Προς το περιεχόμενο

Οργανοποιία στην Ελλάδα, δυνατότητες ενασχόλησης;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συμφορουμίτες.

 

Εδώ και 2 χρόνια  μου έχει μπει η ιδέα να ασχοληθώ με την οργανοποιία.

Δεν έχω ποτέ μου δοκιμάσει να κατασκευάσω ακόμα αλλά νομίζω ότι είμαι πολύ κοντά στο να κάνω την αρχή αφού πρώτα οργανώσω την αποθήκη μου και να εφοδιαστώ με τα απαραίτητα εργαλεία.

 

Δεν προσδοκώ και ούτε περιμένω τρανταχτά αποτελέσματα από τα πρώτα μου βήματα  αλλά σιγά σιγά κάτι θα καταφέρω.

 

Πέρα από αυτό όμως θα ήθελα  να ρωτήσω αν υπάρχουν σχολές εδώ στην ελλαδα η ακόμα καλύτερα και μέσα στην αττική, και για να το κάνω ακόμα πιο δύσκολο, θα ήθελα να είναι  και βραδινή ώστε να μπορώ να εργάζομαι το πρωί.

 

Ίσως να μην υπάρχουν σχολές με την έννοια των σπουδών,  αλλά κάποια μικρά εργαστήρια στα οποία μπορείς να παρακολουθήσεις μαθήματα 1-2 φορές την βδομάδα

με την καταβολή κάποιων διδάκτρων.

 

ευχαριστώ πολύ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συμφορουμίτες.

 

Εδώ και 2 χρόνια  μου έχει μπει η ιδέα να ασχοληθώ με την οργανοποιία.

Δεν έχω ποτέ μου δοκιμάσει να κατασκευάσω ακόμα αλλά νομίζω ότι είμαι πολύ κοντά στο να κάνω την αρχή αφού πρώτα οργανώσω την αποθήκη μου και να εφοδιαστώ με τα απαραίτητα εργαλεία.

 

Δεν προσδοκώ και ούτε περιμένω τρανταχτά αποτελέσματα από τα πρώτα μου βήματα  αλλά σιγά σιγά κάτι θα καταφέρω.

 

Πέρα από αυτό όμως θα ήθελα  να ρωτήσω αν υπάρχουν σχολές εδώ στην ελλαδα η ακόμα καλύτερα και μέσα στην αττική, και για να το κάνω ακόμα πιο δύσκολο, θα ήθελα να είναι  και βραδινή ώστε να μπορώ να εργάζομαι το πρωί.

 

Ίσως να μην υπάρχουν σχολές με την έννοια των σπουδών,  αλλά κάποια μικρά εργαστήρια στα οποία μπορείς να παρακολουθήσεις μαθήματα 1-2 φορές την βδομάδα

με την καταβολή κάποιων διδάκτρων.

 

ευχαριστώ πολύ

 

 

υπήρχε μια σχολή την Καστοριά. 3ετής, η οποία όμως έκλεισε.

Οργανοποιία διδάσκουν και στο Τμήμα Λαϊκής και Παραδοσιακής Μουσικής του ΤΕΙ Ηπείρου.

 

Πολλοί οργανοποιοί μάθαν μόνοι τους, με την εκπαίδευση και τη συνεργασία δε τα πάμε καλά :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχα ενδιαφερθει και εγω για το τμημα στο iema.gr, και μετα απο επικοινωνια μου ειπαν οτι το σκαφος θα ηταν ετοιμο γιάυτο και δεν πηγα. οσο για τον καθηγητη δεν τον ξερω αλλα απο το βιογραφικο του μαλλον εχεις πολλα να παρεις αν συζητησεις μαζι του, ποσο μαλλον εαν κανεις καποια μαθηματα. το θεμα ειναι οτι για την κατασκευη ηλεκτρικης κιθαρας μπορεις να μαθεις απο βιβλια, internet μονος σου. δεν ειναι δυσκολο (αφου τα καταφερα εγω που δεν ειχα ξαναπιασει ρασπα στα χερια μου καταλαβαινεις). κατα την γνωμη μου μαθηματα χρειαζονται για την κατασκευη ακουστικου οργανου (π.χ.κλασσικη κιθαρα). η ηλεκτρικη ειναι τριχες. το μονο δυσκολο σημειο ειναι το τελειωμα (τι χρωμα, βερνικι κτλ.) που και εκει υπαρχουν λυσεις για αρχαριους που θα δωσουν καλο αποτελεσμα. (εγω που ειμαι ασχετος πλεον βαφω με νιτρα με καλο αποτελεσμα), αρα υπομονη και θεληση να υπαρχει και αν εχεις και φραγκα γινεσαι πολυυυυ καλυτερος. για παραδειγμα αγορασα πιστολι καλο (ενω στην αρχη ειχα των 15 ευρω) και με τις ιδιες γνωσεις το βερνικι εστρωνε αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Marathon

 

Το formentera το ήξερα απλά δεν έχω τα 2-3 χιλιάρικα που ζητάνε  ;D... αν θυμάμαι καλά

 

Το iema θα το κοιτάξω ευχαριστώ

 

Βρήκα κάτι παραπλήσιο(τους πήρα και τηλ) με 40ε τον μήνα 1 φορά την εβδομάδα κάθε τετάρτη 6-9μμ αλλά τα μαθήματα ξεκινάνε οκτωβριο για εμένα,  γιατί το τμήμα έχει προχώρηση αρκετά για να μπορέσω να ενσωματωθώ τώρα.

 

@skantzos

 

Δεν έχεις και άδικο

 

@E.G.

 

Άμα στο iema είναι όπως τα λες δεν πάω ούτε και εγώ. Εκεί που βρήκα η δουλειά ξεκινάει από το 0.

Κοιτά... θα ξεκινήσω και μόνος μου σίγουρα αλλά άμα είναι για μια φορά την εβδομάδα να κάνω και κάνα μάθημα ακόμα καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια σχολη ειναι? και με τι οργανα ασχολειται? αυτη που ειπες με τα 40ευρω. με ενδιαφερει και εμενα

 

Εργαστήρι είναι και πρέπει να έχει σχέση με την Εκκλησία (ερασιτεχνικό επίπεδο)

 

Φώτης Λουρίδας

 

210-9019262

 

Τα μαθήματα ξεκινάνε οκτωβριο και ολοκληρώνονται Ιούνιο είναι κάθε Τετάρτη 6-9 μμ

Αποτελείτε απο 15 μαθητές και φτιάχνουν παραδοσιακά όργανα αναλόγως τι θα επιλέξει η πλειοψηφία. Φέτος φτιάχνουν κιθάρα και παράλληλα και ένα τζουρά

Του χρόνου μου λέει μπορεί να είναι ούτι η κάτι άλλο όπως είπα ανάλογα τι θέλουμε εμείς οι μαθητές.

 

Το όργανο που θα φτιάξεις το παίρνεις μαζί σου στο τέλος!

 

Είναι στη Λ. Βουλιαγμένης κοντά στον Αι Γιάννη

 

Εγώ θα πάω σίγουρα!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω περιμενω ενα βιβλιο για tap tuning.μετα θα ξεκινησω την κατασκευη κλασσικης κιθαρας ετσι ωστε το καλοκαιρι να την εχω τελειωσει και να παω ισπανια για μαθηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου