Προς το περιεχόμενο

Ένα διαφορετικό σύστημα hardware


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν θα συμφωνησω μαζι σου Νοrdic.

Σε ολα τα μουσικα οργανα ισχυει η φιλοσοφια ...οσο το δυνατον λιγοτερες βιδες- τρυπες-κολλησεις τοσο καλυτερα... Αν μπορουσαν να τα κανουν μασιφ ολα τα οργανα  θα το εκαναν.

Επισης δες και τη διαφορα {και στη τιμη και στον ηχο} αναμεσα σε ενα απλο ταμπουρο...και σε ενα solid.

Το πειραμα που κανει ο τυπος με το ποτηρι...τα λεει ολα στο πρωτο βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν θα συμφωνησω μαζι σου Νοrdic.

Σε ολα τα μουσικα οργανα ισχυει η φιλοσοφια ...οσο το δυνατον λιγοτερες βιδες- τρυπες-κολλησεις τοσο καλυτερα... Αν μπορουσαν να τα κανουν μασιφ ολα τα οργανα   θα το εκαναν.

Επισης δες και τη διαφορα {και στη τιμη και στον ηχο} αναμεσα σε ενα απλο ταμπουρο...και σε ενα solid.

Το πειραμα που κανει ο τυπος με το ποτηρι...τα λεει ολα στο πρωτο βιντεο

 

Βαγγέλη σιγουρα οι τρυπες επηρεάζουν, αλλα¨απο το βίντεο δεν ακουσα τρελή διαφορά.

Το ίδιο υσχύει και με τρύπες στην κάσσα, σωστό grip κτλ κτλ.

Aπο κοντά μπορει να είχα άλλη αποψη.

 

Όσον αφορά τα ταμπούρα εκτός κάτι ακριβα ταμπούρα της tama(starphonic) και της dw(collectors) δεν γνωρίζω κάti άλλο.

Απο εκεί και πέρα πόσα τύμπανα κυκλοφορουνε με τέτοιο hardware??(εκτός απο ταμπούρα), ή γιατί δν το έχουν υιοθετήσει ολες οι εταιρίες??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ολα τα μουσικα οργανα ισχυει η φιλοσοφια ...οσο το δυνατον λιγοτερες βιδες- τρυπες-κολλησεις τοσο καλυτερα... Αν μπορουσαν να τα κανουν μασιφ ολα τα οργανα   θα το εκαναν.

Επισης δες και τη διαφορα {και στη τιμη και στον ηχο} αναμεσα σε ενα απλο ταμπουρο...και σε ενα solid.

Το πειραμα που κανει ο τυπος με το ποτηρι...τα λεει ολα στο πρωτο βιντεο

 

Είδα αυτό εδώ τώρα: http://www.thomann.de/gr/pearl_14x50_philharmonic_snare_02.htm

κ τελικά αναρωτιέμαι ΠΟΣΟ καλύτερο μπορεί να ναι απο ένα καλό ταμπούρο των 500-600ε...?? Αυτή η διαφορά θα ακουστεί τελικά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα συμφωνησω μαζι σου Νοrdic.

Σε ολα τα μουσικα οργανα ισχυει η φιλοσοφια ...οσο το δυνατον λιγοτερες βιδες- τρυπες-κολλησεις τοσο καλυτερα... Αν μπορουσαν να τα κανουν μασιφ ολα τα οργανα   θα το εκαναν.

Επισης δες και τη διαφορα {και στη τιμη και στον ηχο} αναμεσα σε ενα απλο ταμπουρο...και σε ενα solid.

Το πειραμα που κανει ο τυπος με το ποτηρι...τα λεει ολα στο πρωτο βιντεο

Βαγγέλη δεν διαφωνώ για τη θεωρία. Απλά θεωρώ ότι πλέον έχει παραγίνει hype το ζήτημα της αντήχησης. Νομίζω ότι τα καλά σύγχρονα τύμπανα έχουν όλη την αντήχηση που χρειάζονται, και λίγη ακόμα.

 

Σχετικά με τα solid, πάλι δεν θα διαφωνήσω. Εκπληκτικά όργανα (έχω ένα Spirit - εντελώς solid, κομμένο με τόρνο απ' ευθείας από τον κορμό - και ένα Noble & Cooley SS, και είναι από τα καλύτερα ταμπούρα που έχω παίξει/ακούσει), αλλά έχω παίξει και με εξίσου εξαιρετικά ταμπούρα από το κλασικό κόντρα πλακέ. Όπως και να το κάνουμε τα τύμπανα είναι απλά όργανα στο σχεδιασμό τους, και αν ο κατασκευαστής ξέρει τι κάνει μπορεί να έχει πολύ καλά αποτελέσματα όποια μέθοδο κι αν επιλέξει.

 

----------------------

 

Ιppex, η διαφορά στο ταμπούρο της Pearl βρίσκεται κυρίως στο ότι είναι μασιφ, μια διαδικασία κατασκευής πιο δύσκολη από τα ...πολύφυλλα κελύφη, αλλά και στο μηχανισμό των χορδών που είναι περισσότερο πολύπλοκος και ακριβής από τους συνηθισμένους, γιατί εναλλάσσει τις διαφορετικού τύπου χορδές που έχουν τα ορχηστρικά ταμπούρα. Τώρα αν αυτή η διαφορά αξίζει τα 6 παραπάνω κατοστάρικα, τι να σου πω...  

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με το 1 maple ply εννοεί solid, ή είναι τόσο λεπτό; Ή είναι ένα φύλλο τυλιγμένο πολλές φορές;

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ ότι πλέον έχει παραγίνει hype το ζήτημα της αντήχησης. Νομίζω ότι τα καλά σύγχρονα τύμπανα έχουν όλη την αντήχηση που χρειάζονται, και λίγη ακόμα.

 

Σχετικά με τα solid, πάλι δεν θα διαφωνήσω. Εκπληκτικά όργανα (έχω ένα Spirit - εντελώς solid, κομμένο με τόρνο απ' ευθείας από τον κορμό - και ένα Noble & Cooley SS, και είναι από τα καλύτερα ταμπούρα που έχω παίξει/ακούσει), αλλά έχω παίξει και με εξίσου εξαιρετικά ταμπούρα από το κλασικό κόντρα πλακέ. Όπως και να το κάνουμε τα τύμπανα είναι απλά όργανα στο σχεδιασμό τους, και αν ο κατασκευαστής ξέρει τι κάνει μπορεί να έχει πολύ καλά αποτελέσματα όποια μέθοδο κι αν επιλέξει.

 

+1

Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω {αν και κάτοχος Pearl free floating maple snare}.

 

 

η διαφορά στο ταμπούρο της Pearl βρίσκεται κυρίως στο ότι είναι μασιφ, μια διαδικασία κατασκευής πιο δύσκολη από τα ...πολύφυλλα κελύφη, αλλά και στο μηχανισμό των χορδών που είναι περισσότερο πολύπλοκος και ακριβής από τους συνηθισμένους, γιατί εναλλάσσει τις διαφορετικού τύπου χορδές που έχουν τα ορχηστρικά ταμπούρα. Τώρα αν αυτή η διαφορά αξίζει τα 6 παραπάνω κατοστάρικα, τι να σου πω...  

 

Αυτό το ταμπούρο δεν είναι μέρος ενός ντραμ σετ αλλά σόλο κλασσικό όργανο. Εκεί αυτές οι λεπτομέριες παίζουν μεγάλο ρόλο και φυσικά όποιος τις ζητάει τις πληρώνει.

φβ/snoozeloop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμαθα προσφατα οτι ο Διαμαντοπουλος ειχε φερει 2 Sleishman σετ πριν μερικα χρονια.

Ενας φιλος που τα ειχε παιξει..μου ειπε οτι ηταν απο τους καλυτερους ηχους τυμπανων που ειχε ακουσει ποτε.

Λιανικη τιμη... 7000ευρω.

Λογικο ..ο ιδιος πουλαει το απλο του σετ 2999 δολαρια στην Αυστραλια. Γυρω στα 2500 ευρω δηλαδυ. Μηπως πρεπει να κανουμε μια επισκεψη Αυστραλια..???  ;D ;D

Παρτε και το site του.

 

http://www.sleishman.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοεί το τυπικό solid. Μία σχετικά χοντρή σανίδα, λυγισμένη με ατμό.

 

thanks!

 

Απλά θεωρώ ότι πλέον έχει παραγίνει hype το ζήτημα της αντήχησης. Νομίζω ότι τα καλά σύγχρονα τύμπανα έχουν όλη την αντήχηση που χρειάζονται, και λίγη ακόμα.

 

Δεν έχεις άδικο... το reference μου έχει μπόλικο πράμα, αντήχηση, ring...

 

Όσο για τα solid, έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου πως κάποια στιγμή θα φτιάξω ένα :D (τώρα ψάχνομαι για το πρώτο μου stave)

I am drumature...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το ταμπούρο δεν είναι μέρος ενός ντραμ σετ αλλά σόλο κλασσικό όργανο. Εκεί αυτές οι λεπτομέριες παίζουν μεγάλο ρόλο και φυσικά όποιος τις ζητάει τις πληρώνει.

Πολύ σωστά. Το "τι να σου πω" το έγραψα γιατί δεν έχω παίξει με συμφωνικό ταμπούρο και δεν ξέρω. Πάντως αν παίζεις π.χ. στη Φιλαρμονική του Βερολίνου, όχι μόνο 1200 αλλά και 12000 δίνεις για να έχεις την απόλυτη ακρίβεια και την ευαισθησία που χρειάζεσαι από ένα ταμπούρο.

 

Μηπως πρεπει να κανουμε μια επισκεψη Αυστραλια..

Μέσα! Υπάρχουν και φίλοι στο Περθ που θα μας φιλοξενήσουν... Οπότε βάζω εγώ το σπίτι και οι υπόλοιποι βάζετε τα φράγκα! ;D Και μια και θα πάμε down under, δεν φέρνουμε και κανένα Brady, Spirit και κανα-δυο άλλα σετ από τους απίστευτους καστομάδες που υπάρχουν εκεί; Για κάποιο λόγο, στην Αυστραλία και στον Καναδά υπάρχουν μερικοί από τους καλύτερους κατασκευαστές τυμπάνων στον κόσμο.

 

Όσο για τα solid, έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου πως κάποια στιγμή θα φτιάξω ένα :D (τώρα ψάχνομαι για το πρώτο μου stave)

Αν το αποφασίσεις, καλή επιτυχία και ανέβασε καμιά φωτογραφία από τη διαδικασία.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου