?

 

Edit: Πάντως, αν εξαιρέσω την ανωτέρω επιφύλαξη, η ιδέα σου λειτουργεί, αμφιβάλλω για το αποτέλεσμα.

 

Γιατι πιστευεις οτι θα εχει feedback?

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιατι πιστευεις οτι θα εχει feedback?

..γιατί όπως είπα για να ακουστεί η φωνή θα πρέπει να είναι

enable το input monitoring.

Θα λειτουργεί όπως όταν γράφεις/ παίζεις στο σπίτι, σωστά;

Mic => είσοδος κάρτα ήχου => cubase (enable το input monitoring για να ακουστεί η φωνή) = > έξοδος κάρτας ήχου => ακουστικά, αλλιώς feedback από τα ηχεία.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλα δεν καταλαβαινω γιατι να εχεις feedback λογω αυτου...

(Σορρυ αν γινομαι ενοχλητικος, αλλα οπως ειπα ειμαι ψιλοασχετος...)

Fly from Here, but as the Chosen Pessimist...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ναι , εγώ από την άλλη είμαι ο Geoff Emerick  , οπότε άκουσέ με προσεχτικά! ;D

Γιατί το σήμα σου, όπως θα βγαίνει από την έξοδο της κάρτας, θα δημιουργεί feedback με τα ηχεία του PA , λόγω  του ότι θα είναι ενεργοποιημένο το το input monitoring. Δεν μπορώ να το πω πιο απλά, κόλλησα τώρα.

Δοκίμασέ στο  το σπίτι, σε χαμηλή ένταση βέβαια, μην πάθεις και τίποτα , πρώτα τα αυτιά σου και μετά όλα τα άλλα, και θα καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου