Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει σοβαρός λόγος να αγοράσω από Ελλάδα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί να μην αγοράσεις από Ελλάδα?

Τιμή βρήκες,η οποία μπορεί να συζητηθεί αν είναι μετρητοίς.

Το προϊόν έχει εγγύηση. Υπάρχει αντιπροσωπεία στην Ελλάδα. Υπάρχει sevice.

Γιατί όχι λοιπόν?

 

off topic: Αν το έβρισκες στην Ελλάδα με 500 € φθηνότερα..τότε θα αναρρωτιόσουν?

Στη θέση σου αν ήμουν,ναι,θα αναρρωτιόμουν.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φαντάζομαι ότι μιλάς χωρίς να έχεις προσωπική εμπειρία.Έχω κάνει πάρα πολλές αγορές απο Thomann εδώ και 3 χρόνια τώρα και πάντα είχα άψογη εξυπηρέτηση και ουδέν σχόλιο για τις τιμές.

Όσα για το φίλο που ρωτάει αν υπάρχει σοβαρός λόγος να αγοράσει απο Ελλάδα?

Όχι φίλε μου δεν υπάρχει σοβαρός λόγος. Άπλα μόνο η ιδέα τις απόστασης είναι, ότι σε περίπτωση που χαλάσει η κάτι τέτοιο που να βρώ το Γερμανό να μου το αλλάξει?

Απαντώ λοιπόν. Η περίπτωση να χαλάσει είναι μιδαμινή αλλα και κάτι τέτοιο να συμβεί η εξυπηρέτηση είναι άψογη οπότε κανένα πρόβλημα.

 

Φυσικά και μιλάω από προσωπική εμπειρία.

Να αναφέρω ενδεικτικά ότι αγοράστηκε ένα ηλεκρικό piano της yamaha χωρίς να αναφέρεται ότι είναι b-stock και όταν το παραλάβαμε είχε μέσα presets από χρήστη και γρατζουνιές-χτυπήματα.

Σε άλλη περίπτωση παρήγγειλα ένα ενισχυτή ακουστικών της sm pro audio και ήρθε "καμμένος" και με πολλά σημάδια χρήσης.

Αν θες έχω κι άλλα παραδείγματα αλλά νομίζω πως έγινα σαφής.

Αυτό δε σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι αυτό που μου έτυχε εμένα είναι κανόνας.

Από την άλλη είναι ένα καλό επιχείρημα για μην ορκίζομαι στην  αξιοπιστία του Γερμανού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ...σοβαρός λόγος. Τα γνωστά. Θα μάθεις τον καταστηματάρχη και αφού δεν θα δώσεις ένα ευκαταφρόνητο ποσό θα σε πιάσει στο μπλα-μπλα, θα σου πει οτι για service θα σου κάνει καλές τιμές κτλ. Επίσης τα λεφτά θα μείνουν στην Ελλάδα,όσο γελοίο και αν ακούγεται αυτό για κάποιους, το χρειαζόμαστε.

 

...νομιζω πως συμφωνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όσο κι αν φαίνεται περίεργο, υπάρχουν μαγαζιά στην Ελλάδα που παρέχουν και γρήγορο service και καλύτερη εγγύηση από αυτή του οποιουδήποτε Thomann. Αρκεί να ψάξεις να τα βρεις.

 

Εξαρτάται τι ψάχνεις. Καλή τιμή ή καλή εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι μιλάς χωρίς να έχεις προσωπική εμπειρία.Έχω κάνει πάρα πολλές αγορές απο Thomann εδώ και 3 χρόνια τώρα και πάντα είχα άψογη εξυπηρέτηση και ουδέν σχόλιο για τις τιμές.

Όσα για το φίλο που ρωτάει αν υπάρχει σοβαρός λόγος να αγοράσει απο Ελλάδα?

Όχι φίλε μου δεν υπάρχει σοβαρός λόγος. Άπλα μόνο η ιδέα τις απόστασης είναι, ότι σε περίπτωση που χαλάσει η κάτι τέτοιο που να βρώ το Γερμανό να μου το αλλάξει?

Απαντώ λοιπόν. Η περίπτωση να χαλάσει είναι μιδαμινή αλλα και κάτι τέτοιο να συμβεί η εξυπηρέτηση είναι άψογη οπότε κανένα πρόβλημα.

 

 

εγω παντως απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι ειναι καλυτερα απο ελλαδα (αν δεν εχει τρομακτικες διαφορες τιμης,που δεν το φανταζομαι,γιατι πλεον εχουν συμαζευτει οι τιμες στην ελλαδα συμφωνα με τα ''γερμανικα'' προτυπα).

ο γερμανος σαφως και ειναι σωστος στην εξυπηρετηση του.Σε περιπτωση ομως αντικαταστασης η επισκευης,μπλεκεις και διαφορους αλλους παραγοντες με μεγαλο κοστος (ελτα,courier,klp)...και δεν βαζω και το χερι μου στην φωτια οτι ειναι και φτηνοτερος.πριν 2 μηνες που αγορασα ενα di της sm-pro audio to eixe 90E οταν το ιδιο στην ελλαδα το βρηκα 75E

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα είναι λαθος επίσης να μην αναφέρουμε οτι το προιόν που θα πάρεις απο τον Έλληνα,θα το δείς μπροστά στα μάτια σου,θα το δοκιμάσεις και στην τελική θα είσαι σίγουρος για το τι αγοράζεις.Ετυχε πρόσφατα να αγοράσω καινούργια κιθαρούλα,και χωρίς καν να ψαξω πήγα σε κατάστημα της Θεσσαλονίκης,πήρα την κιθάρα για 20 ευρώ παραπάνω απο την τιμή γερμανίας,αλλά ο πωλητής (που ηταν αψογος στην δουλειά του) μου έκανε δώρο και την θηκούλα μου(ενισχυμένη και πολυ καλής ποιότητας) και την ζωνούλα μου (δερμάτινη Dunlop παρακαλώ!),και μια καρτούλα για να του δωσω και να μου κανει ενα setup τζαμπέ.Αν λαβουμε υπόψιν πως αυτά τα δωράκια δεν τα είχε αναφέρει καν μεχρι να τον πληρώσω(και φυσικά ΔΕΝ τα ζητησα εγώ!),καταλαβαίνουμε ευκολα πως και οι Ελληνες κατέχουν,στις περισσότερες περιπτώσεις,τον ιδιο (ή και παραπάνω) επαγγελματισμο με τον γερμανο.Να αναφέρω επίσης οτι είμαι πολύ χαρούμενος που η αγορά μου ηταν περισσότερο επιτυχημενη απο τις διαδικτυακες αγορές,και που τα 700 ευρώ μου ΔΕΝ περασαν απο τα χερακια του λαού που κάνει πλεόνασμα το έλειμμα της χώρας μου.

 

Αυτα. 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο κινητρο για μενα θα ηταν φορολογικο.

 

Εφ'οσον πλεον καθε αποδειξη αγορας μπαινει στην εφορια και συμβαλει στην "κατακτηση" του αφορολογητου οριου ή και την εκπτωση φόρου.

Νομιζω (αν κανω λαθος διορθωστε με) οτι αποδειξεις εκτος Ελλαδος δεν αναγνωριζονται.

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά ο πωλητής (που ηταν αψογος στην δουλειά του) μου έκανε δώρο και την θηκούλα μου(ενισχυμένη και πολυ καλής ποιότητας) και την ζωνούλα μου (δερμάτινη Dunlop παρακαλώ!),και μια καρτούλα για να του δωσω και να μου κανει ενα setup τζαμπέ.

Setupάκι το λένε.

Βλέπεις πολύ Μαμαλάκη. ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δικαιολογώ μέχρι και 5% πιο πάνω στους εγχώριους πιο πάνω απο των εξωτερικώ πωλητών.Ενδεικτικά σε ένα ποσό 1000 απο εξωτερικό, αν ειναι και 1050, θα το πάρω απο εδώ.

 

Να υποστηρίξω τους εγχώριους αλλα σε λογικά πλαίσια.Γιατί δυσκολοι οι καιροί για ΟΛΟΥΣ.

 

Οι αποδείξεις απο χώρες της ευρωπαϊκης ένωσης που έχει προσαρτηθει το ανάλογο ΦΠΑ μπαίνουν κανονικοτατα στην δήλωση.Αρκή να τους πείς το ποσοστο ΦΠΑ στην ελλάδα και φυσικα , να το αποδίδουν και αυτοί στο κράτος τους.Μπορείς όμως να πάς στην εφορία και να κάνεις μία διαδικασία για ενδοκοινοτηκές αγορές.Με αυτην την διαδικασία , έχει 2 τινά

α) Σου στέλνουν το εμπορευμα χωρίς να έχει στην τιμή το φπα.Με το τιμολόγιο πας στην εφορία και πληρώνεις το φπα εδώ στην ελλάδα.

β) Αν έχεις επαγγελματική αντικείμενο με την μουσική,νομίζω οτι δεν το αποδίδεις καθόλου.Π.Χ κατάστημα μουσικών ειδών , στούντιο ηχογραφήσεων,(δεν ξέρω για μουσικους τι γίνεται που εκδίδουν παροχής).Αλλα αυτό πρέπει να το δεί φοροτεχνικός.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα μπαινει στην εφορια η αποδειξη αγορας, εκτος αν το θεωρησουν ειδος πολυτελειας - σορρυ δεν ειμαι απολυτως σιγουρος αν και ειμαι του επαγγελματος, μιας και οι ιδιοι δεν ξερουν τι θα μετραει τελικα!

Για να μπλεξεις με ενδοκοινοτικες συναλλαγες δεν το συστηνω..

Επισης αν εισαι δηλωμενος μουσικος, το παιρνεις απο Ελλαδα, το βαζεις στα εξοδα σου, ισως και στα παγια (δεν ειμαι σιγουρος αν μπορει να μπει) και το αποσβενεις σε 2 χρησεις.

Γενικα για φορολογικους λογους προτεινω Ελλαδα.

 

Προσωπικα θα το επαιρνα απο Ελλαδα για να εχω την ευχαριστηση να τον βρισω ετσι και χαλασει.. καφριλα το ξερω!!  ;D

 

Γενικα απτο service του Νακα ειμαι αρκετα ευχαριστημενος, απτου bon studio επισης (εξυπηρετικοτατοι), απτου Στολλα αρκετα (αν και τελικα δεν εστειλα τα 2 μηχανηματα) και τελος απτου Παναγοπουλου εμεινα αρκετα ευχαριστημενος!

Τωρα που το σκεφτομαι, λετε ναμαι γκαντεμης και να μου χαλανε ολα και τρεχω στα σερβις???  :P

 

Ξανατροποποιω το ποστ μου, για να τονισω οτι τα kurzweil τα επισκευαζει το bon studio οπου ειναι πολυ εξυπηρετικοι!!

 

Αν θεωρηθει διαφημιση αυτα που εγραψα τοτε πειτε μου να το σβησω..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου