Προς το περιεχόμενο

Γνωριζει κανεις αυτο το πιανο?(πολυ παλιο)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως να ξέρεις ότι αν είναι το '50 κατασκευή δεν είναι και πολύ παλιό.

Οσο πιο παλιά είναι τα πιάνα τόσο το καλύτερο. Εχουν ωριμάσει τα ξύλα και φτιάχνουν ένα πολύ ζεστό ήχο.

 

(Ο δάσκαλος μου έχει ένα πιάνο του 1912) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως να ξέρεις ότι αν είναι το '50 κατασκευή δεν είναι και πολύ παλιό.

Οσο πιο παλιά είναι τα πιάνα τόσο το καλύτερο. Εχουν ωριμάσει τα ξύλα και φτιάχνουν ένα πολύ ζεστό ήχο.

 

(Ο δάσκαλος μου έχει ένα πιάνο του 1912) ;)

 

Πάντως εγώ ξέρω μια Βιεννέζικη παροιμία που λέει ''παλιό βιολί και καινούριο πιάνο''   ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λέξη "Cociancig" υφίσταται ως επώνυμο, οπότε είναι μάλλον του κατασκευαστή. Στο Google δεν βρήκα κανέναν τέτοιο κατασκευαστή πάντως.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο. Αυτή είναι καλή ιδέα. Έχω δει κι εγώ κάτι χαρτιά κολλημμένα με στοιχεία κατασκευής μέσα σε ορισμένα πιάνα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις...

Εμ οντως αυτο το ονομα πρεπει να λεει αλλα και παλι δεν μπορω να το δω ξεκαθαρα!

Δεν εχω κοιταξει μεσα στο πιανο και για να πω την αληθεια επειδη ειναι σχετικα παλιο φοβαμαι γιατι δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση...

 

Ομως τωρα προκυπτει ενα νεο θεματακι! Επειδη σκεφτομαι σοβαρα να ασχοληθω με το πιανο περα απο την κιθαρα και θελω να το φτιαξω.

Οι ζημιες που εχω παρατηρησει πως εχει ως απειρος βεβαια ειναι οτι τα πληκτρα εχουν κιτρινισει και κολλανε το ενα με το αλλο οταν τα πατας πολλεσ φορες το δεξι πεταλι για το κρατημα του ηχου ειναι κολλημενο μονιμα στο να ακουγεται ετσι ενω δεν το παταω. Και τελος εχει ξεκολλησει και ενα λεπτο ξυλο που ειναι ακριβως πανω απο τα πληκτρα. Εχω ακουσει πως το service για πιανα ειναι ακριβο και θελω να μου πειτε ποσο περιπου πιστευεται οτι θα μου κοστισει ενα γενικο να το σουλουποσω. Ευχαριστω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι συμφέρει να το φτιάξεις...  η επισκευή θα ξεπεράσει την αξία του (εκτός αν επάνω έγραφε Bosendorfer :P)

 

Στο άλλο ερώτημά σου πάλι δεν πιστεύω ότι υπάρχει άτομο να σου πει θα κοστίσει τόσο... πρέπει να το δει από κοντά όσο έμπειρος μάστορας και να είναι και αν χρειαστεί και μεταφορά σε εργαστήριο και έξοδα μεταφορικής/γερανός.... καλά κρασιά!

 

Καλύτερα να κοιτάξεις για βαρυκεντρισμένο midi κλαβιέ με 5-10 βασικούς ήχους πάνω, ή σειρά Clavinova της Yamaha είναι αρκετά καλή και η Roland βγάζει την RD είναι κορυφή. Ακόμη και ένα Casio Privia δεν είναι κακό για αρχή.

 

Εκτός εαν θες σώνει και καλά πιάνο για κλασσική μελέτη οπότε πρέπει να δεις αν συμφέρει να το φτιάξεις ή να το ανταλλάξεις.

 

Υπόψιν ότι τα πραγματικά πιάνα θέλουν και το service τους μία στο τόσο (κούρδισμα, καθάρισμα, αν σπάσει χορδή την έκατσες το ίδιο ισχύει και για sustain) που σημαίνει ανάλογη απαίτηση και σε χρήματα, αλλά βέβαια έχουν άλλη χάρη.

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πο ρε Σταυρο μην μου λες τετοια... Ε κοιτα απο οτι μου εχουν πει για μεταχειρισμενο το ειχαν παρει πολυ ακριβα και δεν ειναι σε τοσο χαλια κατασταση πια! Καταλαβαινω τι εννοεις αλλα πιστευω πως αξιζει! Τοσα λεφτα ρε φιλε? Τι service κανουν πια?? Με σκοτωνεις... Για ενα απλο βασικο service ετσι ωστε να ακουγεται απλα καλα το ιδιο θα κοστισει?

 

Να σημειωσω πως αυτα που παρατηρω εξωτερικα ειναι πως κολλανε τα πληκτρα και εχουν κιτρινισει, αυτο για το πεταλι που ανεφερα αλλα χορδες και τετοια δεν εχουν σπασει, αλλα ειναι ξεκουρδιστο αρκετα! Ελπιζω να μην εχει πολλη μεγαλη ζημια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν νομίζω να κοστίσει και τόσο πολύ πια.Πόσο να πάρει για ένα κούρδισμα και μια γενική επισκευή?100-200?300?Ούτε πιάνακι για παιδιά δεν παίρνεις με αυτά τα λεφτά.Ψάξε κάποιον μάστορα βασικά γιατί τα πολλά λόγια είναι φτώχεια να κάνει μια εκτίμησ των βλαβών που υπάρχουν αν υπάρχουν και πόσο θα κοστισει περίπου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@GeorgeRewindBand

 

Μπορείς να ρωτήσεις σε καταστήματα με πιάνα για πληροφορίες. Έχω στο σπίτι ένα πιάνο (Hagemoser...τα ξέρει κανεις;) το οποίο είχε αγοράσει μεταχειρισμένο η γιαγιά μου, και ήταν ήδη πολυ παλιό τότε... Έψαχνα να βρώ πότε είναι κατασκευασμένο, οπότε ρώτησα σε 2-3 μεγάλα καταστήματα με όργανα. Οι αντιπρόσωποι εκεί έχουν ένα βιβλιαράκι που είναι κατάλογος κατασκευαστών πιάνων και έχει σχεδόν όλους τους κατασκευαστές. Το δικό μου τελικά δεν το βρήκα, μάλλον γιατί θα πρόκειται για πολύ μικρή ή και οικογενειακή επιχείρηση, αλλά ίσως εσύ να έχεις παραπάνω τύχη.

 

Όσο για την επισκευή, συμφωνώ ότι αν έχει λογικό κόστος αξίζει να γίνει. Το δικό μου πιάνο, βάσει κατασκευής χρονολογείται από τέλη 19ου αιώνα έως αρχές 20ου (1910-1915) Έχει φάει πολλές επισκευές αλλά δεν θα το άλλαζα με τίποτα, γιατί εκτός από συναισθηματική αξία, εξακολουθεί να ακούγεται σε όλη τη γειτονιά όταν παίζω δυνατα  :P

If at first you dont suceed, then skydiving is definitely not for you.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου