Προς το περιεχόμενο

M-Audio fast track pro


Ligant

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

θέλω να αγοράσω μια κάρτα ήχου κυρίως για να συνδέω επάνω midi keyboard και να έχω όσο το δυνατόν μικρότερο latency(είναι η νουμερο ένα προτεραιότητα μου)

ύστερα θέλω να έχει θύρες για στέρεο ηχογράφηση(πχ για αρμόνιο),για μικρόφωνο και κιθάρα.(όσο περισσότερα τόσο καλύτερα)

από αυτά που έχω δει με καλύπτει η fast track pro

θέλω να μου πείτε και εσείς την γνώμη σας.(ή να μου στείλετε σχετικά λινκ)

budget:130-170 euro

τέλος μια απορία..ας πουμε ότι συνδέω το Midi keyboard με την κάρτα ήχου και θέλω να συνδέσω και midi controller τύπου nanoKontrol.. που το συνδέω αυτό;;γιατί απο όσο έχω δει έχει έξοδο usb και οι κάρτες ήχων συνήθως 1 midi in(που θα έχει το keyboard απάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το controller θα το συνδέσεις κανονικά σε usb του υπολογιστή και θα στέλνει midi από εκεί αφού εγκαταστήσει ο υπολογιστής τους drivers φυσικά.

 

Όσο για το ποια κάρτα να πάρεις.. http://www.proaudiostar.com/in-dev-review-mackie-blackjack-interface

 

Άκου στο κάτω μέρος τα δείγματα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαίνεται καλύτερη από ποιότητα ήχου αυτή που προτείνεις..

αλλά δεν έχει είσοδο midi...που είναι αυτό που με νοιάζει περισσότερο..δεν με ενδιαφέρει τόσο η μικροδιαφορές στην ποιότητα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φαίνεται καλύτερη από ποιότητα ήχου αυτή που προτείνεις..

αλλά δεν έχει είσοδο midi...που είναι αυτό που με νοιάζει περισσότερο..δεν με ενδιαφέρει τόσο η μικροδιαφορές στην ποιότητα..

 

Τώρα πια όλα γίνονται με usb..δεν έχει το midi controller σου?

 

Ps. Μεταξύ μας..οι μικροδιαφορές σε ένα κανάλι γίνονται μεγαλύτερες στα πολλά. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα πια όλα γίνονται με usb..δεν έχει το midi controller σου?

 

Ps. Μεταξύ μας..οι μικροδιαφορές σε ένα κανάλι γίνονται μεγαλύτερες στα πολλά. ;)

 

Ναι έχεις ένα δικιο..απλώς όπως είπα δεν με καίει τόσο η ποιότητα(μιας και θα κάνω μόνο μερικά demo) αλλά το latency..με λίγα λόγια ποια είναι η κάρτα με το μικρότερο latency

 

controller δεν έχω αλλά θα αγοράσω..επειδή όμως παίζει να χρησιμοποιήσω ήδη υπάρχον αρμόνιο δεν θα έχω usb..

2)που θα μπει το usb?πάνω στη κάρτα ήχου;ή πανω στο pc και θα μειωθεί το latency εφόσον ο υπολογιστής βλεπει ως κάρτα ήχου την εξωτερική;

3)να πω την αλήθεια το ableton που έχει δωρο(αν και μικρή έκδοση)..με έλκει όσο να'ναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε midi συσκευή που έχει usb συνδέεται σε μια θύρα usb του υπολογιστή και μόλις φορτωθεί ο driver της συσκευής και αναγνωριστεί από τα windows τότε αυτομάτως την βρίσκεις στη λίστα midi in και out συσκευών οποιουδήποτε daw. To latency δεν αλλάζει αν η συσκευή είναι usb midi ή απλό midi, εξαρτάται από το buffer size της κάρτας ήχου.

 

Mην ξεχνάς ότι με την mackie παίρνεις το tracktion 3 το οποίο είναι full!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για την άγνοια.. δηλαδή με λίγα λόγια λες πως δεν έχει σημασία να βάλω το usb ή midi keyboard/controller πάνω στην κάρτα ήχου αλλά και πάνω στο pc καθώς το pc χρησιμοποιεί την εκάστοτε κάρτα ήχου..

αν έχω την onboard κάρτα ήχου θα έχω άπειρο latency ενώ με την mackie για παράδειγμα πολύ λιγότερο..σωστά;

 

απλώς το Ableton μου άρεσε;)

 

η mackie πως τα πάει με latency;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου