Προς το περιεχόμενο

k Zildjian Istanbul vintage 20'' Ride


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ την παρέα του Noiz!

Ανοίγω αυτό το θέμα για ένα πολύ σπάνιο πιατινι που εντελώς τυχαία είχα αγοράσει μεταχειρισμένο το 1995 από ένα παλιό drummer.

 

Όλα αυτά τα χρονια δεν το είχα χρησιμοποιήσει γιατί ο ήχος του δεν ταίριαζε πολύ στο παίξιμο μου καθώς είναι για πιο jazz παιξίματα.

 

Πριν από μερικές μέρες όμως αποφάσισα να ψάξω να δω ποιο μοντέλο ακριβώς είναι και βρήκα ότι είναι κατασκευής 62- 63, φτιαγμένο στην Τουρκια. Είναι K Zildjian Istanbul 20 ίντσες με βάρος 1780gr οποτε θα μπορούσε να χαρακτηριστεί light, το οποιο είναι από τα πιο σπανια πιατίνια με πολύ καλή τιμή, περισσότερα από 1000e στο ebay.

 

Όπως καταλαβαίνετε η έκπληξη μου είναι τεραστια και επειδή δεν βρήκα καμια αναφορά στα συγκεκριμένα πιατίνια σε ελληνικό forum σκέφτηκα να το αναφέρω για ιστορικούς λόγους.

 

Ανεβάζω και μερικές φωτογραφίες και αργότερα θα ανεβάσω και κάποιο ηχητικό δείγμα.

 

Οποιος άλλος έχει κάποιο παρόμοιο η ίδιο ας δώσει παραπάνω πληροφορίες.

DSC00400.thumb.JPG.3cbf9512fcef14cda7748e99a7b24d4f.JPG

DSC00401.thumb.JPG.96e9e932f4575ba3851715a2ef23653f.JPG

_001.thumb.jpg.a4a48e8e608d0d37903b988a927586c7.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φιλε ειναι ενα πανεμορφο πιατο...Δεν τα φτιαχνει ετσι πια η ziildjian..Δυστηχως σου εχει κανει κλειδαροτρυπα...

Περιμενω ηχητικο δειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hwept δεν καταλαβα το σχολιο σου. Τι ακριβως εννοεις?

Το πιατο αυτο δεν εχω σκοπο να το πουλησω, τουλαχιστον σε αυτη τη φαση. Αλλα αν πραγματικα σε ενδιαφερει υπαρχουν και τα πμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιασες το πνευμα μου. Υπονοω οτι το παρον αποτελει ενα "κραχτη" για μια μελλοντικη αγγελια

 

Εν πασει περιπτωσει δωσε μας και κανενα ηχητικο δειγμα για να δουμε αν αυτο το πιατο που πουλιεται μεταχειρισμενο στο ebay 1000Ε (εδω γελαμε - ενα ride με keyhole 1000E) εχει τοσο φοβερο ηχο.

 

Υ.Γ. Ειμαι πολυ κακοπροαιρετος??????

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι και μόνο απο περιέργεια του έριξα ένα ψάξιμο .... και όντως .

 

http://cgi.ebay.com/20-K-Zildjian-Istanbul-Vintage-Ride-Cymbal-Int-Stamp-/220757951864?pt=Vintgae_Drums_Percussion&hash=item3366330578#ht_6419wt_1139

 

και με κλειδαρότρυπα . στα 1.099 $

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οντως με εκπληξη μου (μια και εχω και εγω 2 παλια τουρκικα Zildjan,ενα 16αρι & ενα 18αρι) οντως διαπιστωνω οτι εκει γυρω (και πολλες φορες ακομα περισσοτερο ) παιζουν τα πιατινια αυτα στις ΗΠΑ (εγω τα ειχα παρει απο το Μοναστηρακι ενα.... 500αρικο (δρχ.)  το ενα πριν απο 15 χρονια... ;D)

 

Το keyhole μειωνει καπως την αξια αλλα οχι και τραγικα (βαλε ρε αρχηγε μου ενα rubber sleeve στο stand σου...κριμα το πιατινι)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να φανώ αφελής, αλλά εφ όσον υπάρχει μια τεράστια γκάμα σε zildjian και τόσα ακόμα χειροποίητα τούρκικα πιάτα, γιατί κάποιος να δώσει τέτοιο ποσό για αυτά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου